Draghi: EBC zdecydowany na niestandardowe kroki, by walczyć z niską inflacją

🕓 20.07.2019
👁 199
🗨
Draghi: EBC gotów na nietypowe kroki, by walczyć wraz z niską inflacją  Informacje

Europejski Bank Kierowniczy (EBC) gotów jest podjąć niestandardowe kroki, by wojować ze zbyt niską inflacją w strefie euro, która to we wrześniu spadła do poziomu 0, 3 proc. - powiedział w czwartek szef EBC Mario Draghi po spotkaniu Rady Prezesów EBC w Neapolu.

- Jeśli okaże się to konieczne, by podjąć kolejne kroki mające zaradzić niskiej inflacji, która zachowuje się zbyt długo, to Rada Prezesów zgodna wydaje się być, że należało będzie wykorzystać niekonwencjonalne instrumenty, które mieszczą się w mandacie (EBC) - powiedział Draghi w czasie comiesięcznej konferencji prasowej.

Groźba deflacji

Miał stanowić gołębi komunikat, a tutaj nic? Stopy procentowe przy strefie euro bez przemian

Zbyt niska inflacja po strefie euro jest pochodną stagnacji gospodarczej i grozi deflacją w strefie, poprzednio czym od wielu miesięcy uprzedzają ekonomiści.

Szef EBC ocenił, że ożywienie gospodarcze przy strefie euro "jest słabe, kruche i nierówne", ale mimo to nie powiedział żadnych radykalnych rozwiązań, powtarzając jedynie poprzednie deklaracje, iż jeśli będzie jeszcze gorzej, to Bank sięgnie po rozwiązania niestandardowe, co oznacza np. program tzw. luzowania ilościowego (quantitative easing QE3), innymi słowy intensywnego skupowania aktywów.

Bank podejmuje od wielu lat różne działania, by ożywić gospodarkę w strefie euro i podnieść inflację do stopnia bliskiego 2 proc., jednak jak dotąd kroki owe nie okazały się wystarczająco efektywne.

Mały zainteresowanie na kredyty

Znacznie mniejszy niż oczekiwano popyt na ofertę nowych, długoterminowych kredytów dla banków, którą EBC przedstawił we wrześniu jako element programu stymulowania gospodarki, sprawił, że oczekuje się powszechnie, iż Bank będzie w końcu musiał rozpocząć system QE3.

Oferta kredytowa EBC miała skłonić bazy do udzielania większej ilości pożyczek przedsiębiorstwom w strefie euro. Fakt, że nie okazała się wystarczająco sprawnym sposobem na stymulowanie produkcji, sprawił, że czwartkowe wystąpienie Draghiego było szczególnie spodziewane, a spekulacje na tenże temat doprowadziły do spadku kursu euro.

Jak komentuje AP, obniżenie notowań euro to jeden spośród najbardziej znaczących efektów polityki EBC, polegającej na utrzymywaniu niskich stóp procentowych jak i również polityki łatwo dostępnego pieniądza (czyli tzw. miękkiej, lub ekspansywnej polityki monetarnej, polegającej na zwiększeniu podaży pieniądza). Niski kurs euro owocuje podnieść nieco inflację, zaś ponadto pomaga eksporterom, potaniając ich towary na zagranicznych rynkach.

Jeśli okaże się to konieczne, żeby podjąć kolejne kroki posiadające zaradzić niskiej inflacji, która utrzymuje się zbyt długo, to Rada Prezesów prawidłowa jest, że należało będzie wykorzystać niekonwencjonalne instrumenty, które mieszczą się w mandacie (EBC).

Mario Draghi, prezes EBC

Zachęta gwoli banków

Tym razem aczkolwiek Draghi nie ogłosił sięgnięcia po QE3, poinformował tylko, że Bank rozpocznie po połowie miesiąca zapowiadany obecnie program skupowania pakietów zabezpieczonych obligacji bankowych i pozostałych form ubezpieczonych długów.

Ma to zachęcić bazy do udzielania kredytów a mianowicie plan opiera się na założeniu, że instytucje finansowe będą chętniej emitowały obligacje i pożyczały pieniądze, wiedząc, że znajdą nabywcę, czyli EBC - wyjaśnia AP.

Skupowanie tych obligacji dałoby Bankowi lepszą inspekcję nad tym, jak potężny jest bodziec, którym chce ożywić gospodarkę. Poprzedni trik - czyli oferta taniutkich, długoterminowych pożyczek dla banków pomogła wprawdzie obniżyć stopy procentowe, ale skuteczność tejże metody zależy od tegoż, czy banki mają wolę brać kredyty od EBC. Niektóre z nich spłaciły wzięte od Banku pożyczki, co osłabia działanie bodźców finansowych EBC.

Szukanie prywatnych aktywów

Według szacunków, które przytacza AP, EBC chce zwiększyć swą interwencję do poziomu z r. 2012, czyli zainwestować mniej więcej biliona euro w oryginalny pakiet stymulujący gospodarkę.

Jeśli jednak okaże się, hdy Bank nie znajdzie dzięki rynku wystarczającej ilości obligacji bankowych, to będzie zmuszony szukać bardziej różnorodnych prywatnych aktywów, jak np. obligacje przedsiębiorstw, lub nawet obligacje rządowe - prognozuje AP.

USA ostrzegają: Europa musi zwiększyć popyt, aby ożywić gospodarkę

Wcześniej w czwartek służby prasowe Banku poinformowały, że Rada Prezesów EBC pozostawiła istotne stopy procentowe bez zmian.

Rekordowe niskie stopy

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0, 05 proc. EBC obniżył stopę kredytów refinansowego o 10 pkt. bazowych na poprzednim posiedzeniu we wrześniu. To rekordowo niski poziom. Większość analityków zakładała jednak, że Pula nie zmieni stopy, jaka - co więcej - nie może zostać już obniżona - przypomina AFP.

Stopa oprocentowania depozytów kosztuje minus 0, 2 proc. Stopa kredytu wynosi 0, 3 proc.

Główna stopa procentowa EBC, która to pozostała na poziomie 0, 05 proc. określa nakład pieniężny pieniądza w strefie € - tyczy się pożyczek dawanym bankom przez EBC. Jakkolwiek ujemna stopa procentowa gwoli depozytów oznacza, że banki, które chcą zdeponować własne aktywa w EBC powinny za to bankowi centralnemu zapłacić.

Luzowanie ilościowe, czyli QE3, to niekonwencjonalna metoda, którą posłużył się po załamaniu finansowym w 2008 roku amerykański bank centralny czyli Fed. Skupowanie obligacji stymulowało amerykańską gospodarkę, utrzymywało na niskim szczeblu oprocentowanie papierów dłużnych i doprowadziło do znacznego ożywienia.

Autor: 95Black
Wiadomosci gospodarcze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
«Economist»: korzystanie ze smartfona zmniejsza wydajność pracy  Lifestyle
Ekonomiści i szefowie firm coraz częściej zadają pytania o to, jak powstrzymać spadek produktywności pracowników biurowych, który to w ostatnich latach postępuje dzięki upowszechnieniu smartfonów a mianowicie donosi tygodnik "Economist". "Economist"…...
Dlaczego woda w morzu wydaje się ciemna, a gdzie indziej jasna
Pewnie niejednokrotnie zastawiałeś się, jadąc na wakacje gdzieś w egzotyczne miejsce, dlaczego woda w morzu czy oceanie jest faktycznie krystalicznie czysta i przedstawia się w pięknym turkusowym kolorze…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Czy kawa jest zdrowa? Jak kawa wpływa na organizm?
Pijemy kawę, ponieważ wspiera nas się obudzić, dodaje nam energii, poprawia koncentrację i, co niemniej ważne, jest pyszna. Wiele osób aczkolwiek chce ograniczyć picie cherbaty, ponieważ obawia się zgubnego wpływu napoju na…...
Nie znaleziono