Powody, dla których można odmówić modyfikacji pożyczki

17 lutego 2021

Jakie są główne powody, dla których ludzie odmawiają wprowadzenia zmian w pożyczce? Oprócz oczywistych – jak na przykład niewystarczający dochód, aby utrzymać nawet zmodyfikowany harmonogram płatności – istnieje wiele mniej oczywistych powodów, które mogą potknąć się o kogoś, kto w przeciwnym razie mógłby się zakwalifikować i uratować dom przed przejęciem.

Jeśli szukasz modyfikacji pożyczki w ramach rządowego programu Making Home Affordable (MHA), naprawdę musisz kwalifikować się dwukrotnie. Najpierw musisz zostać zaakceptowany do samego programu, a następnie musisz ukończyć 3-miesięczny okres próbny, aby pokazać, że możesz nadążyć za płatnościami, podczas gdy oni weryfikują Twoje informacje. Nawet jeśli dokonasz wszystkich płatności na czas, nadal możesz zostać odrzucony do ostatecznego zatwierdzenia, jeśli uznają, że nie spełniasz wszystkich wymagań.

Poznaj wytyczne swojego pożyczkodawcy

Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić, jest poznanie wytycznych pożyczkodawcy. Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o mod pożyczki MHA, czy o prywatną modyfikację za pośrednictwem jednego z własnych programów pożyczkodawcy, musisz wiedzieć, jakie są wymagania i czego oczekują. Jeśli ich nie spełnisz, będziesz martwy, zanim jeszcze zaczniesz.

Nie polegaj też tylko na rządowych wytycznych „Making Home Affordable – jest to program dobrowolny dla pożyczkodawców, więc Twój może mieć swoje własne problemy, o których musisz wiedzieć.

Miej swoje dokumenty w porządku

Jedną z wielkich rzeczy, która denerwuje ludzi, szczególnie tych w fazie próbnej modyfikacji, którzy próbują uzyskać zezwolenie na stały status, jest nie złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Wracamy do znajomości wytycznych twojego pożyczkodawcy – częścią tego jest wiedza o tym, jakich dokumentów będą potrzebować na takie sprawy, jak dochody, podatki, rozwód, dekrety, akty zgonu dla majątku, inne długi itp. Musisz również upewnić się, że masz poprawnie wypełnił wszystkie formularze – ludzie zostali odrzuceni z powodu czegoś tak drobnego, jak brak podpisu we właściwym miejscu.

Będziesz także chciał przesłać wszystkie swoje dokumenty razem, w jednej kopercie. Postępowanie inaczej jest zaproszeniem do zgubienia rzeczy. Upewnij się również i zrób kopie wszystkiego, na wypadek gdyby pojawiały się pytania o to, czy coś przesłałeś, czy nie.

Bądź dokładny we wszystkim

Musisz także mieć pewność, że wszystkie Twoje informacje są dokładne – zwłaszcza wszystko, co dotyczy dochodów i długów. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie są odrzucani ze względu na stałą zmianę pożyczki po przyjęciu na okres próbny, jest to, że pożyczkodawca nie może zweryfikować swoich dochodów, jak podano we wniosku.

Może to przybierać różne formy. Może się zdarzyć, że pożyczkobiorca wyolbrzymił swoje dochody lub zredukował długi w nadziei na uzyskanie zgody. A może dochód, który podali we wniosku, nie zgadza się z tym, co podano w ich formularzach podatkowych. A może ich dochody zmieniły się w okresie próbnym. Lub pożyczkodawca nie może zweryfikować dochodów drugiej osoby wymienionej na hipotece. Najważniejsze jest to, że pożyczkodawca wszystko sprawdzi – jeśli nie podasz wszystkiego z góry, prawdopodobnie się dowie.

Napisz przekonujący list o trudnościach

Inną rzeczą, która może spowodować odrzucenie aplikacji, jest brak dobrego listu w sprawie trudności. List w sprawie trudności nie jest po prostu rutynowym przedmiotem – w nim wyjaśniasz pożyczkodawcy, w jaki sposób znalazłeś się w sytuacji finansowej, w której się znalazłeś, dlaczego uważasz, że modyfikacja pożyczki pomoże i dlaczego pożyczkodawca powinien uznać cię za duże ryzyko. Zasadniczo to Twoja szansa, aby przekonać pożyczkodawcę, dlaczego powinien udzielić Ci modyfikacji pożyczki. Jeśli wątpisz we własne umiejętności pisania, poproś członka rodziny lub przyjaciela o pomoc – nie chcesz

Zachowaj kontrolę nad nowym długiem

Wreszcie, nie chcesz narastać nowego zadłużenia podczas ubiegania się o modyfikację pożyczki lub przechodzenia przez modyfikację pożyczki próbnej. Pokazuje pożyczkodawcy, że nie radzisz sobie dobrze ze swoimi wydatkami, i na pewno pojawi się w raportach kredytowych, których pożyczkodawca będzie szukał podczas oceny. Ponadto powoduje to rozbieżność między zadłużeniem, które zgłosiłeś, a długiem zgłoszonym później na wyciągach kredytowych.

Wykonanie tych czynności nie gwarantuje, że otrzymasz modyfikację pożyczki. Ale przynajmniej mogą pomóc upewnić się, że nie zostaniesz odrzucony z powodu takiego, do którego powinieneś się kwalifikować.