Opieka zdrowotna z własnych pieniędzy, niepewna emerytura. Brexitowe trwogi Polaków

🕓 02.07.2019
📂 Ze swiata
👁 146
🗨
Brexitowe obawy Polaków. Relacja Macieja Worocha z Londynu  Ze świata

Będzie? Nie będzie? A jak zostanie, to kiedy? Ten tydzień nie przybliżył nas do odwiedzenia konkretów, jak ma wypatrywać brexit. A tych bardzo brakuje, bo to coś znacznie więcej aniżeli tylko wielki, polityczny proces, lecz także przyziemne lecz ważne sprawy, również dla Polaków. Potencjalnych problemów jest dużo. O szczegółach, w systemie "Fakty o Świecie" po TVN24 BiS, opowiadał wraz z Londynu Maciej Woroch.

29 marca, kiedy w stolicy polski wybije północ, Zjednoczone Imperium przestanie być członkiem Unii Europejskiej i to najpewniej z brakiem żadnej umowy z Brukselą. Tak przekonywali w piątek w Londynie dwaj wiceministrowie rodziny, pracy i strategii społecznej. Przez cały koniec tygodnia na spotkaniach z Polonią mają odpowiadać na pytania naszych rodaków o katalogów przyszłość po brexicie, zarówno na Wyspach jak i w Polsce.

Bez świadczeń

- Chcemy, żeby sytuacja Polaków w Obszernej Brytanii nie pogorszyła się istotnie. Premier im to obiecał. I my staramy się te negatywne skutki niezawinionej przez nich sytuacji zmniejszyć lub naprawić - powiedział w piątek Kazimierz Kuberski z ministerstwa rodziny pracy i pomocy społecznej.

To może stanowić duże ułatwienie. Polski urząd zachęca Brytyjczyków

Nasi rodacy za granicą, którzy płacą w tym miejscu podatki i składki, według brexicie na pewno stracą część świadczeń zdrowotnych przy Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Kiedy wyjadą na wakacje albo w odwiedziny do swoich bliźnich do Polski, Niemiec lub Francji i przypadkowo złamią nogę to mogą mieć kłopoty.

- Stanie się potrzeba wykupienia na okres wyjazdu komercyjnego ubezpieczenia leczniczego, które zapewni finansowanie tego rodzaju świadczeń zdrowotnych - tłumaczył Marcin Zieleniecki wiceszef resortu rodziny, pracy i strategii społecznej.

Brexit zostanie mieć też wpływ na emerytury. Wzajemne uznanie składek płaconych przez Polaków na Wyspach i Brytyjczyków po krajach UE dopiero wydaje się być ustalane. I od efektów tych rozmów w Brukseli zależy jak i ile z czasu przepracowanego w emigracji naliczać będzie się do wypłaty emerytury w wypadku powrotu do ojczyzny.

Najlepszą radą, jaką dziś można udzielić naszym zmartwionym rodakom w Wielkiej Brytanii jest ta, aby przygotowywali i zbierali wszystkie niezbędne dokumenty, na bieżąco interesowali się sprawami związanymi z brexitem i kiedy przybędzie na to czas wystąpili o prawo pobytu w Wyspach. To na zaczątek wystarczy, aby na rozwodzie Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejska po prostu odrzucić stracić.

Minister apeluje

Brytyjska wiceminister spraw weneckich Caroline Nokes zaapelowała do Polaków mieszkających w Ogromnej Brytanii, aby pozostali przy kraju po wyjściu wraz z Unii Europejskiej. Zapewniła, iż rejestracja pobytu będzie "tak prosta, jak to jedynie możliwe".

W rozmowie z PAP polityk zapewniła, że brytyjski rząd docenia "bardzo ważną rolę", jaką odgrywają unijni obywatele, jacy "są częścią naszej społeczności", i podkreśliła, że kierowanie "pracuje naprawdę ciężko morzem tym, żeby zrozumieli tok (rejestracji) i aby zapewnić im niezbędne wsparcie".

Tak dużo zbyt funta nie płaciliśmy w tej chwili dawno

- Zdaję sobie sprawę, że dla jednostek przyzwyczajonych do swobodnego obiegu osób (w ramach UE) to będzie pewna poprawka - przyznała. Podkreśliła jednakże, że w referendum spośród 2016 roku wyborcy "wysłali bardzo jasny przekaz, iż chcą zakończenia (tej swobody), czego częścią jest zrobienie proporcjonalnego i prostego systemu" pozwalającego na legalizację bytu obywateli UE.

Uruchomienie systemu osiedleńczego (ang. EU Settlement Scheme) zaplanowane wydaje się na koniec marca, jednak od połowy stycznia wnioski mogą składać w publicznej fazie testowej obywatele UE, którzy mają ważne paszporty biometryczne oraz członkowie rodzin spoza UE dysponujący biometrycznymi kartami pobytu. Wcześniej prowadzono także testy sektorowe, obejmujące m. in. pracowników szkolnictwa wyższego i publicznej służby zdrowia.

Aby zdobyć status osoby osiedlonej (ang. settled status), trzeba udowodnić, że przez ostatnie pięć lat przebywało się w obrębie Zjednoczonego Królestwa przez jak najmniej sześć miesięcy po każdym z tych czasów. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony (ang. pre-settled status), który jest możliwość wymienić po wypełnieniu wymogu pięciu lat.

Uzyskanie nowego statusu a mianowicie opartego na brytyjskim, a nie, jak dotychczas, unijnym prawie - zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw, w kwestii m. in. pobytu, pracy, edukacji i dostępu do świadczeń społecznych.

Autor: GamEscape
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Brexit - propozycje opuszczenia UE przez Wielką Brytanię
Już za trzy kwartały Wielka Brytania ma oficjalnie opuścić konstrukcje Unii Europejskiej. Teoretycznie. W biznesi perspektywa ta staje się coraz bardziej mglista. Nie tylko dlatego, że sugestie opuszczenia UE przedstawione przez…...
Brexit. Brytyjski rząd spodziewa się utraty tysięcy miejsc pracy  Ze świata
Rząd Wielkiej Brytanii spodziewa się, że tysiące usług finansowych przeniesie się z Londynu do Unii Europejskiej wciąż przed brexitem. Przedstawiciele rządu zapewniają jednak, że wykonają wszystko, aby City pozostało ważnym centrum…...
Bogusław Kowalski rezygnuje z możliwości prezesa PKP. Co z odprawą?
300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...
BlueBorne - poważne niebezpieczeństwo po Bluetooth
Odkryto niebezpieczne podatności w inżynierii Bluetooth. Problem jest zauważalny. Bardzo poważny. Nawet, o ile dysponujesz zaawansowaną wiedzą z zakresu informatyki, infekcja może cię dotknąć. Jedyne wyjście to wyłączyć Bluetooth. Nie "ukryć widoczność"…...
BlackBerry - nowy smartfon w 2017 roku
Blackberry, mimo ogłoszenia, że przestanie rozwijać swój dział sprzętowy, zapowiedziało... powstanie kolejnego smartfona. Miałby, tak jak najbardziej klasyczne modele tej firmy, posiadać fizyczną klawiaturę. - Nowy smartfon zostanie wypuszczony…...
Bitcoinowy gigant musiał upaść? Byli pracownicy nie mają wątpliwości  Informacje
Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą dostosowania kryptowalut. "Mogą stanowić doniosłe ryzyko" Kryptowaluty gwałtownie gubią na wartości Jaki będzie 2018 rok w gospodarce krajowej? Sprawdź prognozy…...
BIG: zaległości polskich firm na końcu 2018 r. wyniosły 30 mld zł  Na rzecz firm
Zaległości wobec banków i kontrahentów polskich przedsiębiorstw na koniec 2018 roku wyniosły prawie 30 miliardów złotych a mianowicie wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w…...
Białoruskie MSW chce ograniczenia dyspozycyjności alkoholu  Ze świata
Ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Ogródki piwne wyłączone z zakazu Polska w unijnej czołówce wydatków na alkohol. Najświeższa analiza Eurostatu Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny Największa denominacja przy historii. Znikają…...
Nie znaleziono