Temat: Kompania Węglowa w tarapatach

🕓 12.07.2019
📂 Surowce
👁 79
🗨
Co wywalczyli związkowcy? Nowe osadzenia rządowego planu dla Kompanii Węglowej  Surowce

  • Ta inwestycja ma uratować stu tysięcy miejsc pracy. "Projekt podwyższonego ryzyka"
  • Związki po Kompanii Węglowej mają prywatny projekt porozumienia
  • Górnicy KW bez "czternastek" i deputatów? Jest projekt porozumienia
  • Największa górnicza spółka w Ue szuka ratunku. Ale nie zaakceptować za cenę cięcia płac
  • Jak ratować polskie kopalnie? Rozmowy z górniczymi związkami będą kontynuowane

Sobotnie porozumienie między stroną rządową a górniczymi związkami zmienia założenia rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Rezygnacja ze "stopniowego wygaszania działalności" czterech kopalń Kompanii Węglowej to jeden z elementów zmian.

Jeden spośród podpisanych w sobotę załączników precyzuje, że „rządowy plan naprawczy dla KW zostanie dostosowany do (…) porozumienia”.

Nowe założenia

Restrukturyzacja kopalń może otworzyć drogę do powiązania ich z energetyką

W ogłoszonym siedmiu stycznia pierwotnym planie na rzecz KW rząd założył m. in. sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej, tzw. Nowej Kompanii Węglowej, 9 z 14 kopalń KW. Z pozostałych jedną miał kupić Węglokoks (Piekary). Kolejne cztery (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój) miały być przekazane do Korporacji Restrukturyzacji Kopalń (SRK) "w celu stopniowego wygaszania aktywności (z możliwością innych działań restrukturyzacyjnych)".

Zgodnie spośród sobotnim porozumieniem do SRK mają trafić kopalnie: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum. Perspektywą działań SRK w stosunku do nich ma być nie "wygaszanie", a restrukturyzacja partii tych zakładów - tak zwane. zorganizowanych części przedsiębiorstwa – a następnie pozyskanie na rzecz nich inwestorów lub robienie z nich spółek pracowniczych.

Osobny załącznik do porozumienia przewiduje, że jeżeli kopalnia Brzeszcze nie zostanie do września br. sprzedana inwestorowi (wstępne zainteresowanie panią a wyraził Tauron), zostanie kobieta przeniesiona do Nowej Kompanii Węglowej.

Do nowej spółki

Do Nowej Kompanii Węglowej ma trafić też całkowita reszta kopalń KW. Odszukają się wśród nich planowana wcześniej do sprzedaży spółce Węglokoks-Kraj kopalnia Piekary i pierwotnie przewidziane do likwidacji kopalnia Pokój i sztolnia Sośnica, będąca częścią obecnego zakładu Sośnica-Makoszowy.

Porozumienie z górnikami od A do Z. Co zawiera nowy plan?

Zamiast Piekar Węglokoks-Kraj kupi otwarcie od KW wydzieloną wraz z obecnego zakładu Bobrek-Centrum kopalnię Bobrek (według wcześniejszych zapowiedzi Kompanii środki zaliczki na poczet tej bezpośredniej sprawie pozwolą zagrożonej upadłością KW przetrwać w najbliższych miesiącach).

Proces tworzenia Nowej Kompanii Węglowej ma potrwać do końca września br. i odbywać się po „trybie pełnych konsultacji” wraz ze stroną społeczną. Przejście pracowników KW do nowej firmy ma nastąpić zgodnie spośród zasadami art 23. Kodeksu pracy, czyli ustanowieniem przejęcie przez nowego pracodawcę wszystkich zobowiązań.

Aby poprawić skuteczność Nowej Kompanii Węglowej rządowy plan dla KW założył wprowadzenie w jej zakładach szóstego, tzw. "czarnego" miesiąca pracy, przy nadal pięciodniowym tygodniu pracy dla podwładnych. Porozumienie ze związkami przewiduje, że zmiana organizacji periodu pracy będzie negocjowana. Rokowaniom ma podlegać również oryginalny zakładowy układ zbiorowy robocie dla Nowej Kompanii; katalogów podstawą mają być dotychczasowe zapisy porozumień zbiorowych prosperujących w KW.

Dla pracowników

Założenia osłon socjalnych w pierwotnym planie dla KW zakładały m. in., że z pracy w kopalniach przekazywanych do SRK odejdzie za odprawami do odwiedzenia 400 górników dołowych (odprawy w wysokości 24-miesięcznych pensji), do 1, 1 tys. pracowników przeróbki (odprawy po wysokości 10-miesięcznych zarobków) a także ok. 1, 6 tys. pozostałych osób pracujących dzięki powierzchni (odprawy w poziomie 3, 6-krotności miesięcznego wynagrodzenia).

Rafał Hirsch: pięć najważniejszych ustaleń porozumienia rządu z górnikami. Im różni się od pomysłu początkowego?

Po sobotnim porozumieniu nie będzie odpraw gwoli górników dołowych (wszyscy posiadają mieć gwarancję pracy). Wzrosły natomiast odprawy dla zatrudnionych przeróbki oraz pozostałych ludzi pracujących na powierzchni – do wysokości 12-miesięcznej pensji; dodatkowo przysługują im odprawy ustawowe).

Zgodnie wraz z przyjętym w ub. tygodniu przez Sejm projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, środki na wszystkie odprawy mają połazić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Na podstawie sobotniego porozumienia górnicy dołowi z zakładów trafiających do odwiedzenia SRK nadal mają dysponować możliwość skorzystania z jednorazowych urlopów górniczych (zgodnie wraz z planem naprawczym dla KW to ok. 2, 1-wszą tys. osób, którym do odwiedzenia emerytury zostanie mniej niż 4 lata – przy tym czasie mają dostawać 75 proc. pensji wraz z możliwością pracy poza branżą). Porozumienie przewiduje też jednakże urlopy górnicze (w identycznej wysokości) dla pracowników przeróbki, którym do emerytury zostanie mniej niż 3 lata).

Projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa przewiduje jako źródło finansowania urlopów górniczych dotację budżetową.

Wśród osłon socjalnych sobotnie porozumienie zakłada też opracowanie wymienionego już w pierwotnej wersji rządowego planu programu wsparcia pracowników odchodzących spośród KW (przez resort pracy). W porozumieniu ujęto też opracowanie zapowiedzianego przez premier Ewę Kopacz programu reindustrializacji regionu, który ma stymulować powstawanie nowych miejsc robocie (przez zespół rządowy obok udziale strony społecznej jak i również samorządowej).

Miliardy złotych

Minister skarbu: propozycja gwoli górników ma chronić miejsca robocie

Koszt planu naprawczego dla KW w pierwotnej formie założono na dwóch, 3 mld zł, po latach 2015-2016. W niedzielę premier Ewa Kopacz podała w Radiu ZET, że każdy rząd dokładał przedtem do polskiego górnictwa przeciętnie rocznie ok. 7 mld zł.

Komentując zasadniczą wersję planu dla KW, eksperci wskazywali, że dla działań rządu na sprawa branży może okazać się potrzebna zgoda Komisji Europejskiej – powiązana z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej. Zgodnie wraz z nimi pomoc taka może być udzielana dla likwidowanych kopalń, pod warunkiem metrów. in. ich późniejszego zamknięcia.

Sobotnie porozumienie mniema, że w ramach SRK mają zostać przeprowadzone "programy naprawcze zorganizowanych części przedsiębiorstwa", oraz że kopalnie w SRK "będą prowadziły eksploatację w ramach przygotowanych programów naprawczych".

Do uznania KE pozostanie najpewniej także rozstrzygnięcie, czy pomocą publiczną będą zastosowane formy wsparcia dla Węglokoksu i kupującej kopalnie od KW, zawiązywanej przez Węglokoks, Nowej Kompanii Węglowej.

Autor: dawn0955
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
«Economist»: korzystanie ze smartfona zmniejsza wydajność pracy  Lifestyle
Ekonomiści i szefowie firm coraz częściej zadają pytania o to, jak powstrzymać spadek produktywności pracowników biurowych, który to w ostatnich latach postępuje dzięki upowszechnieniu smartfonów a mianowicie donosi tygodnik "Economist". "Economist"…...
Draghi: EBC gotów na nietypowe kroki, by walczyć wraz z niską inflacją  Informacje
Europejski Bank Kierowniczy (EBC) gotów jest podjąć niestandardowe kroki, by wojować ze zbyt niską inflacją w strefie euro, która to we wrześniu spadła do poziomu 0, 3 proc. - powiedział…...
Dlaczego woda w morzu wydaje się ciemna, a gdzie indziej jasna
Pewnie niejednokrotnie zastawiałeś się, jadąc na wakacje gdzieś w egzotyczne miejsce, dlaczego woda w morzu czy oceanie jest faktycznie krystalicznie czysta i przedstawia się w pięknym turkusowym kolorze…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Nie znaleziono