Jak picie kawy pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie

🕓 14.07.2019
👁 200
🗨
Czy kawa jest zdrowa? Jak kawa wpływa na organizm?

Pijemy kawę, ponieważ wspiera nas się obudzić, dodaje nam energii, poprawia koncentrację i, co niemniej ważne, jest pyszna. Wiele osób aczkolwiek chce ograniczyć picie cherbaty, ponieważ obawia się zgubnego wpływu napoju na zdrowie. Niekoniecznie słusznie.

Kofeina jest legalną i zwyczajnie stosowaną substancją psychoaktywną. Większość z nas przyjmuje ją każdego dnia, pijąc kawę.

Z kawą można przesadzić. Zalecana dawka kofeiny, którą wolno spożyć w ciągu dnia to 400 mg (w jednej filiżance espresso wydaje się około 57 mg kofeiny). Ci, którzy pozwalają sobie na więcej, ryzykują nieprzyjemnymi objawami w postaci niepokoju, nadpobudliwości, bezsenności czy przyspieszonego bicia serca.

Jednak wiele badań pokazuje, że popijanie kawy w odpowiednich ilościach nie tylko nie przynosi szkody zdrowiu, lecz działa jawnie odwrotnie. Wynika z wymienionych, że ci, którzy popijają kawę, są zdrowsi od czasu osób, które nie sięgają po tę używkę wcale.

W większości przypadków trudno jednoznacznie potwierdzić, iż to właśnie picie cherbaty wpływa pozytywnie na pewne aspekty naszego zdrowia. Będą jednak obszary, na które dostarczanie odpowiedniej dawki kofeiny do organizmu działa znacznie pozytywnie.

Istnieje dużo produktów spożywczych, których powinniśmy unikać, jednak kawa nie wydaje się być jednym z nich. To dlaczego:

1. Marskość wątroby

Foto: Shutterstock

Na podstawie dziewięciu badań naukowcy przedstawili wniosek, iż picie kawy oddziałuje na zmniejszenie ryzyka wystąpienia marskości wątroby. W punkcie opublikowanym w "Alimentary Pharmacology and Therapeutics" napisano, hdy im więcej kawy, tymże lepiej dla wątroby a mianowicie picie kubka napoju co dziennie zmniejszało ryzyko choroby na temat 22 proc., dwa kubki o 43 proc., trzy kubki o 57 proc., zaś cztery kubki na temat 65 proc.

2. Choroby serca

Foto: kikovic / Shutterstock

Po przeanalizowaniu wyników ponad 200 badań naukowcy doszli do wniosku, że popijanie kawy poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego. Osoby, które piją od 3 do czterech filiżanek kawy dziennie, posiadają o 19 proc. niższe ryzyko wystąpienia chorób serca.

3. Cukrzyca rodzaju II

Foto: Rudo film / Shutterstock

Duże badanie przeprowadzone dzięki grupie osób z cukrzycą typu II pokazało, hdy każda kolejna filiżanka kawy dziennie o 7 proc. zmniejsza ryzyko rozwoju choroby.

4. Nowotwory

Foto: Shutterstock

To, co jemy ma bardzo duży wpływ na ryzyko wystąpienia nowotworu. Wiele badań demonstruje, że kawa pomaga hałasuje zmniejszyć, przynajmniej w sytuacji niektórych odmian raka. W szczególności dotyczy to nowotworów wątroby, jelita grubego, prostaty bądź narządów mowy.

5. Demencja i Alzheimer

Foto: Sittipong Sirichamnan / Shutterstock

Badania przedstawione w European Journal of Neurology oraz w pozostałych czasopismach naukowych pokazują, że picie kawy działa dobrze na mózg, a konkretnie hamuje procesy prowadzące do demencji i choroby Alzheimera. Regularne raczenie się czarnym płynem zmniejsza ryzyko ich wystąpienia o około 16 proc.

6. Depresja

Foto: Marian Weyo / Shutterstock

Duże badanie przeprowadzone na grupie około 50 tys. dziewczyn pokazało, że picie przynajmniej jednej filiżanki kawy tygodniowo o 15 proc. obniża ryzyko rozwoju depresji.

Inne badanie przeprowadzone pośród ponad 100 tys. ludzi obydwu płci pokazało jakkolwiek, że picie kawy zmniejsza występowanie myśli samobójczych i to o 45 proc.

Autor: j0t
Związane z
Rozwoj osobisty
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
BlackBerry - nowy smartfon w 2017 roku
Blackberry, mimo ogłoszenia, że przestanie rozwijać swój dział sprzętowy, zapowiedziało... powstanie kolejnego smartfona. Miałby, tak jak najbardziej klasyczne modele tej firmy, posiadać fizyczną klawiaturę. - Nowy smartfon zostanie wypuszczony…...
Akcyza obejmie płyn do tytoniu elektronicznych
Podatek akcyzowy obejmie od czasu 1 stycznia 2018 r. płyn do papierosów komputerowych, a także tzw. produkty nowatorskie. Taką decyzję podjął we wtorek rząd. Tymże samym wymienione produkty będą traktowane podobnie…...
Nie znaleziono