Temat: Rząd PiS

🕓 14.06.2019
📂 Z kraju
👁 21
🗨
500 plus. Nowy model wynagradzania marszałków

  • 500 plus również na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej
  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy

Od 2017 roku będzie nowy schemat wynagradzania marszałków za obsługę świadczeń rodzinnych i pięćset plus - mówi minister rodziny Elżbieta Rafalska. Resort proponuje stałą kwotę w porządku. 140 zł za kwestię.

Do tej pory marszałkowie otrzymywali za sprawę prowadzoną w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego tyle środków, ile zgłosili (koordynacja systemów zapobiega jednoczesnemu przydzieleniu świadczeń o charakterze rodzinnym na identyczne dzieci w dwóch państwach - red. ). Według MRPiPS koszta obsługi rosły nieproporcjonalnie do odwiedzenia wzrostu liczby spraw, były też duże dysproporcje pośród regionami.

W poniedziałek szefowa MRPiPS spotyka się w tej sprawie spośród przedstawicielami urzędów marszałkowskich.

Wyższe zapotrzebowanie

Ministerstwo: wysiedleńcy też mają prawo do odwiedzenia 500 plus

Świadczenia z programu 500 plus wypłacane są przez gminy lub powiaty (w przypadku świadczeń dla rodzin zastępczych). Marszałkowie zajmują się natomiast ustalaniem prawa do świadczeń w przypadku rodzin, z których 1 z rodziców pracuje za granicą. Są to zadania zlecone przez administrację rządową, an ich koszty pokrywane są ze środków budżetowych.

Gmina, która ustala upoważnienie do świadczeń i gryzie wypłaca, otrzymuje procentową prowizję od wypłat (3 proc. w sytuacji świadczeń rodzinnych, a w wypadku świadczeń wychowawczych 2 proc. w tym roku jak i również 1, 5 proc. od czasu 2017 r. ); powiaty otrzymują 1 proc. prowizji.

Rafalska podkreśliła, że samorząd województwa nie wypłaca świadczeń, ale ustala, czy wobec danej rodziny zachodzi tzw. koordynacja systemów ubezpieczenia społecznego, stąd brak jest możliwości określenia prowizji w charakterze procent od wypłaconych świadczeń. Do tej pory - jak wyjaśniła minister - marszałkowie otrzymywali tyle gotówki na obsługę tego zadania, ile zgłosili.

Okazało się, zgłaszane zapotrzebowanie corocznie było coraz wyższe - w 2008 r. wyniosło 8, 2 mln złotych, natomiast w 2015 r. niemal 25 mln zł, co oznacza wzrost o 300 proc. - Jednak jak przeanalizowaliśmy wzrost rzeczy, które zostały rozpatrzone, to okazało się, że wzrósł o 193 proc. A więc koszty obsługi wzrosły nieproporcjonalnie do wzrostu cyfry spraw - wyjaśniła Rafalska.

Nowe zasady

Duże zróżnicowanie było też na poziomie regionalnym. Jak wynika wraz z kontroli przeprowadzonej polski przez urzędy wojewódzkie na zarządzenie resortu rodziny, w woj. wielkopolskim w ostatnich latach środki na realizację zagadnienia były największe, mimo iż liczba spraw, jaką prowadził marszałek, nie była największa. Przy 2015 r. woj. wielkopolskie, choć plasowało się dzięki pierwszym miejscu, jeżeli idzie o wysokość środków, wówczas w liczbie spraw stało trzecie od końca.

- Koszt obsługi jakiejś sprawy u marszałków wahał się od 86 zł do 489 zł w 2015 roku - poinformowała minister. Pytana, że których mogą wynikać te dysproporcje, zaznaczyła, że nikt się do tej pory naszym nie zajmował, nikt owego nie analizował. Wojewodowie przekazywali takie środki, o które występowano. Jej zdaniem nie ma racjonalnego uzasadnienia dla faktycznie dużych dysproporcji.

Dlatego, od przyszłego roku obowiązywać będą nowe zasady wynagradzania marszałków za obsługę świadczeń rodzinnych i programu Bliscy 500 plus. - Mając na uwadze, że w gminie koszt prowadzenia jednej sprawy oscyluje w granicach od 110 zł do 118 zł, a u marszałków te obciążenia związane wraz z obsługą tych spraw są większe (są bardziej czasochłonne, m. in. wymagają suplementarnych czynności oraz wyższych wydatków korespondencji, np. zagranicznej) proponujemy ok. 140 zł za sprawę prowadzoną w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego - powiedziała Rafalska.

Zapowiedziała, że w przyszłym roku marszałkowie otrzymają ogółem ok. 28, 1 mln zł (na zadania z zakresu świadczeń rodzinnych jak i również programu Rodzina 500 plus). W tym roku dawny to kwoty 20, pięć mln zł na załogę świadczeń rodzinnych marszałkowie i 7, 6 mln zł na obsługę świadczenia wychowawczego.

Spotkanie z marszałkami

500 plus zaskoczyło rząd. Potrzeba więcej pieniędzy

- Marszałkowie muszą mieć czas na uporządkowanie tegoż. Ja rozumiem, że wówczas zróżnicowanie kosztów wynikało wraz z różnego sposobu prowadzenia tych spraw. Wyobrażam sobie, iż można było zlecać tą część językową, można było zatrudniać różną liczbę zatrudnionych. Z naszych danych wynika, że również obciążenia pracownicze są różne - w jednym województwie pracownik robi w miesiącu znacznie wyższą liczbę decyzji niż po innym. Kwestie organizacji zostawimy marszałkom - powiedziała Rafalska.

Jej zdaniem dotychczasowa praktyka nie zawsze miała dużo wspólnego z kosztami. a mianowicie Gdy dziś zaproponujemy pewien standard, to tam, gdzie koszty były niższe - zyskają, ale tam, w którym miejscu koszty były bardzo wysokie, będą musieli zracjonalizować własna politykę - oceniła minister.

Jak dodała, przy tej sprawie w poniedziałek odbywa się spotkanie przy MRPiPS - zarówno spośród przedstawicielami urzędów marszałkowskich, jak na przykład i wojewódzkich. - Pragniemy tę naszą nowa ofertę omówić i omówić kłopoty, które pojawiają się przy wykonywaniu tego zadania - powiedziała.

Wnioski z zagranicy

Konieczność przekazania wniosków w celu rozpatrzenia marszałkowi województwa występuje wówczas, gdy jeden bądź więcej członków rodziny, znajdującej się o świadczenie wychowawcze, przebywa lub pracuje za granicą. Świadczenie wychowawcze wchodzi przy zakres klasycznej definicji świadczeń rodzinnych, koordynowanych w ramach Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii.

Przepisy unijne nie pozwalają na pobieranie świadczeń rodzinnych równocześnie po różnych krajach. Koordynacja narzędzi zabezpieczenia społecznego to mechanizm, który zapobiega jednoczesnemu przydzieleniu pełnej kwoty świadczeń o charakterze rodzinnym na owe same dzieci w 2 państwach w niniejszym samym okresie. Jeśli ktoś korzysta w tej chwili ze świadczenia o identycznym charakterze poza krajem, nie dostanie go na terytorium polski.

Jednak rodziny, gdzie jedno z rodziców pracuje za granicą, mogą korzystać i spośród polskich świadczeń z aplikacji 500 plus, i spośród zagranicznych, ale nie w pełnej wysokości.

Jedno państwo wypłaci pełne świadczenie według własnego ustawodawstwa, kolejne tzw. dodatek dyferencyjny. Bliscy otrzyma najwyższą możliwą sumę świadczeń przewidzianą w ustawodawstwie jednego z tych królestw (z reguły właściwym do wypłaty świadczeń jest to państwo, w którym wykonywana wydaje się praca)

Gdy rodzic przebywa w innym państwie UE i złoży tam wniosek o świadczenia rodzinne, tamtejszy organ informuje o naszym fakcie Marszałków Województw po Polsce. Marszałek zaś transmituje te informacje do należytej gminy.

Autor: serg472
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
Dlaczego woda w morzu wydaje się ciemna, a gdzie indziej jasna
Pewnie niejednokrotnie zastawiałeś się, jadąc na wakacje gdzieś w egzotyczne miejsce, dlaczego woda w morzu czy oceanie jest faktycznie krystalicznie czysta i przedstawia się w pięknym turkusowym kolorze…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Czy kawa jest zdrowa? Jak kawa wpływa na organizm?
Pijemy kawę, ponieważ wspiera nas się obudzić, dodaje nam energii, poprawia koncentrację i, co niemniej ważne, jest pyszna. Wiele osób aczkolwiek chce ograniczyć picie cherbaty, ponieważ obawia się zgubnego wpływu napoju na…...
Ceny paliw - Pb98, Pb95, ON, LPG, 17-23_10_2016
Benzyna Pb98 za 4, 81-4, 92 zł, benzyna Pb95 zbyt 4, 49-4, 60 złotych, olej napędowy ON zbyt 4, 34-4, 43 zł, autogaz LPG za 1, 96-2, 03 zł a mianowicie…...
Nie znaleziono