Opieka zdrowotna z własnych pieniędzy, niepewna emerytura. Brexitowe trwogi Polaków

🕓 02.07.2019
📂 Ze swiata
👁 117
🗨
Brexitowe obawy Polaków. Relacja Macieja Worocha z Londynu  Ze świata

Będzie? Nie będzie? A jak zostanie, to kiedy? Ten tydzień nie przybliżył nas do odwiedzenia konkretów, jak ma wypatrywać brexit. A tych bardzo brakuje, bo to coś znacznie więcej aniżeli tylko wielki, polityczny proces, lecz także przyziemne lecz ważne sprawy, również dla Polaków. Potencjalnych problemów jest dużo. O szczegółach, w systemie "Fakty o Świecie" po TVN24 BiS, opowiadał wraz z Londynu Maciej Woroch.

29 marca, kiedy w stolicy polski wybije północ, Zjednoczone Imperium przestanie być członkiem Unii Europejskiej i to najpewniej z brakiem żadnej umowy z Brukselą. Tak przekonywali w piątek w Londynie dwaj wiceministrowie rodziny, pracy i strategii społecznej. Przez cały koniec tygodnia na spotkaniach z Polonią mają odpowiadać na pytania naszych rodaków o katalogów przyszłość po brexicie, zarówno na Wyspach jak i w Polsce.

Bez świadczeń

- Chcemy, żeby sytuacja Polaków w Obszernej Brytanii nie pogorszyła się istotnie. Premier im to obiecał. I my staramy się te negatywne skutki niezawinionej przez nich sytuacji zmniejszyć lub naprawić - powiedział w piątek Kazimierz Kuberski z ministerstwa rodziny pracy i pomocy społecznej.

To może stanowić duże ułatwienie. Polski urząd zachęca Brytyjczyków

Nasi rodacy za granicą, którzy płacą w tym miejscu podatki i składki, według brexicie na pewno stracą część świadczeń zdrowotnych przy Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Kiedy wyjadą na wakacje albo w odwiedziny do swoich bliźnich do Polski, Niemiec lub Francji i przypadkowo złamią nogę to mogą mieć kłopoty.

- Stanie się potrzeba wykupienia na okres wyjazdu komercyjnego ubezpieczenia leczniczego, które zapewni finansowanie tego rodzaju świadczeń zdrowotnych - tłumaczył Marcin Zieleniecki wiceszef resortu rodziny, pracy i strategii społecznej.

Brexit zostanie mieć też wpływ na emerytury. Wzajemne uznanie składek płaconych przez Polaków na Wyspach i Brytyjczyków po krajach UE dopiero wydaje się być ustalane. I od efektów tych rozmów w Brukseli zależy jak i ile z czasu przepracowanego w emigracji naliczać będzie się do wypłaty emerytury w wypadku powrotu do ojczyzny.

Najlepszą radą, jaką dziś można udzielić naszym zmartwionym rodakom w Wielkiej Brytanii jest ta, aby przygotowywali i zbierali wszystkie niezbędne dokumenty, na bieżąco interesowali się sprawami związanymi z brexitem i kiedy przybędzie na to czas wystąpili o prawo pobytu w Wyspach. To na zaczątek wystarczy, aby na rozwodzie Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejska po prostu odrzucić stracić.

Minister apeluje

Brytyjska wiceminister spraw weneckich Caroline Nokes zaapelowała do Polaków mieszkających w Ogromnej Brytanii, aby pozostali przy kraju po wyjściu wraz z Unii Europejskiej. Zapewniła, iż rejestracja pobytu będzie "tak prosta, jak to jedynie możliwe".

W rozmowie z PAP polityk zapewniła, że brytyjski rząd docenia "bardzo ważną rolę", jaką odgrywają unijni obywatele, jacy "są częścią naszej społeczności", i podkreśliła, że kierowanie "pracuje naprawdę ciężko morzem tym, żeby zrozumieli tok (rejestracji) i aby zapewnić im niezbędne wsparcie".

Tak dużo zbyt funta nie płaciliśmy w tej chwili dawno

- Zdaję sobie sprawę, że dla jednostek przyzwyczajonych do swobodnego obiegu osób (w ramach UE) to będzie pewna poprawka - przyznała. Podkreśliła jednakże, że w referendum spośród 2016 roku wyborcy "wysłali bardzo jasny przekaz, iż chcą zakończenia (tej swobody), czego częścią jest zrobienie proporcjonalnego i prostego systemu" pozwalającego na legalizację bytu obywateli UE.

Uruchomienie systemu osiedleńczego (ang. EU Settlement Scheme) zaplanowane wydaje się na koniec marca, jednak od połowy stycznia wnioski mogą składać w publicznej fazie testowej obywatele UE, którzy mają ważne paszporty biometryczne oraz członkowie rodzin spoza UE dysponujący biometrycznymi kartami pobytu. Wcześniej prowadzono także testy sektorowe, obejmujące m. in. pracowników szkolnictwa wyższego i publicznej służby zdrowia.

Aby zdobyć status osoby osiedlonej (ang. settled status), trzeba udowodnić, że przez ostatnie pięć lat przebywało się w obrębie Zjednoczonego Królestwa przez jak najmniej sześć miesięcy po każdym z tych czasów. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony (ang. pre-settled status), który jest możliwość wymienić po wypełnieniu wymogu pięciu lat.

Uzyskanie nowego statusu a mianowicie opartego na brytyjskim, a nie, jak dotychczas, unijnym prawie - zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw, w kwestii m. in. pobytu, pracy, edukacji i dostępu do świadczeń społecznych.

Autor: GamEscape
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
«Economist»: korzystanie ze smartfona zmniejsza wydajność pracy  Lifestyle
Ekonomiści i szefowie firm coraz częściej zadają pytania o to, jak powstrzymać spadek produktywności pracowników biurowych, który to w ostatnich latach postępuje dzięki upowszechnieniu smartfonów a mianowicie donosi tygodnik "Economist". "Economist"…...
Draghi: EBC gotów na nietypowe kroki, by walczyć wraz z niską inflacją  Informacje
Europejski Bank Kierowniczy (EBC) gotów jest podjąć niestandardowe kroki, by wojować ze zbyt niską inflacją w strefie euro, która to we wrześniu spadła do poziomu 0, 3 proc. - powiedział…...
Dlaczego woda w morzu wydaje się ciemna, a gdzie indziej jasna
Pewnie niejednokrotnie zastawiałeś się, jadąc na wakacje gdzieś w egzotyczne miejsce, dlaczego woda w morzu czy oceanie jest faktycznie krystalicznie czysta i przedstawia się w pięknym turkusowym kolorze…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Nie znaleziono