"Kopciuch" zastąpiony ekologicznym piecem? Gminy tłumaczą się ze smogu

🕓 03.08.2019
📂 Z kraju
👁 84
🗨
Gminy starają się, by atmosfera było czystsze, ale same nie dadzą rady

Władze miast, w których według Światowej Struktury Zdrowia zanieczyszczenie powietrza wydaje się być największe w UE, wskazują, że wiele zrobiły, by poprawić jego jakość. Namiestnik Żywca Antoni Szlagor uważa jednak, że bez pomocy państwa radykalnej poprawy nie będzie.

Na szczycie listy 50 najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się Żywiec i Pszczyna. Ogółem dotarły na nią 33 polskie miasta. Większość z wymienionych położona jest na Śląsku i w Małopolsce. Są wśród nich m. in. Kraków, Katowice, Bielsko-Biała jak i również Sosnowiec.

Krakowa plan na walkę ze smogiem: wypożyczalnia samochodów elektrycznych

Mobilizacja

Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego, ruchu społecznego, który powstał po odpowiedzi na złą klasa powietrza w tym metropolii, ma nadzieję, że raport WHO podziała na gminy mobilizująco.

- To, że Polska pod względem zanieczyszczenia powietrza jest czerwoną plamą na mapie Europy, rozumiemy od dawna. Mnie tenże raport nie zaskakuje. Kłopot złej jakości powietrza odrzucić dotyczy tylko Krakowa, ale w szczególności gęsto zaludnionego południa Polski, a podstawowe źródło zanieczyszczenia powietrza – niska emisja od dużej liczby lat pozostaje poza jakąś kontrolą – mówił Guła.

Jego zdaniem tzw. niska emisja, czyli zakażenia pochodzące z palenisk przy domach, odpowiadają w Polsce zbyt ponad połowę ilości pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu i za blisko 85 proc. zanieczyszczenia benzo(a)pirenem. Przy dużych miastach „dokłada” się do tego jeszcze emitowanie komunikacyjna i zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu.

Stare kotły na piece ekologiczne

Samorządy od wielu lat wdrażają programy ograniczające niską emisję. Dzięki wsparciu finansowemu miasta w 30-tys. Żywcu wymieniono 560 starych kotłów dzięki nowe piece ekologiczne. Po niewiele mniejszej Pszczynie cyfra ta wynosi ponad 800. Piece węglowe na gazowe wymieniono w placówkach ogólnych. Rzecznik magistratu w Bielsku-Białej Tomasz Ficoń powiedział, hdy w Bielsku-Białej zlikwidowano każde kotłownie węglowe w budynkach publicznych, a samorząd dofinansował wymianę 1670 starych kotłów.

Trujki i śmieciuchy pchają Polskę na zenit smogowego rankingu. "Jesteśmy ofiarą własnego sukcesu"

- Tauron zmodernizował też elektrociepłownię, co przyczyniła się do odwiedzenia zmniejszenia emisji spalin na temat 32 proc., pyłów przeszło 20-krotnie – powiedział.

Dotychczasowe działania samorządów nie zaakceptować przyczyniły się jednak do odwiedzenia radykalnej poprawy.

- Wymiana instalacji grzewczej po prawie 10 proc. gospodarstw nie przyniosła wyraźnej naprawy czystości powietrza, m. in. poprzez wzrost cen węgla dobrej jakości. Mieszkańcy wraz z względów ekonomicznych najczęściej decydują się na zakup taniego paliwa, nie zawsze znanego pochodzenia. Wielką popularnością raduje się muł, którego palenie powoduje duże zanieczyszczenie powietrza – podkreślił burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobola.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor wskazał, że w 2007 r., gdy w mieście zapoczątkowała się wymiana pieców, tysiąc kilogramów dobrego jakościowo węgla – ekogroszku, kosztowała 250 zł. Teraz sięga ok. 800 zł.

- Postęp ceny jest niemal trzykrotny, a dochody mieszkańców wzrosły minimalnie. Ich nie być trzymane na dobre, ekologiczne benzyna. Jednocześnie w Polsce wolno spalać słabej jakości węgiel – muł lub flot – powiedział.

Szlagor podkreślił, że problemu skażenia powietrza nie da się rozwiązać bez decyzji władz państwowych.

Przerażający raport ws. jakości powietrza. Polskie miasta na czele ewidencje

Zadziałać musi rząd

- To nie samorząd ma wpływ na wartość węgla wysokiej jakości, gazu, czy oleju opałowego. Wówczas nie samorząd ustala akcyzę i podatek VAT. Tutaj musi być zdecydowana czynność rządu, który tylko po ten sposób może odciążyć samorządy w ochronie powietrza – powiedział burmistrz Żywca.

Dariusz Skrobola jest zdeterminowany, by utworzyć „front śląskich samorządów z listy WHO, które będą razem dążyły do poprawy jakości powietrza.

- Jednak bez wymiernej pomocy ze strony państwa, samorządu wojewódzkiego, Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Ekonomii Wodnej sami nie będę w stanie sfinansować i zrealizować skutecznych i trwałych rozwiązań. Konieczne jest zapoczątkowanie przepisów dotyczących standaryzacji kotłów i paliw tak, by wyeliminować możliwość spalania najgorszych gatunków węgla – wskazał.

Samorządy chcą też korzystać z funduszy UE, by finansować działania połączone z termoizolacją, racjonalizacją wykorzystywania energii oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego uważa, że konieczne są zmiany w nieomal na poziomie kraju, choćby tyczące norm jakości węgla, a także w skali województw, jakim sposobem wprowadzenie standardów emisyjnych na rzecz kotłów domowych.

Tysiące "kopciuchów"

- Do polskich domów każdego roku wyprzedaje się ok. 150 tys. pozaklasowych kotłów tzw. kopciuchów. Bez określenia standardów emisyjnych dla tych urządzeń wydamy miliardy złotych, a i tak sytuacja nie ulegnie poprawie – ocenił. Jak na przykład dodał, samorządy mogą zażywać regulacje antysmogowe, niekoniecznie oparte o zakaz palenia węglem, ale określające wymagania wobec kotłów na węgiel jak i również biomasę.

Prezes KAS zwrócił zarazem uwagę, iż programy ochrony powietrza w województwach znacznie się odróżniają. Przykładowo w Małopolsce podano w nim konkretne liczby kotłów do likwidacji po każdej z gmin, zaś w innych regionach tego rodzaju zapisów nie ma.

- Dodatkowo korzystając wraz z środków publicznych likwidujemy paleniska węglowa, a jednocześnie po okolicy Krakowa wyrastają oryginalne domy jednorodzinne korzystające wraz z kotłów na węgiel. Wyjąwszy regulacji szerszych niż 1-a gmina nie da się zlikwidować problemu zanieczyszczenia powietrza na terytorium polski – zaznaczył Guła.

Samorządowcy wskazują też na konieczność zmiany świadomości samych mieszkańców. Ważna wydaje się edukacja ekologiczna, by zdali oni sobie sprawę wraz z niebezpieczeństwa, jakim jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Wiele polskich miast boryka się ze smogiem:

Autor: RuslanBrovkin
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Getin Noble Bank i Myśl Bank uzgodniły plan połączenia
Kontrolowane przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły jak i również podpisały plan połączenia a mianowicie podano w czwartkowym komunikacie. Fuzja planowana jest dzięki trzeci kwartał 2019 roku kalendarzowego.…...
General Aviation - rozwój branży lotniczego w Polsce
- Polacy latają i pokochali latanie dlatego, że bilety są tanie. Dziś wycieczka do Londynu kosztuje kilkanaście złotych. W ruchu General Aviation (samolotami do 19 miejsc) nie jest możliwe…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Gazoport LNG w Kaliningradzie. Rosja i dostawy gazu
Marszałek Wasilewski - tak nazywa się pierwszy ruski terminal importowy LNG przy Kaliningradzie. Wasilewski to faktycznie statek - platforma do odwiedzenia regazyfikacji LNG. Kilkanaście dób temu gazoport został uroczyście otwarty przez…...
Gartner: raport o sprzedaży komputerów i urządzeń mobilnych  Tech
Rok 2016 będzie drugim z rzędu, w którym na sektor trafi mniejsza liczba sprzętów komputerowych. Jedynymi kategoriami produktowymi, które notują zauważalny wzrost popytu, jest segment ultramobilnych laptopów klasy premium i prostych telefonów…...
Funt umacnia się w odpowiedzi na przemówienie Theresy May  Waluty
Brytyjska waluta umacnia się w odpowiedzi na przemówienie premier Wielkiej Brytanii Theresy May, która to przedstawia szczegóły rządowej strategii negocjacyjnej ws. Brexitu. Złoty we wtorek stracił dzięki wartości wobec funta…...
«FT»: Sukces Hiszpanii powinien okazać się przykładem dla strefy euro  Ze świata
Słony rachunek zbyt alkohol. Nowe przepisy dzięki popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Słońce może mieć duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera dzięki sile. Protesty w kilkunastu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...
Nie znaleziono