Temat: Gospodarka

🕓 25.06.2019
📂 Z kraju
👁 176
🗨
Bezpieczeństwo zabawek w Sejmie

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy
  • Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" przede wszystkim. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Wszystkie kluby poparły podczas środowej debaty rządowy projekt ustawy, który posiada poprawić bezpieczeństwo różnych towarów i urządzeń, m. in. zabawek, maszyn i dźwigów. Zakłada on kary do 100 tys. zł m. in. dla producentów zbyt wprowadzanie do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami.

Chodzi o projekt ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, przedłożony przez ministra rozwoju. Jego głównym zadaniem jest dostosowanie polskich przepisów do postulatów UE. W środę odbyła się w Sejmie dyskusja nad sprawozdaniem komisji.

Oderwać dzieci od tabletów? Jest strategia

Nowe przepisy

Zgodnie z nowatorskim przepisami, zanim nowe wyroby trafią na rynek, pierwotnego producenci oraz importerzy są musieli zagwarantować, że dopełniają one określone wymagania i nie stanowią zagrożenia na rzecz konsumentów. Wyroby takie zostanie można sprzedawać we każdego krajach Unii Europejskiej. Nowa ustawa jest konieczna, aby zapewnić spójność polskich przepisów dot. systemów oceny zgody z systemem europejskim, ustalonym w tzw. Nowych Obrębie Prawnych (NLF – New Legal Framework).

- Dotychczasowa ustawa z 2002 r. nie ma wielu fundamentalnych postanowień, które są w nowych dyrektywach - mówił sprawozdawca komisji Andrzej Gawron (PiS). Jak powiedział, stara ustawa nie zawiera wielu fundamentalnych postanowień znajdujących się w NLF, dotyczących metrów. in. obowiązków podmiotów ekonomicznych, wymagań dla jednostek notyfikowanych i organów notyfikujących. Dodał, że "na jej podstawie nie można wprowadzać dyrektyw sektorowych", czyli takich, które określają wymagania dla poszczególnych kategorii produktów, np. maszyn, dźwigów lub zabawek, które są spójne z NLF.

Zaznaczył, że "zakres zmian jest na tyle duży, że potrzebna wydaje się całkiem nowa ustawa".

Jakie zmiany?

Zgodnie z projektem ustawy, na wyrobie podlegającym obowiązkowi weryfikacje zgodności umieszcza się oznakowanie CE (podstawowe oznaczenie systemu oceny zgodności). Podczas wykonywania oceny zgodności z wymaganiami wyrób ma być m. in. poddawany badaniom.

Nowa ustawa ma również wprowadzić zmiany dotyczące funkcjonowania Polskiego Centrum Akredytacji. Dzierży zapewnić też skuteczny, regularny i odstraszający system kar za łamanie przepisów. Jakim sposobem przekonują projektodawcy, obecnie stosowane kary były mało sprawne, dlatego aby wzmocnić ochronę konsumentów i środowiska, przewidziano wprowadzenie kar administracyjnych do 100 tys. zł.

Założono jednak możliwość odstąpienia od wymierzenia kary, "jeśli podmiot gospodarczy przedstawi dane potwierdzające podjęcie przez własnej osoby działań naprawczych".

W projekcie wskazano też oryginalne uprawnienie prezesa UOKiK, które umożliwi mu "bieżące reagowanie na sygnały płynące spośród rynku, a w skutku pozwoli wyeliminować z niego negatywne zjawiska mające wpływ na poziom ochrony konsumentów i konkurencji".

Będzie rejestr

Zgodnie z projektem ustawy, prezes UOKiK ma przewodzić rejestr wyrobów niezgodnych wraz z wymaganiami lub stwarzających zagrożenie. Będą w nim gromadzone i udostępnianie publicznie informacje o wyrobach, wobec jakich organy nadzoru podjęły określone działania.

Organy dozoru rynku mają przeprowadzać – z urzędu lub dzięki wniosek prezesa UOKiK – kontrole spełniania przez produkty wymagań lub dotyczące stwarzania przez nie zagrożenia. Będą więc kontrolować także biznesmenów będących użytkownikami wyrobów.

Podczas debaty Arkadiusz Marchewka (PO) przyznał, że plan "zawiera szereg istotnych zdań, związanych z członkostwem Naszego kraju w UE". - Zamiary zapisane w projekcie nie zaakceptować wzbudzają wątpliwości - gadał.

- To kolejne obciążenie polskiego biznesu, który to będzie musiał się dopasowywać do kolejnych norm wymyślonych przez europejskich biurokratów" - mówił natomiast Rafał Wójcikowski (Kukiz'15). "Ta nadmierna organizacja biurokratyczna nie sprzyja rozwoju interesu - dodał, nie zapowiadając jednak głosownia przeciw.

Natłok przepisów

Wyraził jednocześnie nadzieję, że "polski przedsiębiorca upora się z tym natłokiem nowych przepisów", bo wspaniały jest z tego, iż potrafi czasem skutecznie obchodzić przepisy.

Piotr Kobyliński (Nowoczesna) przekonywał natomiast, że kara 100 tys. zł jest zbyt wysoka, szczególnie dla małych przedsiębiorców jak i również złożył poprawki, zmniejszające sankcje. "Te gigantyczne kary mają możliwość położyć niektóre przedsiębiorstwa" a mianowicie argumentował.

Projekt po raz kolejny trafił do komisji. Ustawa miałaby wejść w życie 1 kwietnia 2016 r., z wyjątkiem części regulacji, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Autor: therocks
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
«Economist»: korzystanie ze smartfona zmniejsza wydajność pracy  Lifestyle
Ekonomiści i szefowie firm coraz częściej zadają pytania o to, jak powstrzymać spadek produktywności pracowników biurowych, który to w ostatnich latach postępuje dzięki upowszechnieniu smartfonów a mianowicie donosi tygodnik "Economist". "Economist"…...
Draghi: EBC gotów na nietypowe kroki, by walczyć wraz z niską inflacją  Informacje
Europejski Bank Kierowniczy (EBC) gotów jest podjąć niestandardowe kroki, by wojować ze zbyt niską inflacją w strefie euro, która to we wrześniu spadła do poziomu 0, 3 proc. - powiedział…...
Dlaczego woda w morzu wydaje się ciemna, a gdzie indziej jasna
Pewnie niejednokrotnie zastawiałeś się, jadąc na wakacje gdzieś w egzotyczne miejsce, dlaczego woda w morzu czy oceanie jest faktycznie krystalicznie czysta i przedstawia się w pięknym turkusowym kolorze…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Nie znaleziono