Temat: Ropa naftowa

🕓 09.07.2019
📂 Surowce
👁 225
🗨
Ceny ropy w dół. Wenezuela straszy ropą po dwadzieścia dolarów  Surowce

  • "Ruch jest jeden i banalny". WEDŁUG apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa spośród Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy gwoli Orlenu w naszym kraju spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów wydaje się "całkiem sporo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad dwóch proc., bo Wenezuela straszy, że surowiec stanieje do 20 dolarów za baryłkę - podają maklerzy. Jak i również rozmawia z Rosją, by pomogła jej zmienić politykę kartelu OPEC, czyli państw produkujących ropę.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku wydaje się wyceniana po 40, 78 dol., po zniżce o 1, 12 dol., to znaczy 2, 7 proc.

Notowania ropy WTI

Ostatnia aktualizacja:

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 71 centów, czyli 1, 6 proc., do 43, 95 USD za baryłkę.

Notowania ropy Brent

Ostatnia odświeżenie:

Rosyjskie wpływy

Minister ropy Wenezueli Eulogio Del Pino ocenił, że koszta ropy mogą spaść do 20 dolarów za baryłkę, jeśli OPEC nie podejmie żadnych działań, aby zredukować jej dostawy na globalne rynki paliw. - Nie możemy pozwolić na wówczas, by rynek dalej kontrolował ceny - powiedział minister.

Dodał, że Arabia Saudyjska i Katar rozważają propozycję Wenezueli, żeby cena równowagi ropy naftowej wynosiła 88 dolarów za baryłkę.

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi zapowiedziami prezydent Wenezueli Nicolas Maduro w poniedziałek napotyka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Teheranie, aby wspólnie umówić sprawy cen ropy.

Jak przypomina Bloomberg, Wenezuela zawczasu rozmawiała z Rosją, starając się koordynować działania fabrykantów spoza OPEC, aby powstrzymać załamanie cen ropy naftowej.

Rosja, która nie jawi się być członkiem OPEC, stoi w obliczu poważnej konkurencji w Polsce jak tylko Arabia Saudyjska obniżyła ceny i rozpoczęła handel surowca na rynkach, które tradycyjnie należą do Moskwy. Chodzi tu m. in. o Polskę i Szwecję. Gdy Arabowie po raz pierwszy weszli na sektor Polski z dostawami surowca przez Gdańsk, Igor Sieczyn, prezes Rosnieftu, największego firmy naftowego w Rosji, oskarżył Saudyjczyków o stosowanie cen dumpingowych.

Ropa blisko 40 dol za baryłkę. Pesymizm udziałowców się pogłębia

Miejsce gwoli Iranu

Tymczasem minister ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh stwierdził, że OPEC musi zrobić "wolne miejsce" na większe dostawy irańskiej ropy po zniesieniu sankcji Zachodu nałożonych na ten kraj.

Iran zamierza zwiększyć swoje dostawy ropy naftowej o 1 milion baryłek dziennie.

- To, że Iran będzie zapewniać więcej ropy nie wydaje się zaskoczeniem, ale gdy surowiec ten znajdzie się dzięki rynku, to będzie negatywny czynnik dla cen ropy - ocenia Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

Spotkanie OPEC

Na 4 grudnia zaplanowano spotkanie ministrów królestw OPEC, podczas którego dzierży zostać przyjęte rozwiązanie pozwalające na wyjście z nadpodaży surowca na światowych rynkach energetycznych.

OPEC wytwarza bowiem około 40 proc. światowej produkcji i w ostatnich 17 miesiącach przekraczała swoją górną granicę wydobycia na poziomie 30 mln baryłek dziennie.

Kartel pod przywództwem Arabii Saudyjskiej pompuje ogrom surowca na rynek w obawie na temat utratę wpływów.

Autor: Алян
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
«Economist»: korzystanie ze smartfona zmniejsza wydajność pracy  Lifestyle
Ekonomiści i szefowie firm coraz częściej zadają pytania o to, jak powstrzymać spadek produktywności pracowników biurowych, który to w ostatnich latach postępuje dzięki upowszechnieniu smartfonów a mianowicie donosi tygodnik "Economist". "Economist"…...
Draghi: EBC gotów na nietypowe kroki, by walczyć wraz z niską inflacją  Informacje
Europejski Bank Kierowniczy (EBC) gotów jest podjąć niestandardowe kroki, by wojować ze zbyt niską inflacją w strefie euro, która to we wrześniu spadła do poziomu 0, 3 proc. - powiedział…...
Dlaczego woda w morzu wydaje się ciemna, a gdzie indziej jasna
Pewnie niejednokrotnie zastawiałeś się, jadąc na wakacje gdzieś w egzotyczne miejsce, dlaczego woda w morzu czy oceanie jest faktycznie krystalicznie czysta i przedstawia się w pięknym turkusowym kolorze…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Nie znaleziono