Wydobywanie bitcoinów: co to jest? Dlaczego zużywa tak dużo energii?

Category: Konto Bankowe
17 lutego 2021

Kiedy ktoś był lukratywnym ćwiczeniem, wydobywanie bitcoinów wymknęło się spod kontroli, a rządy zastanawiają się, co zrobić.

Bitcoin to kryptowaluta zlokalizowana całkowicie online i niepowiązana z żadnym bankiem centralnym. Jego pochodzenie owiane jest tajemnicą i bardzo niewiele osób przewidziało popularność, jaką obecnie się cieszy.

Zamiast być zatwierdzonym przez krajowy bank centralny, bitcoin jest weryfikowany przez osoby fizyczne w otwartej księdze dostępnej dla wszystkich. Został stworzony w 2009 roku przez „Satoshi Nakamoto, co jest prawdopodobnie pseudonimem zaprojektowanym w celu ochrony tożsamości jego twórcy. Satoshi Nakamoto to imię Japończyka tak powszechne jak John Smith w Ameryce.

Po latach stabilizacji, cena bitcoinów wzrosła od stycznia ubiegłego roku i od listopada utrzymuje się na najwyższym poziomie. W chwili pisania tego tekstu jest to ponad 9 000 USD za sztukę. Po raz pierwszy przekroczył próg 1000 USD 1 stycznia 2017 r. I osiągnął 19 000 USD w grudniu tego samego roku. Później stracił 50% swojej wartości, tylko po to, by rozpocząć dramatyczną wspinaczkę w górę.

Ponieważ nie jest powiązany z żadnym bankiem, bitcoin jest nieuregulowany, a jego kontrola jest zdecentralizowana. W rezultacie właściciele bitcoinów pozostają anonimowi. Zapisy transakcji są jednak dostępne za pośrednictwem publicznego dziennika. Ale nazwiska właścicieli bitcoinów nigdy nie są ujawniane; tylko identyfikatory ich portfeli bitcoinowych stają się znane. („Portfel bitcoinów to zaszyfrowane konto bankowe, na którym przechowywana jest cyfrowa waluta). Ludzie mogą kupować bitcoiny za pośrednictwem giełd internetowych hostowanych na stronach internetowych, takich jak Coinbase, Bitstamp i Bitfinex.

Nie jest to jednak całkowicie bezpieczne. Bitfinex został zhakowany w 2016 roku i skradziono bitcoiny o wartości 60 milionów dolarów. Sama natura bitcoinów sprawia, że ​​są one niewykrywalne, ujawniając kolejny mroczny aspekt kryptowalut: cyfrowe pieniądze stały się popularne wśród tych, którzy chcą kupować lub sprzedawać narkotyki lub inne produkty czarnorynkowe online.

Trajektoria Bitcoina w ciągu jednego roku, 14 lutego 2017-18. Kredyt: Coindesk.com.

Czy można podarować bitcoiny w prezencie lub wykorzystać je do spłaty długu? Kilka małych firm akceptuje je jako zapłatę za towary i usługi, dzięki czemu unika się opłat sprzedawcy związanych z przetwarzaniem płatności kartą kredytową. Ze względu na swój zdecentralizowany charakter transakcje przy użyciu bitcoinów muszą zostać zweryfikowane, co jest powodem ich wydobycia. I podobnie jak w przypadku każdego zasobu, występuje niedobór.

Występuje niedobór bitcoinów (celowo)

Na świecie będzie tylko 21 milionów bitcoinów. Jak dotąd wydobyto około 12 milionów. Szacuje się, że pozostałe 9 milionów zostanie wydobytych do roku 2140. Ponieważ podaż jest ograniczona, uważa się, że bitcoiny zyskują na wartości w czasie, co zmotywowało do boomu górniczego.

Górnicy używają komputerów do rozwiązywania złożonych zagadek matematycznych w celu weryfikacji bitcoinów użytych w transakcji. Pierwsza osoba, która rozwiąże problem matematyczny, zostaje zwycięzcą. W nagrodę zazwyczaj otrzymują 12,5 bitcoina. Zauważ, że bitcoin trafia do ośmiu miejsc po przecinku. Jak można się spodziewać, ta konfiguracja powoduje pewną konkurencję wśród górników bitcoinów.

Tysiące górników na całym świecie rywalizuje o wydobycie dowolnej pojedynczej transakcji bitcoinowej. Pomyśl o tym – co dziesięć minut górnik zarabia bitcoiny jako nagrodę za weryfikację. Sieć prowadzi rejestr każdej transakcji bitcoinowej. Te rekordy są gromadzone razem ze wszystkimi innymi zapisanymi w tym samym okresie. Pakiet nazywa się „blokiem. Bloki są następnie wprowadzane do publicznego rejestru w porządku chronologicznym, znanym jako łańcuch bloków. Możesz sprawdzić najnowsze transakcje bitcoin w czasie rzeczywistym za pośrednictwem stron internetowych, takich jak Blockchain.info.

Wydobywanie bitcoinów w Rosji. Kredyt: Getty Images.

Jak i gdzie wydobywa się bitcoin

Kiedyś każdy mógł wydobywać bitcoiny. I chociaż to już nie jest prawdą, nie musisz koniecznie biegle posługiwać się komputerami, aby moje. Potrzebowałbyś jakiegoś podstawowego oprogramowania typu open source, takiego jak górnik GUI. Jeśli chodzi o sprzęt, potrzebujesz płyty głównej, niektórych układów przetwarzania grafiki i wentylatora, aby schłodzić swój sprzęt.

Ale dzisiaj, wraz ze wzrostem zainteresowania i niezmiernie trudnymi problemami matematycznymi, w tej działalności dominują stroje o większej mocy obliczeniowej. Doszło do tego, że centra wydobywania bitcoinów stały się większością sieci. Są to miejsca na całym świecie, w których wydobycie odbywa się na dużą skalę, zwykle tam, gdzie energia jest niedroga lub darmowa. Dlatego operatorzy pakują obiekt w komputery, serwery i urządzenia chłodzące.

W niektórych regionach Chin istnieje wiele takich ośrodków ze względu na bezpłatną energię wodną. Ale kraj chce ograniczyć wydobycie bitcoinów, które może wysłać operacje w inne miejsce. Kanada jest jedną z możliwych lokalizacji. Na Islandii, gdzie wydobywanie bitcoinów stało się sensacją, zaproponowano szereg centrów wydobywczych, mimo że urzędnicy ostrzegają, że będą zużywać więcej energii elektrycznej niż jest to wymagane do zasilania wszystkich domów w kraju. Johann Snorri Sigurbergsson, rzecznik islandzkiej firmy energetycznej HS Orka, powiedział BBC: „Jeśli wszystkie te projekty zostaną zrealizowane, nie będziemy mieli na to dość energii.

Centra wydobycia bitcoinów na dużą skalę to niskie inwestycje. W miejscach o niedrogiej lub darmowej mocy zwroty mogą być znaczące. Kredyt: Getty Images.

Energia na Islandii jest tania, ponieważ pozyskuje się ją głównie ze źródeł odnawialnych, takich jak energia wiatrowa i wodna. Mała populacja wyspy, zaledwie 340 000 ludzi, zużywa rocznie około 700 gigawatogodzin energii. W międzyczasie oczekuje się, że proponowane centra bitcoin będą zużywać 840 gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Ponieważ zużywane są ogromne ilości energii, osoby dbające o środowisko uważają tę praktykę za wyjątkowo marnotrawną. Wydobywanie bitcoinów to inteligentny model biznesowy, ponieważ nie wymaga personelu i niewielkich inwestycji. Co więcej, podatki od operacji wydobywczych kryptowalut są niskie, chociaż może się to zmienić, ponieważ politycy Islandii zostali bardziej świadomi problemów związanych z wydobyciem bitcoinów.

Jak Smri McCarthy, islandzki poseł do parlamentu, powiedział AP: „Wydajemy dziesiątki, a może setki megawatów na produkcję czegoś, co nie ma namacalnego istnienia ani rzeczywistego zastosowania dla ludzi poza sferą spekulacji finansowych. To nie może być dobry.

Jeden z raportów wykazał, że całe wydobywanie kryptowalut na całym świecie może zasilać Irlandię przez rok, ale te liczby mogą nie być dokładne. W wyniku obaw dotyczących zużycia energii i ogólnego braku kontroli nad bitcoinami, niektóre kraje, takie jak Korea Południowa, rozważają system licencjonowania i regulowania transakcji bitcoinowych.

Chcesz zajrzeć do centrum wydobywczego kryptowalut? Kliknij tutaj.