Temat: € 2012

🕓 12.06.2019
👁 32
🗨
1 miliard złotych - tak wiele wydali cudzoziemcy w Polsce podczas Euro 2012  Informacje

  • "Wczoraj zwyciężyła wiarygodność euro"
  • Bankowcy już wiedzą: Mistrzem Świata będzie Hiszpania
  • Pokażą kibicom polskie banknoty

O prawie 200 mln złotych więcej niż zakładano wydali zagraniczni turyści, którzy odwiedzili Polskę podczas Euro 2012. Jak poinformowało Ministersto Piłki nożnej i Turystki, zamiast oczekiwanych 800 mln zł obcokrajowcy wydali w ciągu kilku tygodni blisko 1 mld zł.

"Zgodnie z oficjalnymi danymi opublikowanymi w koniec lipca przez Instytut Turystyki, wydatki turystów obcych podczas Euro 2012 po Polsce okazały się w dużym stopniu wyższe od prognoz zawartych w raporcie Impact, dotyczącym wpływu Euro 2012 dzięki gospodarkę Polski oraz wstępnych szacunków, sporządzonych tuż według zakończeniu turnieju" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Piłki nożnej i Turystyki.

"Jedna impreza nie zagwarantuje sukcesu gospodarczego"

Z opublikowanych przez Instytut Turystyki danych wynika, że statystyczny obcokrajowiec podczas całego pobytu na Euro 2012 w Naszym kraju wydał średnio 1541 złotych, a jego średnie powszednie wydatki wyniosły 243 zł. Biorąc pod uwagę koszty związane z mistrzostwami, poniesione jeszcze przed przyjazdem do Polski - rezerwację stanowiska noclegowego, transport, ubezpieczenie, zagraniczny turysta wydał średnio 2654 zł. Łączne wydatki cudzoziemców, którzy odwiedzili Polskę w trakcie Euro 2012, wyniosły 980 mln zł.

Jak podkreślił dyrektor ds. komunikacji w spółce PL. 2012 Mikołaj Piotrowski, Polska zyskała w Euro 2012 nie wyłącznie finansowo. - Niezwykle zasadnicze jest wzmocnienie wizerunku Lokalny na arenie międzynarodowej - ocenił Piotrowski.

Polskie lotniska pobiły rekordy. Dzięki Euro

Ministerstwo Ruchu i Turystyki - powołując się na przeprowadzone za pośrednictwem PBS badania - oferuje też, że 85 proc. obcokrajowców bawiących w trakcie Euro 2012 w Naszym kraju bardzo dobrze oceniło organizację mistrzostw (czyli lepiej aniżeli Euro 2008 w Austrii, które dobrze oceniło 68 proc. obcokrajowców); 80 proc. zagranicznych turystów deklaruje, hdy ponownie odwiedzi nasz państwo, a 92 proc. zarekomenduje nas Polskę swoim znajomym jako kraj atrakcyjny turystycznie.

Jak podało ministerstwo sportu, wedle przygotowanego przez polskich naukowców raportu Impact, dotyczącego oddziaływania Euro2012 na gospodarkę, dzięki poprawie wizerunku po mistrzostwach, Polskę będzie rocznie zwiedzać 500 tys. turystów cudzoziemskich więcej, a przychody z turystyki zagranicznej do roku kalendarzowego 2020 wzrosną łącznie o 4, 2 mld złotych. Ministerstwo ocenia, że w latach 2013-2020 polskie PKB, dzięki poprawie wizerunku państwa na arenie międzynarodowej jak i również modernizacji infrastruktury transportowej osiągniętej w wyniku przygotowań i organizacji Euro 2012, urośnie łącznie o 20 mld zł.

Autor: PixelWorks
Związane z
Wiadomosci gospodarcze
Kategoria