Hakerzy wykradli dane wraz z 272 milionów kont w całym świecie

🕓 27.08.2019
📂 Tech
👁 69
🗨
Hakerzy włamali się do 272 mln kont na pełnym świecie  Tech

Wśród poszkodowanych są użytkownicy m. in. Yahoo, Microsoft oraz Yahoo, a hasła do nich krążą w rosyjskim podziemiu związanym ze środowiskami przestępczymi - informuje Reuters powołując się na amerykańskiego profesjonalisty ds. bezpieczeństwa Alexa Holdena. Poinformował on, że hakerzy mają dostęp do przeszło 272 milionów kont na całym świecie.

Alex Holden, który odkrył poprzednie ataki hakerskie na firmę Adobe oraz JPMorgan przyznaje, że głównym celem będą rosyjskie firmy oraz kilkanaście zlokalizowanych w USA, które dostarczają usługi mailowe. Holden jest założycielem i ekspertem z zakresu bezpieczeństwa firmy Hold Security.

Wzrosła aktywność hakerów. Zobacz, jak działają

Banki, firmy, producenci

Eksperci z Hold Security zainteresowali się młodym rosyjskim hakerem, który chwalił się na forum internetowym, że zgromadził i jest gotów użyczyć skradzione dane, łącznie jednej, 17 miliona pozycji. Holden powiedział, że po weryfikacji tego zbioru i usunięciu powtórzeń okazało się, że są tam dane nieomal 57 milionów użytkowników Mail. ru, dziesiątki milionów informacji użytkowników usług mailowych okazywanych przez Google'a, Yahoo i Microsoft, a także setek tysięcy osób korzystających spośród usług niemieckich i chińskich operatorów poczty elektronicznej.

Według Holdena "te informacje krążą w podziemiu", zaś wspomniany rosyjski haker "jest gotów udostępnić je tym, którzy będą dla faceta mili". Za cały zestaw haker chciał zaledwie pięćdziesięciu rubli (mniej niż 1-wszą USD), ale zgodził się oddać go za darmo, gdy eksperci z Hold Security zgodzili się zamieścić na hakerskich forach dobre komentarze na jego sprawa. Holden podkreślił, że swoim firma z zasady odrzucić płaci za skradzione informacje.

Holden przestrzega, hdy tysiące kont należących do czołowych amerykańskich banków, producentów oraz sklepów są także podatne na niebezpieczeństwo.

Jak podaje Reuters, to jeden spośród największych przypadków kradzieży danych od czasu cyberataku dzięki czołowe amerykańskie banki i firmy, który miał położenie dwa lata temu.

Giganci reagują

Kradzież informacji na aż tak dużą skalę może być wykorzystana do dalszych włamań lub ataków phishingowych (metoda oszustwa, w jakiej przestępca podszywa się pod inną osobę bądź instytucję). Dotarcie do listy kontaktów z całego globu, mnoży ryzyko finansowych malwersacji czy wykorzystania wizerunku.

Po tym, gdy rzeczniczka Mail. ru Madina Tajupowa została poinformowana o ewentualnym wycieku danych mailowych, w rozmowie z Reutersem komentowała ten przypadek następująco: „Sprawdzamy teraz czy kombinacja nazw użytkowników i haseł odpowiadają do ich e-maili a także czy wciąż są aktywne. Jak tylko otrzymamy wystarczające informacje, zaczniemy ostrzegać użytkowników, którzy mogli paść ofiarą kradzieży”.

Tajupowa zaznaczała, że do momentu gadki z dziennikarzami nie wykryto jeszcze żadnego przypadku, po którym dane miałyby być dla nas odpowiednie do obsługiwanych maili.

Sprawę skomentowali też reprezentanci Microsoftu.

- Microsoft podjął środki bezpieczeństwa w celu wykrycia zagrożenia jak i również potrzebuje dalszych informacji, by zweryfikować właściciela konta oraz pomaga im odzyskać wyłączny dostęp - oświadczył przedstawiciel firmy.

Firmy Yahoo i Yahoo do tej pory nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

Ataki hakerów na klientów banków. KNF radzi, jak robić

Specjalne metody

Według informacji Holdena, wykradzione dotyczą ogółem ponad 272 mln kont - 40 mln (czyli 15 proc. wszystkich z nich) pochodzi z serwerów Yahoo Mail, 33 mln (12 proc. ) z Microsoft Hotmail, a blisko 24 mln z Gmail.

Alex Holden pół-Ukrainiec, pół-Amerykanin specjalizuje się w cyberprzestępczości. Tej firma wykrywa zagrożenia w sieci przy wykorzystaniu forów internetowych oraz chatroomów. Co ważne, pracownicy firmy posługują się ojczystym językiem ewentualnych hakerów. Pozwala to w dotarcie do kryminalnego podziemia.

10 dni nim, oddział Hold Security po Milwaukee rozpoczął informowanie strukturze, które doświadczyły najnowszej grabieży danych. Polityka firmy przewiduje, że firma zwraca dane, które uda jej się odzyskać bezpłatnie, bądź także za bardzo symboliczne kwoty.

- To skradzione dane, których nie posiadamy prawa sprzedawać - przyznał Holden.

Autor: esqlade
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Górnictwo. Komisja za zwiększeniem limitu wydatków z 3 do odwiedzenia 7 mld zł  Surowce
300 plus po nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego nieprzerwanego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
GUS: spada skrajne ubóstwo w Polsce
W 2016 r. w Polsce było czterech, 9 procent skrajnie ubogich, a rok wcześniej 6, 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W najwyższym stopniu zyskały rodziny wielodzietne - wśród…...
Grecja poza strefą euro? «Nie wierzę, że politycy pójdą tą drogą»  Wraz z świata
Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis po TVN24 BiS: "Udają…...
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gminy starają się, by atmosfera było czystsze, ale same nie dadzą rady
Władze miast, w których według Światowej Struktury Zdrowia zanieczyszczenie powietrza wydaje się być największe w UE, wskazują, że wiele zrobiły, by poprawić jego jakość. Namiestnik Żywca Antoni Szlagor uważa jednak, że bez…...
Getin Noble Bank i Myśl Bank uzgodniły plan połączenia
Kontrolowane przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły jak i również podpisały plan połączenia a mianowicie podano w czwartkowym komunikacie. Fuzja planowana jest dzięki trzeci kwartał 2019 roku kalendarzowego.…...
General Aviation - rozwój branży lotniczego w Polsce
- Polacy latają i pokochali latanie dlatego, że bilety są tanie. Dziś wycieczka do Londynu kosztuje kilkanaście złotych. W ruchu General Aviation (samolotami do 19 miejsc) nie jest możliwe…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Nie znaleziono