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

Brexit coraz bardziej możliwy. Jakie możliwości oznaczałby dla Polaków?

🕓 11.07.2019
📂 Z kraju
👁 249
🗨
Co oznaczałby Brexit dla Młodych polaków?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stawiałoby u dołu ścianą setki tysięcy Polaków mieszkających i pracujących w Wyspach. Istnieje także ryzyko, że ucierpiałaby polityka cudzoziemska Polski. Wyjaśniamy, co Brexit może oznaczać dla Polaków.

Skutki wyjście Wielkiej Brytanii z UE są trudne do oceny, z uwagi na to, że do tej pory żaden kraj nie zaakceptować wystąpił ze Wspólnoty. Odrzucić wiadomo też, jaki dokładnie byłby status Uk po ewentualnym Brexicie. Na razie regulace unijne sprawiają, że Duża Brytania musi traktować każdego obywateli państw unijnych naprawdę jak obywateli własnego kraju. Jednak jeżeli wystąpi wraz z UE, to będzie osobiście decydować o tym, jakim sposobem traktować Polaków.

Wielka Brytania z unikalnym systemem świadczeń socjalnych. "Tym przyciąga migrantów"

Oto ewentualne scenariusze Brexitu:

1. Strata zasiłków

Rząd przy Londynie może wstrzymać wszystkie świadczenia dla osób, które nie posiadają obywatelstwa brytyjskiego. Co to oznacza dla Polaków? Najprawdopodobniej duża grupa z nich wróciłaby do ojczyzny. Bez dodatkowych gotówki mieliby oni bowiem pokaźne problemy z utrzymaniem się w Uk.

- Wielka Brytania ma całkiem unikalny system świadczeń socjalnych, które działają jak suplementarny czynnik, który przyciąga ludzi z innych państw do odwiedzenia Wielkiej Brytanii i umożliwia im pracę za minimalną stawkę. Bez tych zasiłków tym ludziom byłoby o wiele trudniej się udźwignąć - mówi analityk brytyjskiego think-tanku Open Europe Paweł Świdlicki.

2. Ciężęj o pracę

Ci, którzy zdecydowaliby się na pozostaje mieliby utrudniony dostęp do odwiedzenia rynku pracy, ze powodu na obowiązek posiadania pozwolenia na pracę. Nie wykluczone, że wprowadzone zostałyby oryginalne, mniej korzystne zasady prowadzenia własnej działalności gospodarczej. To problem dla wielu Polaków, którzy założyli w Ogromnej Brytanii firmy.

Wyjście z Unii może też oznaczać złą wiadomość dla ludzi zatrudnionych w Wielkiej Brytanii i na tej podstawie zwolnionych z płacenia składek ZUS w Polsce.

3. Niepewność

Jacek Stawiski, szef działu zagranicznego TVN24 Biznes i Świat zważa, że byłby dramatycznym wydarzeniem dla milionów Polaków na Wyspach i ich rodzin w Polsce. "Status Polaków na Wyspach w zasadzie z dnia na dzionek zmieni się. Samo wychodzenie z UE ma zająć Brytyjczykom dwa lata jak i również tylko tyle czasu są mieć Polacy pracujący i mieszkający w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej na określenie własnej sytuacji i sprecyzowanie własnych planów" - pisze Stawiski.

"NYT": Konsekwencje Brexitu odczują też kraje UE

Receptą na problemy mają możliwość być starania o brytyjskie obywatelstwo. Nie wydaje się być to jednakże ani proste ani niedrogie. Brytyjski paszport znacznie uprzystępnia jednak poszukiwanie pracy jak i również gwarantuje ochronę brytyjskim prawem.

4. Ostrzejsze kontrole na granicach

Po wyjściu Wielkiej Brytanii, wjazd do odwiedzenia tego kraju nie byłby już taki łatwy jakim sposobem dotychczas. Skończyłyby się odprawy paszportowe przy okienku spośród napisem "UE only", natomiast zastąpiłyby je pełniejsze kontrole. Może nawet dojść do sytuacji, że Londyn odrzucić zgodzi się na otrzymywanie nowych pracowników z Unii Europejskiej.

Problemem, który pośrednio dotyczy Polaków wielki sygnał zapytania, jaki Brexit postawi nad polityką zagraniczną Naszego kraju. - PiS od kilkunastu dni przekonuje, że Stolica polski widzi w Londynie "partnera strategicznego" w miejsce Niemiec, więcej jeszcze Francji. Czy możliwe jest takie partnerstwo polsko-brytyjskie poza UE, tylko w NATO? Wydaje się, że nie. Bez względu na podziałów politycznych, w Polce wszyscy oceniamy, że rozwód Wielkiej Brytanii z Europą osłabi Unię, co na wiele lat zaszkodzi naszym interesom - przekonuje Stawiski.

Należy także pamiętać, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, pozostałe kraje UE musiałyby zwiększyć składki do budżetu unijnego.

Coraz większą ilość zwolenników

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej popiera 45 proc. Brytyjczyków, natomiast pozostanie we Wspólnocie 36 proc. badanych - powstaje z sondażu YouGov opublikowanego w piątek w dzienniku "The Times". To największe poparcie dla tzw. Brexitu od września ub. r.

Referendum ws. Brexitu już w lipcu. Jeśli Londyn dogada się z resztą UE

Jak pisze Reuters wyjście Wielkiej Brytanii z UE wstrząsnęłoby Wspólnotą, pozbawiając ją pozostałej co do wielkości ekonomii i jednej z nadrzędnym potęg wojskowych.

Premier Gb David Cameron od kliku miesięcy próbuje wypracować układ z Brukselą, które pozwoliłoby mu prowadzić kampanię dla pozostania w zreformowanej Wspólnocie. W negocjacjach na rzecz warunków pozostania Wielkiej Brytanii w UE kością niezgody są brytyjskie żądania tyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych królestw UE, w niniejszym Polaków. Nasz kraj, obawiało się, że te żądania Camerona mogłyby spowodować do ograniczenia swobody obiegu osób w Unii.

Ostateczne porozumienie z Londynem spróbują wypracować przywódcy królestw Unii na szczycie, który odbędzie się 18 i 19 lutego w Brukseli. Następnie na temat porozumienia wypowiedzą się Brytyjczycy w planowanym referendum, które może przebyć się już w lipcu.

Z danych Narodowego Biura Statystycznego (ONS) wynika, że na Wyspach znajduje się 850 tys. Polaków. Konstytuują oni największą społeczność obcokrajowców, spośród przybyszów z Świata, w niemal wszystkich regionach kraju, poza Irlandią Północną. W samym Londynie jest ich ponad 185 tys., o prawie 100 tys. więcej niż obywateli innego europejskiego kraju, Włoch.

Autor: i_luv_converse
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Chętni na zakup pakietu akcji ośmiu spółek będą musieli mieć zgodę
Zainteresowani nabyciem ogromnego pakietu akcji: Grupy Azoty, KGHM-u, PKN-u, Tauronu, TK Telekom, EmiTela, PKP Energetyki oraz Innogy Stoen Operator będą musieli mieć zgodę premiera lub ministra energii - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego…...
Chiński PMI jest powyżej wymagań analityków
Chiny, a za nimi cały świat, potrafią na razie odetchnąć z ulgą. Majowy indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Państwa Środka nie zmienił się od kwietnia jak i…...
Chiny: sklep Alibaba na ciemnej liście USA  Wraz z świata
Chiński potentat gospodarki elektronicznego Alibaba znów trafił na czarną listę sprzedawców podrabianych towarów - podała w czwartek agencja AFP. Lista jest przygotowywana każdego roku przez amerykański rząd. Internetowa platforma handlowa…...
Chiny i Rosja podpisały nieopodal 20 porozumień ws. kooperacyj  Ze świata
Podczas kończącej się w czwartek wizyty premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Chinach podpisano blisko 20 porozumień o współpracy, między innymi w dziedzinie inwestycji, rolnictwa, lotnictwa, energetyki i eksploracji kosmosu – poinformowała…...
CEO Ubera Travis Kalanick czyni przerwę w pracy
Travis Kalanick, współzałożyciel i obecny CEO Ubera, robi "przerwę od czasu pracy". W USA oznaczane to jest jako "leave of absence" - oznacza to, że Kalanick wciąż będzie w miejscu prezesa, lecz…...
Ceny ropy w dół. Wenezuela straszy ropą po dwadzieścia dolarów  Surowce
"Ruch jest jeden i banalny". WEDŁUG apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa spośród Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...
Ceny paliw - Pb98, Pb95, ON, LPG, 17-23_10_2016
Benzyna Pb98 za 4, 81-4, 92 zł, benzyna Pb95 zbyt 4, 49-4, 60 złotych, olej napędowy ON zbyt 4, 34-4, 43 zł, autogaz LPG za 1, 96-2, 03 zł a mianowicie…...
Ceny mieszkań w III kwartale 2017 r.
Na rynku mieszkaniowym utrzymuje boom i wszelkie recenzje wskazują, że 2017 r. będzie dla deweloperów podobnie świetny, co poprzedni. I to mimo że średnie stawki nieco poszły po górę. Z…...
Nie znaleziono