Temat: Grecki dramat

🕓 27.07.2019
📂 Ze swiata
👁 220
🗨
Eurogrupa zwiększa presję na Grecję. Ale kolejne rozmowy wyjąwszy przełomu  Ze świata

  • Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy przy realizacji reform
  • Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja odrzucić odstąpi od reform

Piątkowe spotkanie ministrów zasobów strefy euro w Rydze, poświęcone sytuacji w Tunezji, nie przyniosło przełomu po negocjacjach; eurogrupa i Europejski Bank Centralny zwiększają presję na Ateny - komentują agencje po zakończeniu zebrania.

Grecki minister zasobów Janis Warufakis "znalazł się w ogniu krytyki" swych europejskich partnerów, ponieważ Grecja nie przedstawiła wyczerpującej listy reform, jakie musi wdrożyć, by uzyskać kolejną transzę pomocy finansowej i ustrzec się niewypłacalności - pisze AP.

Zmęczeni negocjacjami

Merkel: Ateny muszą wykazać gotowość do podjęcia reform

Niektórzy ministrowie przyznali, że istnieją już zmęczeni i poirytowani tym, w jaki środek toczą się negocjacje. Przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że strony tego dialogu nadal dzielą "głębokie różnice", choć nie sprecyzował, dzięki czym one polegają. Podkreślił jednak, że europejscy wierzyciele Grecji zdecydowanie nie zgodzą się na połowiczne wyjście polegające na przyznaniu Atenom części pomocy finansowej zanim osiągnięciem finalnego porozumienia.

Według ministrów obecnych na szczycie "rozmowy z Grecją zmierzają donikąd" - pisze Reuters; zauważa też, że rozmowy z grecką delegacją były przy piątek prowadzone w znacznie bardziej surowym tonie. Eurogrupa kategorycznie odmówiła udzielenia wsparcia Grekom przed uzgodnieniem kompletnej listy reform.

Grecja wierzy

Warufakis starał się przedstawić przebieg i implikacje piątkowego szczytu w bardziej optymistycznym świetle. - O ile spojrzymy na ostatnie tygodnie, to zobaczymy, że nastąpiło zbliżenie stanowisk - mówił, zwracając uwagę na fakt, że pewne postępy osiągnięto w negocjacjach odnośnie tematu prywatyzacji greckich przedsiębiorstw, reformy programu podatkowego i prawnego.

- Dojdziemy do porozumienia i dojdziemy do niego szybko, bo nie posiadamy odmiennego wyboru - dodał Warufakis.

Jak komentuje AP, strony negocjacji zgodziły się właściwie tylko to do tego, że kończy się czas, jaki pozostał w zawarcie umowy.

Bez postępów

Według EFE, chociaż podczas piątkowego spotkania nie zaakceptować osiągnięto żadnych postępów, to jednak w oczywisty sposób eurogrupa zwiększyła naciski na rząd premiera Aleksisa Ciprasa.

Presję na Ateny zwiększył też Europejski Pula Centralny. Jego szef Czołgi Draghi ostrzegł, że może zrewidować warunki, na jakich dostarcza greckim bankom obsługi finansowej, zapewniając im płynność.

Rzecznik EBC Peter Ehrlich napisał na Twitterze, że "Rada Gubernatorów EBC może rozważyć zmiany" przy sposobie przyznawania awaryjnej obsługi finansowej (ELA), nie podał jednak żadnych szczegółów odnoszących się tych planów.

Nowa pomoc

Kredyty ELA posiadają fundamentalne znaczenie dla greckiego systemu bankowego, którego płynność jest zagrożona przez ucieczkę kapitału spowodowaną przez rozległe wycofywanie depozytów. Bez tejże cotygodniowej kroplówki finansowej wraz z EBC greckim bankom grozi utrata płynności, a Cypru ponowna niezdolność do pożyczania pieniędzy na rynkach - wyjaśnia AFP.

Rosja i Grecją zbudują gazociąg? KE chce oszacować legalność projektu

Spotkanie eurogrupy w Rydze nie przyniosło żadnego przełomu w negocjacjach z Grecją. Miarą frustracji eurogrupy jest to, iż szczyt trwał niewiele przeszło godzinę, a ministrowie odmówili omawiania niektórych kwestii, jakim sposobem np. docelowych pierwotnych nadwyżek budżetowych Grecji, ponieważ wyjazd służbowy Aten nie przygotowała szczegółowej dokumentacji na temat.

Po pierwsze reformy

Wcześniej wiceszef KE Valdis Dombrovskis i Dijsselbloem powiedzieli, że postępy w rozmowach z Grecją o pomocy finansowej istnieją wciąż niewystarczające, by wolno było zawrzeć porozumienie.

Partnerzy Grecji w zonie euro domagają się od rządu w Atenach przeprowadzenia reform, m. in. obniżki emerytur, liberalizacji rynku pracy, odmian w prawie podatkowym, skuteczniejszego ściągania należności podatkowych i postępów w kwestii wstrzymanego w styczniu procesu prywatyzacyjnego.

Rząd Grecji, który to zdobył władzę dzięki przedwyborczym obietnicom zerwania z surową polityką oszczędności i ciężkich reform, nadal nie zgadza się na część warunków eurogrupy, jak redukcja płac i emerytur czy uelastycznienie rynku pracy.

Zgodnie z ustaleniami eurogrupy wraz z 20 lutego do finiszu kwietnia Grecja ma dogadać się z wierzycielami pełną ewidencję reform i w zamian otrzymać zablokowaną ostatnią transzę pomocy, wartą ok. szóstej, 2 mld euro. O ile Grecja nie otrzyma tych środków, grozi jej niewypłacalność. Z końcem czerwca wygasa program ratunkowy dla owego kraju.

Autor: puritan
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Estonia ma darmowe autobusy. Główna w Europie
Estonia stała się pierwszym państwem Europy, które wprowadziło dla swych obywateli bezpłatną komunikację autobusową. W lipcu korzystali już z niej mieszkańcy 11 z 15 prowincji kraju, a jednym spośród pożytków tego rozwiązania…...
Emmanuel Macron o Jarosławie Kaczyńskim
Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron uznał Jarosława Kaczyńskiego za "przyjaciela jak i również sojusznika" swej rywalki, przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen, stawiając go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem…...
Emeryci i rencisci do 28 lutego muszą rozliczyć równoczesne dochody
Renciści a także emeryci, którzy przeszli w wcześniejszą emeryturę, mają do czwartku 28 lutego termin, aby rozliczyć się spośród ZUS-em z dodatkowych dochodów. Nie dotyczy to osób w wieku…...
Elastyczny czas pracy? «Lawiny skłonnych nie ma»  Informacje
Elastyczny okres pracy wprowadziło już 700 firm - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Najchętniej po nowe rozwiązania sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna. - Nie spełniły się czarne…...
Ekspert: od przyszłego roku ułatwienia w rozliczeniu straty podatkowej
"Absolutny rekord" po PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany w PIT, jednak z warunkami Coraz skromniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie…...
Nie znaleziono