Zbliża się ważny termin dla emerytów i rencistów. Powinno się rozliczyć się z pomocniczych dochodów

Renciści a także emeryci, którzy przeszli w wcześniejszą emeryturę, mają do czwartku 28 lutego termin, aby rozliczyć się spośród ZUS-em z dodatkowych dochodów. Nie dotyczy to osób w wieku emerytalnym 60 i 65 lat.
Osoby na wcześniejszej emeryturze i renciści, którzy przy 2018 r. pracowali profesjonalnie, powinni do 28 lutego powiadomić ZUS o zdobytych w danym roku przychodach i o wybranym przez siebie systemie rozliczeniowym – miesięcznym lub rocznym a mianowicie przypomina ZUS w komunikacie.
Jeśli tego odrzucić zrobią, będą musiały zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Aby tego uniknąć, trzeba poinformować ZUS o prognozowanych zyskach.
Osoby na wcześniejszej emeryturze muszą się rozliczyć
Cytowana w komunikacie rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis przypomniała, iż obowiązek ten "nie dotyczy tych osób, które już osiągnęły wiek emerytalny, to znaczy mają ustalone prawo do odwiedzenia emerytury i wiek, który to uprawnia do przejścia dzięki emeryturę powszechną. Osoby te mogą zarabiać bez ograniczeń.
W przypadku "pełnoprawnych" emerytów bez względu w to, jak duży będzie dochód podczas roku, ZUS nie zmniejszy ani nie zaakceptować zawiesi wypłacanej emerytury" – dodała - zaznaczyła:
Obowiązek informowania ZUS na temat dorabianiu mają te ludzie, które jeszcze nie zdobyły powszechnego wieku emerytalnego wyjąwszy względu na to, bądź pracują na etat, lub tylko na umowie zlecenie lub o dzieło. Zależnie od tego, jak wysoki jest ich dochód, ZUS periodycznie zmniejszy kwotę wypłacanego świadczenia lub zawiesi jego wypłatę."Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia szefowi zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. który prowadzi działalność gospodarczą) powinny przedstawić oświadczenie o wysokości przychodu" – wskazano w komunikacie.
W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność zbytnio przychód uważa się podstawę wymiaru składek na polisy społeczne. Zaświadczenie lub oznajmienie należy dostarczyć do wydziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.
W razie nieprzekazania do ZUS powyższych informacji może pan zawiesić wypłatę świadczenia, natomiast nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych, gdyż osiągany przez emeryta lub rencistę dochód może wpływać na zredukowanie lub zawieszenie świadczenia.
Zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego zarobku w kraju. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną sumę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.