Brexit coraz bardziej możliwy. Jakie możliwości oznaczałby dla Polaków?

🕓 11.07.2019
📂 Z kraju
👁 19
🗨
Co oznaczałby Brexit dla Młodych polaków?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stawiałoby u dołu ścianą setki tysięcy Polaków mieszkających i pracujących w Wyspach. Istnieje także ryzyko, że ucierpiałaby polityka cudzoziemska Polski. Wyjaśniamy, co Brexit może oznaczać dla Polaków.

Skutki wyjście Wielkiej Brytanii z UE są trudne do oceny, z uwagi na to, że do tej pory żaden kraj nie zaakceptować wystąpił ze Wspólnoty. Odrzucić wiadomo też, jaki dokładnie byłby status Uk po ewentualnym Brexicie. Na razie regulace unijne sprawiają, że Duża Brytania musi traktować każdego obywateli państw unijnych naprawdę jak obywateli własnego kraju. Jednak jeżeli wystąpi wraz z UE, to będzie osobiście decydować o tym, jakim sposobem traktować Polaków.

Wielka Brytania z unikalnym systemem świadczeń socjalnych. "Tym przyciąga migrantów"

Oto ewentualne scenariusze Brexitu:

1. Strata zasiłków

Rząd przy Londynie może wstrzymać wszystkie świadczenia dla osób, które nie posiadają obywatelstwa brytyjskiego. Co to oznacza dla Polaków? Najprawdopodobniej duża grupa z nich wróciłaby do ojczyzny. Bez dodatkowych gotówki mieliby oni bowiem pokaźne problemy z utrzymaniem się w Uk.

- Wielka Brytania ma całkiem unikalny system świadczeń socjalnych, które działają jak suplementarny czynnik, który przyciąga ludzi z innych państw do odwiedzenia Wielkiej Brytanii i umożliwia im pracę za minimalną stawkę. Bez tych zasiłków tym ludziom byłoby o wiele trudniej się udźwignąć - mówi analityk brytyjskiego think-tanku Open Europe Paweł Świdlicki.

2. Ciężęj o pracę

Ci, którzy zdecydowaliby się na pozostaje mieliby utrudniony dostęp do odwiedzenia rynku pracy, ze powodu na obowiązek posiadania pozwolenia na pracę. Nie wykluczone, że wprowadzone zostałyby oryginalne, mniej korzystne zasady prowadzenia własnej działalności gospodarczej. To problem dla wielu Polaków, którzy założyli w Ogromnej Brytanii firmy.

Wyjście z Unii może też oznaczać złą wiadomość dla ludzi zatrudnionych w Wielkiej Brytanii i na tej podstawie zwolnionych z płacenia składek ZUS w Polsce.

3. Niepewność

Jacek Stawiski, szef działu zagranicznego TVN24 Biznes i Świat zważa, że byłby dramatycznym wydarzeniem dla milionów Polaków na Wyspach i ich rodzin w Polsce. "Status Polaków na Wyspach w zasadzie z dnia na dzionek zmieni się. Samo wychodzenie z UE ma zająć Brytyjczykom dwa lata jak i również tylko tyle czasu są mieć Polacy pracujący i mieszkający w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej na określenie własnej sytuacji i sprecyzowanie własnych planów" - pisze Stawiski.

"NYT": Konsekwencje Brexitu odczują też kraje UE

Receptą na problemy mają możliwość być starania o brytyjskie obywatelstwo. Nie wydaje się być to jednakże ani proste ani niedrogie. Brytyjski paszport znacznie uprzystępnia jednak poszukiwanie pracy jak i również gwarantuje ochronę brytyjskim prawem.

4. Ostrzejsze kontrole na granicach

Po wyjściu Wielkiej Brytanii, wjazd do odwiedzenia tego kraju nie byłby już taki łatwy jakim sposobem dotychczas. Skończyłyby się odprawy paszportowe przy okienku spośród napisem "UE only", natomiast zastąpiłyby je pełniejsze kontrole. Może nawet dojść do sytuacji, że Londyn odrzucić zgodzi się na otrzymywanie nowych pracowników z Unii Europejskiej.

Problemem, który pośrednio dotyczy Polaków wielki sygnał zapytania, jaki Brexit postawi nad polityką zagraniczną Naszego kraju. - PiS od kilkunastu dni przekonuje, że Stolica polski widzi w Londynie "partnera strategicznego" w miejsce Niemiec, więcej jeszcze Francji. Czy możliwe jest takie partnerstwo polsko-brytyjskie poza UE, tylko w NATO? Wydaje się, że nie. Bez względu na podziałów politycznych, w Polce wszyscy oceniamy, że rozwód Wielkiej Brytanii z Europą osłabi Unię, co na wiele lat zaszkodzi naszym interesom - przekonuje Stawiski.

Należy także pamiętać, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, pozostałe kraje UE musiałyby zwiększyć składki do budżetu unijnego.

Coraz większą ilość zwolenników

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej popiera 45 proc. Brytyjczyków, natomiast pozostanie we Wspólnocie 36 proc. badanych - powstaje z sondażu YouGov opublikowanego w piątek w dzienniku "The Times". To największe poparcie dla tzw. Brexitu od września ub. r.

Referendum ws. Brexitu już w lipcu. Jeśli Londyn dogada się z resztą UE

Jak pisze Reuters wyjście Wielkiej Brytanii z UE wstrząsnęłoby Wspólnotą, pozbawiając ją pozostałej co do wielkości ekonomii i jednej z nadrzędnym potęg wojskowych.

Premier Gb David Cameron od kliku miesięcy próbuje wypracować układ z Brukselą, które pozwoliłoby mu prowadzić kampanię dla pozostania w zreformowanej Wspólnocie. W negocjacjach na rzecz warunków pozostania Wielkiej Brytanii w UE kością niezgody są brytyjskie żądania tyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych królestw UE, w niniejszym Polaków. Nasz kraj, obawiało się, że te żądania Camerona mogłyby spowodować do ograniczenia swobody obiegu osób w Unii.

Ostateczne porozumienie z Londynem spróbują wypracować przywódcy królestw Unii na szczycie, który odbędzie się 18 i 19 lutego w Brukseli. Następnie na temat porozumienia wypowiedzą się Brytyjczycy w planowanym referendum, które może przebyć się już w lipcu.

Z danych Narodowego Biura Statystycznego (ONS) wynika, że na Wyspach znajduje się 850 tys. Polaków. Konstytuują oni największą społeczność obcokrajowców, spośród przybyszów z Świata, w niemal wszystkich regionach kraju, poza Irlandią Północną. W samym Londynie jest ich ponad 185 tys., o prawie 100 tys. więcej niż obywateli innego europejskiego kraju, Włoch.

Autor: i_luv_converse
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
«Economist»: korzystanie ze smartfona zmniejsza wydajność pracy  Lifestyle
Ekonomiści i szefowie firm coraz częściej zadają pytania o to, jak powstrzymać spadek produktywności pracowników biurowych, który to w ostatnich latach postępuje dzięki upowszechnieniu smartfonów a mianowicie donosi tygodnik "Economist". "Economist"…...
Draghi: EBC gotów na nietypowe kroki, by walczyć wraz z niską inflacją  Informacje
Europejski Bank Kierowniczy (EBC) gotów jest podjąć niestandardowe kroki, by wojować ze zbyt niską inflacją w strefie euro, która to we wrześniu spadła do poziomu 0, 3 proc. - powiedział…...
Dlaczego woda w morzu wydaje się ciemna, a gdzie indziej jasna
Pewnie niejednokrotnie zastawiałeś się, jadąc na wakacje gdzieś w egzotyczne miejsce, dlaczego woda w morzu czy oceanie jest faktycznie krystalicznie czysta i przedstawia się w pięknym turkusowym kolorze…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Nie znaleziono