Temat: Gospodarka

🕓 25.06.2019
📂 Z kraju
👁 234
🗨
Bezpieczeństwo zabawek w Sejmie

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy
  • Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" przede wszystkim. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Wszystkie kluby poparły podczas środowej debaty rządowy projekt ustawy, który posiada poprawić bezpieczeństwo różnych towarów i urządzeń, m. in. zabawek, maszyn i dźwigów. Zakłada on kary do 100 tys. zł m. in. dla producentów zbyt wprowadzanie do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami.

Chodzi o projekt ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, przedłożony przez ministra rozwoju. Jego głównym zadaniem jest dostosowanie polskich przepisów do postulatów UE. W środę odbyła się w Sejmie dyskusja nad sprawozdaniem komisji.

Oderwać dzieci od tabletów? Jest strategia

Nowe przepisy

Zgodnie z nowatorskim przepisami, zanim nowe wyroby trafią na rynek, pierwotnego producenci oraz importerzy są musieli zagwarantować, że dopełniają one określone wymagania i nie stanowią zagrożenia na rzecz konsumentów. Wyroby takie zostanie można sprzedawać we każdego krajach Unii Europejskiej. Nowa ustawa jest konieczna, aby zapewnić spójność polskich przepisów dot. systemów oceny zgody z systemem europejskim, ustalonym w tzw. Nowych Obrębie Prawnych (NLF – New Legal Framework).

- Dotychczasowa ustawa z 2002 r. nie ma wielu fundamentalnych postanowień, które są w nowych dyrektywach - mówił sprawozdawca komisji Andrzej Gawron (PiS). Jak powiedział, stara ustawa nie zawiera wielu fundamentalnych postanowień znajdujących się w NLF, dotyczących metrów. in. obowiązków podmiotów ekonomicznych, wymagań dla jednostek notyfikowanych i organów notyfikujących. Dodał, że "na jej podstawie nie można wprowadzać dyrektyw sektorowych", czyli takich, które określają wymagania dla poszczególnych kategorii produktów, np. maszyn, dźwigów lub zabawek, które są spójne z NLF.

Zaznaczył, że "zakres zmian jest na tyle duży, że potrzebna wydaje się całkiem nowa ustawa".

Jakie zmiany?

Zgodnie z projektem ustawy, na wyrobie podlegającym obowiązkowi weryfikacje zgodności umieszcza się oznakowanie CE (podstawowe oznaczenie systemu oceny zgodności). Podczas wykonywania oceny zgodności z wymaganiami wyrób ma być m. in. poddawany badaniom.

Nowa ustawa ma również wprowadzić zmiany dotyczące funkcjonowania Polskiego Centrum Akredytacji. Dzierży zapewnić też skuteczny, regularny i odstraszający system kar za łamanie przepisów. Jakim sposobem przekonują projektodawcy, obecnie stosowane kary były mało sprawne, dlatego aby wzmocnić ochronę konsumentów i środowiska, przewidziano wprowadzenie kar administracyjnych do 100 tys. zł.

Założono jednak możliwość odstąpienia od wymierzenia kary, "jeśli podmiot gospodarczy przedstawi dane potwierdzające podjęcie przez własnej osoby działań naprawczych".

W projekcie wskazano też oryginalne uprawnienie prezesa UOKiK, które umożliwi mu "bieżące reagowanie na sygnały płynące spośród rynku, a w skutku pozwoli wyeliminować z niego negatywne zjawiska mające wpływ na poziom ochrony konsumentów i konkurencji".

Będzie rejestr

Zgodnie z projektem ustawy, prezes UOKiK ma przewodzić rejestr wyrobów niezgodnych wraz z wymaganiami lub stwarzających zagrożenie. Będą w nim gromadzone i udostępnianie publicznie informacje o wyrobach, wobec jakich organy nadzoru podjęły określone działania.

Organy dozoru rynku mają przeprowadzać – z urzędu lub dzięki wniosek prezesa UOKiK – kontrole spełniania przez produkty wymagań lub dotyczące stwarzania przez nie zagrożenia. Będą więc kontrolować także biznesmenów będących użytkownikami wyrobów.

Podczas debaty Arkadiusz Marchewka (PO) przyznał, że plan "zawiera szereg istotnych zdań, związanych z członkostwem Naszego kraju w UE". - Zamiary zapisane w projekcie nie zaakceptować wzbudzają wątpliwości - gadał.

- To kolejne obciążenie polskiego biznesu, który to będzie musiał się dopasowywać do kolejnych norm wymyślonych przez europejskich biurokratów" - mówił natomiast Rafał Wójcikowski (Kukiz'15). "Ta nadmierna organizacja biurokratyczna nie sprzyja rozwoju interesu - dodał, nie zapowiadając jednak głosownia przeciw.

Natłok przepisów

Wyraził jednocześnie nadzieję, że "polski przedsiębiorca upora się z tym natłokiem nowych przepisów", bo wspaniały jest z tego, iż potrafi czasem skutecznie obchodzić przepisy.

Piotr Kobyliński (Nowoczesna) przekonywał natomiast, że kara 100 tys. zł jest zbyt wysoka, szczególnie dla małych przedsiębiorców jak i również złożył poprawki, zmniejszające sankcje. "Te gigantyczne kary mają możliwość położyć niektóre przedsiębiorstwa" a mianowicie argumentował.

Projekt po raz kolejny trafił do komisji. Ustawa miałaby wejść w życie 1 kwietnia 2016 r., z wyjątkiem części regulacji, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Autor: therocks
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Beata Szydło w czołówce najbardziej wpływowych kobiet polityki
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią…...
Banki zwiększają oprocentowanie lokat. W zyskach przeszkadza inflacja  Informacje
Inflacja nie odpuszcza. Ceny wyższe aniżeli przed rokiem Odzież jak i również elektronika potanieją. Urosną koszty produktów z ropy Będziemy więcej kupować. Czeka naszej firmy czas stabilnego wzrostu Tania…...
Bank Światowy: «5 rzeczy na serio zagraża globalnej gospodarce»
Gospodarka światowa będzie się w tym roku rozwijać w tempie 2, 4 proc., a nie dwóch, 9 proc., jak szacowano na początku roku a mianowicie prognozuje Bank Światowy. Prognoza…...
Badanie jakości węgla. Będzie wolno zażądać swiadectwa jakości
Już od cztery listopada konsumenci będą mogli zażądać od sprzedających świadectwa jakości węgla. Pełnomocnik rządu ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny podkreślił, że po rozprawieniu się ze śmieciowym węglem…...
Autonomiczne auta Ubera nie będą jeździć w Kalifornii
Kalifornijski departament ds. pojazdów mechanicznych (ang. Department of Motor Vehicles, DMV) wycofał rejestrację 16 autonomicznych pojazdów Ubera, które przy grudniu zaczęły poruszać się w ramach testu według ulicach San Francisco.…...
Arctic World Vault - bank danych w Norwegii
W Norwegii otwarto właśnie Arctic World Archive, czyli schron, w którym przechowywane posiadają być najważniejsze dokumenty owego świata. W razie klęski czy wojny nuklearnej o skali globalnej będzie spośród czego odbudowywać cywilizację.…...
Apple może blokować aparat w iPhone’ie
Apple po latach starań zdobył patent, który pozwoli na blokowanie za niewielką poradą podczerwieni funkcji fotografowania i filmowania przez iPhone’y. Technologia ta może być użyta, by zapobiec nielegalnym nagraniom na…...
Ankieta NBP: wzrost PKB do 2, 8 proc. przy 2014 roku  Informacje
Ekonomiści oczekują, że wzrost PKB przyspieszy w 2014 roku do 2, 8 proc., zaś w 2015 roku do odwiedzenia 3, 4 proc - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego. Jest prowadzona wśród analityków sektora…...
Nie znaleziono