Wyciskarka do cytrusów

Wyciskarka do cytrusów Eva Solo
Wyciskarka do cytrusów Eva Solo
Choć na sklepowych półkach nie brakuje soków z różnego rodzaju owoców i warzyw, nic nie zastąpi świeżo wyciśniętego, zdrowego i pełnego cennych składników odżywczych soku. Wyciskarka do cytrusów to urządzenie, które już od dawna można nabyć w sklepach, jednak ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność. Jakie są rodzaje wyciskarek do cytrusów? Na czym polega różnica pomiędzy sokowirówką a wyciskarką? Jak wybrać najlepszy wyciskacz do owoców cytrusowych?

Rodzaje wyciskarek do cytrusów

Na polskim rynku znaleźć możemy dwa główne rodzaje wyciskaczy do cytrusów:

 • Wyciskarka do cytrusów ręczna (manualne) – budową przypominają stożek. Do jego czubka przykłada się przekrojony owoc cytrusowy i wyciska sok przy pomocy siły rąk.
 • Wyciskarka do cytrusów elektryczna – działają podobnie jak ręczne wyciskarki do cytrusów, z tą różnicą, że siłę rąk zastępuje tu silnik. Dzięki niemu stożkowata część porusza się w obie strony, pozwalając na dokładne wyciśnięcie soku z owocu.

Jaką wyciskarkę do cytrusów wybrać i kupić?

Ręczna wyciskarka do cytrusów będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują dużych ilości soku (najwyżej dla dwóch osób), a ponadto lubią mieć możliwość pozyskiwania go także na przykład w podróży. Są to urządzenia niewielkich rozmiarów, lekkie i tanie. Z kolei w elektryczne wyciskarki do cytrusów powinny się zaopatrzyć osoby, które planują wyciskanie dużej ilości soku z cytrusów. To sprzęt stacjonarny, gdyż zabiera dość dużo miejsca i jest stosunkowo ciężki.

Ranking wyciskarek do cytrusów – TOP 10 najpopularniejszych

Sprawdź najlepsze wyciskarki do cytrusów: ręczne i elektryczne:

Wyciskarka a sokowirówka – porównanie

Sokowirówka to sprzęt AGD, który służy do pozyskiwania w krótkim czasie dużych ilości soku. Jest to możliwe dzięki wysokim obrotom i dużej mocy takich urządzeń. Soki z sokowirówek należy wypić zaraz po przyrządzeniu, gdyż szybko się utleniają. Mają one rzadką konsystencję i nie zawierają cząsteczek miąższu. Wyciskarki (zarówno ręczne, jak i elektryczne), produkują sok o wiele wolniej, gdyż są to urządzenia wolnoobrotowe. Dzięki nim pozyskujemy gęsty sok z drobinkami miąższu, który można przechowywać w lodówce nawet do 48 godzin bez obaw o utratę cennych składników odżywczych. Wyciskarka do cytrusów to szczególny rodzaj wyciskarki, który służy do produkowania soku wyłącznie z owoców cytrusowych takich jak pomarańcze, grejpfruty, cytryny czy mandarynki.

Moc urządzenia

Wyciskarka do cytrusów Korona 27010
Wyciskarka do cytrusów Korona 27010
Im większa moc wyciskarki, tym szybciej pozyskamy sok, nawet z twardszych owoców. Wyciskacz do owoców cytrusowych o najniższej mocy (20 W) będzie produkował sok powoli, natomiast sprzęty tego typu o mocy 85 W bez trudu poradzą sobie w krótkim czasie nawet z twardszymi cytrusami. Warto wiedzieć, że na naszym rynku znajdziemy też elektryczne wyciskarki do owoców cytrusowych o mocy nawet 100 W.

Hałas

Wyciskarki do owoców, w tym wyciskarki do cytrusów, to sprzęt emitujący o wiele mniej hałasu niż sokowirówki, które są urządzeniami działającymi na wysokich obrotach. Ręczne wyciskarki do cytrusów generują tyle hałasu ile sami wyprodukujemy ; ) natomiast te elektryczne generują hałas silniczka, który jest umieszczony wewnątrz.

Pojemność wyciskacza do cytrusów

Ręczne wyciskarki do cytrusów mogą mieć załączony pojemnik, jednak wiele z modeli wyposażonych jest jedynie w rodzaj małego lejka, z którego sok może spływać do dowolnego naczynia. Można też jednak spotkać wyciskarki do cytrusów z załączonym pojemnikiem, a jego pojemność może wynosić od 0,2 l do 1l.

Dodatkowe funkcje

Wyciskacze do cytrusów mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, wśród których największym udogodnieniem wydaje się możliwość regulowania gęstości soku. Ponadto, w niektórych modelach można także ustawiać poziom prędkości pracy urządzenia. Trzeba jednak dodać, że co prawda im szybsze obroty ma urządzenie, tym szybciej produkuje sok, jednak jednocześnie tym więcej traci się przy tym składników odżywczych.

Wyciskarka do cytrusów w połączeniu z innymi urządzeniami

Wielbicieli urządzeń typu „kombajn” ucieszy fakt, iż wyciskarka może stanowić część większego sprzętu, na przykład robota kuchennego. Ma ono wówczas dużą moc, choć element wyciskający sok obraca się tylko w jedną stronę.

Jaka wyciskarka do cytrusów będzie najlepsza? Aby odpowiedzieć na to pytanie zobacz jeszcze ostatni akapit z cenami i producentami.

Producenci i ceny wyciskarek do cytrusów

Wśród producentów wyciskarek do owoców cytrusowych dobre opinie mają firmy Zelmer, Hurom, Bosch, Moulinex, Stalgas czy Santos. Najtańsze ręczne wyciskarki do cytrusów można nabyć w cenie już od 20 złotych, natomiast modele elektryczne tego typu mogą kosztować nawet 800 złotych. Warto też wspomnieć, że swoje wyciskarki do cytrusów często na swoich pólkach gości Biedronka i Lidl.

Tak szukaliście naszych wyciskrek:

 • elektryczna wyciskarka do cytrusów opinie
 • wyciskarka do cytrusów ale dobre
 • wyciskarka do cytrusów ręczna czy elektryczna
| Jaka Wyciskarka do owoców i warzyw >>>

Wyciskarka do cytrusów - 5 opinie

 1. Lena

  Mam wyciskarkę do cytrusów i z niej często korzystam, szczególnie teraz kiedy trwa sezon na pomarańcza i grejpfruty. Własnoręcznie wyciśnięty sok to jedyna gwarancja na to, że napój jest bez zbędnych dodatków i ulepszaczy.

 2. Kamil

  wyciskarka do cytrusów elektryczna to ile prądu zjada?

 3. Parawan

  no to ja zapytam inaczej 😛 biedronka czy lidl? :DDD gdzie lepiej kupić?

 4. elli_lama

  Parawan, ja tam zawsze jednak Lidla wybieram:P Ja chciałabym wiedzieć, czy jest taka ręczna wyciskarka do cytryny bardzo różni się od elektrycznej, jeśli chodzi o dokładność wyciśnięcia soku?

 5. squala

  Marzy mi się dobra wyciskarka i trafiłam na firmę Raven. Słyszę o niej pierwszy raz, ale właściwie co nie patrzę na jakiś model, to wydaje mi się świetny. A może ktoś z Was ma wyciskarkę tej firmy? Mogę prosić o opinię?

Dodaj opinię

Your email address will not be published. Required fields are marked *