Temat: Polski wegiel

🕓 27.08.2019
📂 Surowce
👁 29
🗨
Górnictwo. Komisja za zwiększeniem limitu wydatków z 3 do odwiedzenia 7 mld zł  Surowce

  • 300 plus po nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego nieprzerwanego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco używane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale spośród warunkami

Sejmowa komisja ds. energii i Skarbu Państwa opowiedziała się w poniedziałek za zwiększeniem zakresu wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego do końca 2018 roku z 3 mld zł do odwiedzenia 7 mld zł. Tylko do końca br. funkcjonowania naprawcze w branży pochłoną 1, 7 mld złotych.

To środki m. in. na osłony (urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne) dla odchodzących wraz z pracy górników oraz operowania związane z finansowaniem kosztów kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Podczas prac nad planem nowelizacji ustawy o poprawnym działaniu górnictwa węgla kamiennego (tzw. ustawy górniczej) stosowną poprawkę, zwiększającą maksymalny limit nakładów, złożyła posłanka Ewa Kozanecka z PiS.

Co miesiąc traci dziesiątki milionów złotych. Kopalnia dotarła pod młotek

W imieniu rządu poprawkę poparł wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Komitet przyjęła proponowaną zmianę przy projekcie nowelizacji, zaakceptowała również całość projektu, który trafi teraz do trzeciego czytania w Sejmie - swoim sprawozdawcą będzie posłanka PiS Ewa Malik.

Wiceminister tłumaczy

Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że ustawa określa maksymalny limit wydatków, co nie oznacza, że cała suma zostanie wydana. Argumentował, hdy jej zwiększenie do właściwego poziomu sprawi, że nie zaakceptować trzeba będzie ponownie nowelizować ustawy w momencie, gdy koszty będą wyższe od zapisanych w ustawie. Wiceminister przyznał, że obecna kwota trzech mld zł nie trzeba na wszystkie działania restrukturyzacyjne.

- Pojawiła się potrzeba - przewidując następujące lata - zwiększenia ludzi środków, aby można było bez problemu i racjonalnie przeprowadzić rozpoczęty proces restrukturyzacji - powiedział Tobiszowski, zapewniając, że każde wydatki zostaną szczegółowo rozpisane i ujawnione.

- Mówimy o kwocie odrzucić wyższej niż 7 mld zł, uznając, że przynosi nam to pewien kołnierz sensownego funkcjonowania. Co nie zaakceptować znaczy, że jesteśmy skłonni ad hoc stwierdzić, że chcemy wydać całe siedmiu mld zł. Chcemy mieć zabezpieczenie na cały proces, aby był on miarodajny, racjonalny, przede wszystkim utrzymując spokój i ład po prowadzeniu tego procesu - dodał.

Tobiszowski poinformował, że do końca owego roku łączne wydatki dzięki restrukturyzację górnictwa sięgną ok. 1, 7 mld złotych, z 3 mld złotych zapisanych w obowiązującej ustawie do końca 2018 roku. - Zwiększamy ofertę, bo posiadamy duże zainteresowanie (osłonami socjalnymi - red. ), stąd wiemy na pewno, iż nie możemy utrzymać wielkości 3 mld zł, kiedy ponad połowę mamy obecnie wydaną w 2016 r. Stąd propozycja zwiększenia zakresu do 7 mld złotych - wyjaśnił.

Wiceszef resortu energii tłumaczył posłom, że dynamika decyzji odnośnie restrukturyzacji sektora węgla kamiennego jest duża – powstaje to zarówno z zestawienia aktywów poszczególnych spółek węglowych, które są przekazywane istnieją do SRK, jak i również zwiększonego zainteresowania pracowników kopalń osłonami socjalnymi, finansowanymi przez finanse.

Odprawy dla górników

Według wcześniejszych informacji, przy Polskiej Grupie Górniczej (PGG) chęć skorzystania z osłon wyraziło ponad 4, 12 tys. spośród ok. 32 tys. pracowników - 3916 pracowników dołowych wyraziło ciekawość urlopami górniczymi, 419 urlopami dla pracowników zakładów przeróbki węgla, zaś 502 zatrudnionych powierzchni chciałoby odejść na otrzymaniu jednorazowych odpraw.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) z osłon chce skorzystać blisko 2, 8 tys. osób, przy ustalanym przez zarząd spółki limicie na poziomie 2, pięć tys. osób – załoga JSW to obecnie blisko 23, 5 tys. ludzi. Natomiast sondaż przeprowadzony w Katowickim Holdingu Węglowym (KHW) wykazał, że osłonami jest zainteresowanych ok. 1, szóstej tys. osób spośród blisko 14-tysięcznej załogi.

Szydło: nigdy nie pozwolę, by polskie górnictwo jest zniszczone

W dyskusji podczas poniedziałkowych obrad komisji poseł Krzysztof Sitarski (Kukiz 15) zwrócił uwagę na potrzeba zapewnienia odpowiednich środków w działania restrukturyzacyjne w górnictwie, stąd poparcie dla przeróbki zwiększającej limit maksymalnych wydatków. Poseł podkreślił, że kopalnictwo rocznie wpłaca do budżetu ponad 7 mld złotych z tytułu podatków i innych opłat. - Nie zaakceptować ma mowy o dopłacaniu do górnictwa, kopalnie tylko po części sfinansują owe problemy - ocenił Sitarski.

Urlop górniczy

Środki budżetowe są przeznaczane na finansowanie działań spółki restrukturyzacyjnej, gdzie trafiają kopalnie przeznaczone do wygaszenia wydobycia węgla, oraz osłony dla odchodzących z pracy, przeniesionych uprzednio do SRK, górników.

Do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej aniżeli cztery lata pracy oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało w celu emerytury nie więcej aniżeli trzy lata. Z jednorazowych odpraw pieniężnych mogą używać pracownicy powierzchni (także warsztatów przeróbczych), którzy przepracowali po przedsiębiorstwie górniczym przynajmniej pięć lat, a do emerytury zostało im więcej niźli 12 miesięcy.

Z danych katowickiego oddziału Firm Rozwoju Przemysłu, monitorującego sytuację w górnictwie, wynika, że od ubiegłego roku w celu połowy lipca tego roku kalendarzowego spośród blisko 8 tys. pracowników, którzy wraz spośród majątkiem wygaszanych kopalń trafili do SRK, ponad czterech, 4 tys. skorzystało przedtem z osłon socjalnych. Nakład pieniężny świadczeń dla nich wówczas kilkaset milionów zł.

O nowelizacji

Przyjęty w poniedziałek przez komisję wzór nowelizacji tzw. ustawy górniczej porządkuje zasady finansowania likwidacji kopalń oraz naprawy krzywd spowodowanych przez likwidowane zakłady. Nowelizacja definiuje m. in. też zasady działania Kompanii Węglowej - spółki, jakiej kopalnie zostały z zaczątkiem maja przekazane do PGG.

Śląski gigant nie chce już kopalń. Wydał oznajmienie

Konieczność nowelizacji ustawy górniczej wynika m. in. ze zmian przepisów: nowelizacji ustawy górniczej wraz z grudnia 2015 r., nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej z listopada 2015 r. oraz rozporządzenia ministra finansów z grudnia 2015 r., zmieniającego klasyfikację części budżetowych oraz ich dysponentów.

Zmiany te wywołały, że środki budżetowe kierowane m. in. na finansowanie procesów związanych z restrukturyzacją sektora górnictwa węgla kamiennego są ujęte w części budżetowej pod nazwą zawierania ugód o dotacje w pomysł ustawy górniczej jest minister właściwy do spraw energii. Powstała rozbieżność uniemożliwia uruchomienie przez ministra finansów partii środków z rezerwy celowej na dofinansowanie zadań robionych w trakcie likwidacji kopalń, świadczeń osłonowych w postaci urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz pokrycia bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa.

Autor: Николас
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GUS: spada skrajne ubóstwo w Polsce
W 2016 r. w Polsce było czterech, 9 procent skrajnie ubogich, a rok wcześniej 6, 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W najwyższym stopniu zyskały rodziny wielodzietne - wśród…...
Grecja poza strefą euro? «Nie wierzę, że politycy pójdą tą drogą»  Wraz z świata
Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis po TVN24 BiS: "Udają…...
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gminy starają się, by atmosfera było czystsze, ale same nie dadzą rady
Władze miast, w których według Światowej Struktury Zdrowia zanieczyszczenie powietrza wydaje się być największe w UE, wskazują, że wiele zrobiły, by poprawić jego jakość. Namiestnik Żywca Antoni Szlagor uważa jednak, że bez…...
Getin Noble Bank i Myśl Bank uzgodniły plan połączenia
Kontrolowane przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły jak i również podpisały plan połączenia a mianowicie podano w czwartkowym komunikacie. Fuzja planowana jest dzięki trzeci kwartał 2019 roku kalendarzowego.…...
General Aviation - rozwój branży lotniczego w Polsce
- Polacy latają i pokochali latanie dlatego, że bilety są tanie. Dziś wycieczka do Londynu kosztuje kilkanaście złotych. W ruchu General Aviation (samolotami do 19 miejsc) nie jest możliwe…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Gazoport LNG w Kaliningradzie. Rosja i dostawy gazu
Marszałek Wasilewski - tak nazywa się pierwszy ruski terminal importowy LNG przy Kaliningradzie. Wasilewski to faktycznie statek - platforma do odwiedzenia regazyfikacji LNG. Kilkanaście dób temu gazoport został uroczyście otwarty przez…...
Nie znaleziono