Sokowirówka czy wyciskarka?

Sokowirówka Bartscher
Sokowirówka Bartscher
Domowa produkcja świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw to bardzo popularny sposób na pozyskanie cennych składników odżywczych i błonnika. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad tym, co znajdzie się w naszych szklankach na stole. To jednak produkty nie tylko ze wszech miar zdrowe, ale także bardzo smaczne, a możemy je mieć dzięki sokowirówkom i wyciskarkom do soków. Oba te rodzaje urządzeń różnią się metodą działania i końcowym efektem. Co jest lepsze: sokowirówka czy wyciskarka?

Czym się różni sokowirówka od wyciskarki?

Główna różnica pomiędzy sokowirówką a wyciskarką dotyczy ich budowy i, co za tym idzie, sposobu wyciskania soku. Sokowirówka jest wyposażona w sita z ostrzami, które wirując, powodują powstawanie soku. Z kolei wyciskarka to urządzenie wolnoobrotowe, które zawiera 1 lub dwa wałki w kształcie ślimaka (wyciskarka jednoślimakowa i wyciskarka dwuślimakowa). Wałek (lub dwa wałki) miażdży włożone do maszyny surowce, wyciskając z nich w ten sposób sok.

Skoro już wiesz czym się różni sokowirówka od wyciskarki, możemy iść dalej…

Co wybrać? Sokowirówkę czy wyciskarkę?

Stojąc przed wyborem: sokowirówka czy wyciskarka, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą ułatwić podjęcie decyzji o zakupie. Poniżej przedstawiamy zestawienie różnic, które – taką mamy nadzieję – pomoże wybrać najlepsze urządzenie. Zestawienie zawiera co następuje: czas potrzebny do wyciśnięcia soku, gęstość soku, wartości odżywcze, przechowywanie, surowce, z jakich można pozyskiwać sok, a także informacje, w jakich kombinacjach z innymi sprzętami mogą one występować.

Czas potrzebny do wyciśnięcia soku

Sokowirówka to urządzenie dla niecierpliwych, gdyż znacznie szybciej niż wyciskarka radzi sobie z wyciśnięciem soku. To sprzęt o mocy od 150 do 600 W, podczas gdy wyciskarki mają moc od 100 – 450 W. Osobną grupę stanowią wyciskarki do cytrusów, których moc może osiągać wartość od 20 do 85 W. Wyciskarki to urządzenia wolnoobrotowe, dlatego na sok wyprodukowany przy ich użyciu trzeba czekać dłużej.

Gęstość soku

Sok pozyskany z sokowirówki jest klarowny i nie zawiera drobinek miąższu (lub zawiera jego minimalną ilość). Z kolei sok z wyciskarki będzie gęsty, z dużą ilością miąższu, ale też – co za tym idzie – błonnika.

Wartości odżywcze soku

Sito z ostrzami, będące głównym elementem produkującym sok w sokowirówce, obraca się bardzo szybko, napowietrzając sok i podnosząc jego temperaturę. Możemy się o tym przekonać, widząc piankę na jego powierzchni. Wpływa to negatywnie na zawartość składników odżywczych. Z kolei wyciskarki, działając na wolnych obrotach, nie napowietrzają ani nie nagrzewają soku, dzięki czemu nie traci on swoich cennych witamin i minerałów.

Przechowywanie

Soki z sokowirówki należy wypić od razu po przyrządzeniu, gdyż jak powiedziano powyżej są one napowietrzone i szybko się utleniają. Soki pozyskane przy użyciu wyciskarek można przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż 2 dni.

Surowce – wyciskarka a sokowirówka

W wyciskarce przyrządzimy sok zarówno z twardych owoców i warzyw, jak i owoców jagodowych czy winogron. To urządzenie, które radzi sobie świetnie z sokowaniem warzyw zielonolistnych, a także ziół. Z kolei sokowirówki to doskonałe urządzenie do produkcji soków z twardych owoców i warzyw, a także mleczek z orzechów czy migdałów.

Urządzenia wielofunkcyjne

Wyciskarka do owoców i warzyw Kenwood
Wyciskarka do owoców i warzyw Kenwood
Zarówno wyciskarki, jak i sokowirówki mogą stanowić część bardziej złożonych sprzętów AGD. Na polskim rynku znaleźć można na przykład następujące połączenia:

 • Sokowirówka i wyciskarka w jednym,
 • Sokowirówka z wyciskarką do owoców i koktajlerem,
 • Blender i sokowirówka,
 • Robot kuchenny z sokowirówką.

Producenci i cena sokowirówek

Dobre opinie wśród użytkowników sokowirówek mają marki takie jak Zelmer, Philips, Bosch, Kenwood, MPM czy Moulinex. Mała sokowirówka elektryczna to wydatek rzędu 60 złotych, natomiast duże urządzenia tego typu mogą osiągać cenę nawet 1700 złotych.

Producenci i cena wyciskarek do soku

Producenci sokowirówek mają zwykle w swojej ofercie także wyciskarki do owoców i warzyw. Należą do nich marki Bosch, Zelmer czy Moulinex. Szczególną popularnością cieszą się też wyciskarki firm Hurom, Clarus i Green Star. Ceny wyciskarek kształtują się na podobnym poziomie, jak ceny sokowirówek. Małą wyciskarkę elektryczną kupimy już za 60 – 70 złotych, a najdroższą za około 1700 złotych.

Dajcie znać w komentarzach jak rozwiązaliście swój dylemat wyciskarka a sokowirówka?

<<< Jaka Wyciskarka ślimakowa | Jaka Wyciskarka elektryczna >>>

Sokowirówka czy wyciskarka? - 3 opinie

 1. aniolwobloku7

  Hej ! Ja jestem zwolenniczką połączenia wyciskarki i sokowirówki w 1. Sama mam ZELMER ZJE1200 Jak dla mnie bajka ! Dzięki takiej kombinacji Możemy korzystać z 2 opcji(sokowirówki i wyciskarki, włożyć do niej CAŁE owoce oraz myć ją w zmywarce. 😉 Co jest BARDZO WYGODNE!

 2. zijma

  Kiedyś się zastanawiałam, wyciskarka do soków czy sokowirówka. W końcu nie kupiłam nic. Teraz mam sześcioosobową rodzinę i problem rozwiązany, nie ma to jak sokowirówka:P

 3. Antonina

  Ja jeszcze mam taki dylemat: wyciskarka, sokowirówka czy blender – bo okazuje się, że w większości przypadków by mi starczył… 😛 Choć oczywiście z drugiej strony taki kombajn to na pewno szybciej by sobie poradził z takimi ilościami, jakie przerabiam:)

Dodaj opinię

Your email address will not be published. Required fields are marked *