Wyciskarka ślimakowa

Wyciskarka wolnoobrotowa ślimakowa Eldom
Wyciskarka ślimakowa do soków Eldom
Świeżo wyciśnięty sok z owoców, warzyw czy ziół to skarbnica witamin i minerałów. Dlatego też wyciskarki do soków cieszą się obecnie ogromną popularnością. Czym różnią się od sokowirówek? Jakie są opinie na temat soków z obu urządzeń? Jaka wyciskarka ślimakowa jest najlepsza?

Wyciskarka wolnoobrotowa: jednoślimakowa czy dwuślimakowa?

Wyciskarki ślimakowe to urządzenia wolnoobrotowe, co oznacza, że ich praca jest czasochłonna, ponieważ polega na miażdżeniu produktów. Taka technologia pozwala na pozyskanie wszystkich wartości odżywczych z użytych surowców. Zwolennikom ręcznego pozyskiwania soku pewnością przypadną do gustu nowoczesne wyciskarki ręczne, przypominające nieco budową starsze modele maszynek do mięsa. To urządzenia na korbkę, którą wprawia się w ruch wałek w kształcie ślimaka. Wykonane są z plastiku lub stali nierdzewnej, co nadaje im nowoczesnego charakteru. Wyciskarki elektryczne działają na podobnej zasadzie – miażdżą produkty, dzięki czemu pozyskujemy gęsty, odżywczy sok.

Jaką wyciskarkę ślimakową wybrać i kupić?

Choć wyciskarki do soków jednoślimakowe i dwuślimakowe działają podobnie, to jednak istnieje między nimi kilka różnic, które być może zaważą na decyzji, który model wybrać. Poniżej przedstawiamy opis obu rodzajów wyciskarek.

Ranking wyciskarek ślimakowych

Zobacz najlepsze wyciskarki ślimakowe do soków > jednoślimakowe i dwuślimakowe:

Wyciskarka jednoślimakowa do soków

Wyciskarki do soków jednoślimakowe dzielimy na urządzenia działające poprzez miażdżenie oraz urządzenia z ostrzami, które działają poprzez cięcie. Pierwszy rodzaj maszynek do soków miażdży surowce przy pomocy wałka i odsącza sok przez sito. Ich prędkość nie przekracza 90 obrotów na minutę. Tak wolna praca sprawia, że sok nie jest napowietrzony i nie nagrzewa się, stąd technologię tę nazywa się „tłoczeniem na zimno”. Pozyskany w ten sposób sok można przechowywać w lodówce nawet do dwóch dni. Z kolei wyciskarki wyposażone w ostrza produkują sok szybciej, choć traci się w ten sposób część składników odżywczych. Zalety wyciskarek jednoślimakowych:

 1. Produkują wysokiej jakości, gęsty sok,
 2. Są wytrzymałe i niezawodne,
 3. Łatwo się je czyści,
 4. Pozwalają na uzyskanie soku z niemal wszystkich owoców, warzyw i ziół,
 5. Niektóre modele mogą być wykorzystane do mielenia, homogenizacji czy formowania makaronu.

Wyciskarka dwuślimakowa do soków

Wyciskarki do soków dwuślimakowe, jak sama nazwa wskazuje, w swojej konstrukcji zawierają dwa wałki przypominające kształtem ślimaka. Miażdżą produkty między sobą, a następnie przefiltrowują sok przez sito. Zalety wyciskarki dwuślimakowej:

 • Wyciska nawet więcej soku niż wyciskarka jednoślimakowa,
 • Uważa się, że ze wszystkich urządzeń produkuje najlepszej jakości sok, zawierający wszystkie składniki odżywcze pochodzące z użytych surowców.

Wyciskarka ślimakowa – pozioma i pionowa

Wyciskarka do soków Concept
Wyciskarka ślimakowa do soków Concept
Wolnoobrotowe wyciskarki ślimakowe mogą mieć budowę poziomą lub pionową:

 • Pozioma wyciskarka ślimakowa pozwala na uzyskanie wartościowego soku, choć pracuje najwolniej ze wszystkich urządzeń tego typu. Może być wyposażona w dodatkowe funkcje takie jak mielenie orzechów, maku, mięsa, przypraw, czy też przyrządzanie musów i przecierów.
 • Pionowa wyciskarka ślimakowa działa na podobnej zasadzie jak pozioma z tym, że cały mechanizm jest postawiony pionowo. Dzięki temu nie trzeba popychać surowców, gdyż same wpadają do środka. Wyciskarka pionowa wyposażona jest w specjalną zatyczkę, która pozwala na przepłukiwanie urządzenia wodą na biegu, bez konieczności rozkładania całego sprzętu. Ponadto, umożliwia ona przyrządzanie koktajli. Wyciskarki tego typu pozwalają też na produkowanie mleczek orzechowych, nie mają jednak takich dodatkowych funkcji jak wyciskarki poziome.

Wyciskarka czy sokowirówka? Porównanie soków

Sokowirówka to urządzenie, które dobrze sprawdzi się w przypadku, gdy mamy zamiar produkować duże ilości soku. Sok uzyskujemy w szybkim czasie, choć jest on napowietrzony i szybko się utlenia, dlatego trzeba go wypić od razu po przyrządzeniu. Na sok z wyciskarki czeka się dłużej, ale za to nie ma konieczności wypijać ich od razu. Ponadto, produkcja soku w wyciskarce pozwala na pozyskanie wszystkich cennych składników odżywczych z użytych produktów. Soki z sokowirówek są bardziej klarowne i rzadsze, natomiast te z wyciskarek zawierają więcej drobinek miąższu.

Przepisy na soki

Świeżo wyciskane, odżywcze soki są podstawą wielu diet, zarówno oczyszczających, jak i odchudzających, dodających energii czy nawet leczniczych (jak terapia Gersona). Jednak nawet wtedy, gdy nie stosujemy ich w specjalnej diecie, zawsze stanowić będą cenne źródło minerałów, witamin i enzymów. Przepisy na soki z wyciskarki, które są szczególnie godne uwagi, to te łączące smaki warzyw, owoców i ziół. Przykładowe, apetyczne połączenia tych składników to:

 • Jabłko z pomarańczą i selerem,
 • Ogórek z limonką i miętą,
 • Gruszka z jabłkiem i natką pietruszki,
 • Ananas z jabłkiem i pokrzywą.

Producenci i cena wyciskarek ślimakowych

Producenci wyciskarek ślimakowych to firmy Zelmer, Hurom, Bosch, Green Star, Angel, Moulinex i Philips. Dobra wyciskarka kosztuje od około 300 do 1600 złotych.

Wyciskarki ślimakowe Omega Aktualna cena
Wyciskarki ślimakowe Hurom Aktualna cena
Wyciskarki ślimakowe Kalorik Aktualna cena
Wyciskarki ślimakowe Gotie Aktualna cena
Wyciskarki ślimakowe Philips Aktualna cena

Tak szukaliście naszych wyciskrek:

 • wyciskarka ślimakowa
 • wyciskarka dwuślimakowa
 • wyciskarka do soków dwuślimakowa
 • sokowirówka ślimakowa
 • najlepsza wyciskarka 2 slimakowa
 • wyciskarka jednoślimakowa czy dwuślimakowa
 • wyciskarka raven eww001
 • wyciskarka slimakowa do soków
 • wyciskarka ślimakowa ręczna pozioma
 • wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa
<<< Jaka Wyciskarka do soków | Jaka Sokowirówka czy wyciskarka? >>>

Wyciskarka ślimakowa - 3 opinie

 1. Ivetta

  Obecnie Używam Hurom i nie zamienię jej na żadną inną.

 2. 09abbi

  A sokowirówka ślimakowa?? Czy ja tu czegoś nie rozumiem??

 3. Almikur

  Do poprzedniczki (poprzednika?) Nie ma czegoś takiego, jak sokowirówka ślimakowa, chyba się komuś coś pomyliło. Ślimakowa może być tylko wyciskarka.

Dodaj opinię

Your email address will not be published. Required fields are marked *