Temat: PKP

🕓 28.06.2019
📂 Z kraju
👁 23
🗨
Bogusław Kowalski rezygnuje z możliwości prezesa PKP. Co z odprawą?

  • 300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, jednak z warunkami

- Kiedy się dowiedziałem, że Bogusław Kowalski został szefem PKP, to nie mogłem dać wiarę - mówi Marcin Meller, dziennikarz oraz były działacz NZS. Kowalski przejął ster w Grupie PKP według rezygnacji Jakuba Karnowskiego. Po niedzielę złożył jednak rezygnację w związku z pojawiającymi się w mediach oskarżeniami dotyczącymi jego przeszłości. Po latach 1987-1990 miał stanowić zarejestrowany pod pseudonimami "Mieczysław" i "Przemek", jako tajny współpracownik (TW) Służby Chronienia PRL.

- Po tym jak mnie aresztowano za wkład w nielegalnej demonstracji przy mojej teczce wyznaczono paru tajnych współpracowników do dalekiej inwigilacji mnie i rozpracowywania. Wśród nich rzeczony "Mieczysław" - opowiadał Marcin Meller w rozmowie z "Faktami" TVN.

Rezygnacja

Bogusław Kowalski został nowym prezesem PKP SA 11 grudnia. W oświadczeniu, które opublikował w niedzielę 13 grudnia na Twitterze ogłosił, hdy rezygnuje z zajmowanego stanowiska.

Kowalski złożył rezygnację w związku z pojawiającymi się w mediach oskarżeniami dotyczącymi tego, że po latach 1987-1990 miał okazać się zarejestrowany pod pseudonimami "Mieczysław" i "Przemek" jako tajny współpracownik (TW) Służby Chronienia PRL.

Nowy szef PKP Bogusław Kowalski składa rezygnację. Po trzech dniach prezesowania

"Kierując się interesem Grupy PKP składam rezygnację z zajmowanego posady. Robię to z poczucian odpowiedzialności za zaufanie, którym mnie obdarzono, a nie poczucia winy. Winni tej sytuacji są oskarżyciele, zaś nie oskarżany" - napisał w oświadczeniu Kowalski.

Podkreślił, że jest "człowiekiem uczciwym i dialogu". "Czy identycznymi są ci, jacy bezpodstawnie oskarżają i powtarzają nieprawdziwe sądy? Wpisanie do odwiedzenia rejestrów komunistycznej Służby Chronienia nie oznacza współpracy spośród tą służbą. Informuję, hdy wobec wszystkich, którzy naruszają moje dobre imię i pomawiają mnie będę wysuwać konsekwencje prawne" - napisał.

Jak podał, oznajmienie lustracyjne składał wielokrotnie w charakterze poseł, wicemarszałek województwa jak i również sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu. "Sam wystąpiłem do Instytutu Pamięci Narodowej o potwierdzenie zgodności mojego oświadczenia ze stanem faktycznym. Przy 2008 roku Instytut Pamięci Narodowej potwierdził brak zasadach do kwestionowania prawdziwości naszego oświadczenia. Jestem tę wiedzę praktyczną winien wszystkim, którzy mnie zaufali i zaufają w przyszłości" - napisał.

Kim jest?

Lotnisko w Radomiu zawieszone w próżni. "Ten projekt chce ciszy"

O powołaniu Kowalskiego na prezesa zarządu PKP poinformowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Kowalski napisał w oświadczeniu, że jest "człowiekiem filii transportowej od ponad dwadzieścia lat". Przypomniał, że był odpowiedzialny za stworzenie jak i również uruchomienie Kolei Mazowieckich, był również współautorem szeregu ustaw sejmowych dotyczących działania i finansowania kolei w Naszym narodzie. Od 2015 roku pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Komunikacyjnego Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Bogusław Kowalski był posłem V i VI kadencji, m. in. przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury, an od maja 2006 do listopada 2007 r. sekretarzem postaci w Ministerstwie Transportu. Po latach 2002-2005 był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego odpowiedzialnym za infrastrukturę i transport. W charakterze wicemarszałek województwa uruchamiał spółkę Koleje Mazowieckie. Pracował w charakterze ekspert w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.

Co wraz z odprawą?

Po dymisji Kowalskiego prawie natychmiast padły pytania o to, lub firma zapłaci mu zbytnio te dwa dni robocie oraz czy otrzyman odprawę.

Sam zainteresowany jeszcze w niedzielę nie miał świadomośc, czy otrzyman odprawę. "Decyzje dotyczące odprawy, pensji, czy wynagrodzenia są po witrynie właściciela, czyli PKP SA. Nie znam żadnych decyzji z tym związanych” - pisał na Twitterze.

Z prośbą o wytłumaczenie sprawy zwróciliśmy się do resortu nadzorującego Grupę PKP.

- Bogusław Kowalski nie pobrał, ani nie zaakceptować pobierze żadnego wynagrodzenia za czas przepracowany w korporacji ani żadnej odprawy, w związku z rezygnacją z pełnionej funkcji - poinformowało. pl biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które sprawuje nadzór właścicielski morzem PKP SA.

Decyzje dot. odprawy, pensji czy wynagrodzenia są po witrynie właściciela, czyli PKP SA. Nie znam żadnych wyborów z tym związanych.

— Bogusław Kowalski (@BogKowalski) grudzień 13, 2015

Czołowa spółka

PKP S. A. powstała 1 stycznia 2001 r. w rezultacie komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Lokalne Koleje Państwowe. Jej jednym akcjonariuszem jest Skarb Was.

Po 1989 r. struktura PKP kilkukrotnie się zmieniała. Finałem tych przemian było uchwalenie ustawy wraz z 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji jak i również prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Krajowe Koleje Państwowe dzielącej PKP na kilka mniejszych korporacji, które tworzą Grupę PKP.

Autor: Роман-леслав
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
«Economist»: korzystanie ze smartfona zmniejsza wydajność pracy  Lifestyle
Ekonomiści i szefowie firm coraz częściej zadają pytania o to, jak powstrzymać spadek produktywności pracowników biurowych, który to w ostatnich latach postępuje dzięki upowszechnieniu smartfonów a mianowicie donosi tygodnik "Economist". "Economist"…...
Draghi: EBC gotów na nietypowe kroki, by walczyć wraz z niską inflacją  Informacje
Europejski Bank Kierowniczy (EBC) gotów jest podjąć niestandardowe kroki, by wojować ze zbyt niską inflacją w strefie euro, która to we wrześniu spadła do poziomu 0, 3 proc. - powiedział…...
Dlaczego woda w morzu wydaje się ciemna, a gdzie indziej jasna
Pewnie niejednokrotnie zastawiałeś się, jadąc na wakacje gdzieś w egzotyczne miejsce, dlaczego woda w morzu czy oceanie jest faktycznie krystalicznie czysta i przedstawia się w pięknym turkusowym kolorze…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Nie znaleziono