Macron porównuje Kaczyńskiego do odwiedzenia Putina. PiS: "To niedopuszczalne"

🕓 25.07.2019
📂 Polityka
👁 216
🗨
Emmanuel Macron o Jarosławie Kaczyńskim

Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron uznał Jarosława Kaczyńskiego za "przyjaciela jak i również sojusznika" swej rywalki, przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen, stawiając go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

- Znacie przyjaciół i sojuszników pani Le Pen. To reżimy panów Orbana, Kaczyńskiego i Putina. To nie istnieją ustroje otwartej i nieograniczonej demokracji. Codziennie łamane są tam liczne swobody, natomiast wraz z nimi stosowane przez nas zasady – powiedział Macron na wiecu w Paryżu.

Bez entuzjazmu popierany przez większość francuskich ugrupowań Macron, przywódca ruchu "En Marche! " (Naprzód), nazwał skrajną prawicę, którą reprezentuje jego konkurentka Marine Le Pen, "narzędziami najgorszego", szeregami "nienawistnych i tchórzliwych".

- W przyszłą niedzielę stawką będzie przyszłość systemu społecznego - zakończył przemówienie Macron.

7 maja odbędzie się we Francji inna tura wyborów prezydenckich.

Przedstawiciele rządu: to niedopuszczalne

Wypowiedź Macrona spotkała się wraz z ostrą reakcją ze strony www PiS.

- W walce wyborczej żaden uważny polityk nie powinien tak mówić. Poczekajmy, aż Macron zostanie ewentualnie prezydentem jak i również wtedy - jeśli owe słowa podtrzyma - to polski rząd będzie wtedy reagował bardzo ostro a mianowicie powiedział szef Komitetu Stabilnego RM Henryk Kowalczyk po Programie I Polskiego Radia.

I dodał, hdy niedopuszczalne jest porównywanie Naszego kraju do reżimu Putina, bądź Orbana.

- Rozumiem, że kandydat na prezydenta Francji bardzo się zdenerwował, bo w jego rodzinnej miejscowości fabryka zamierza unicestwić swoją działalność i przenieść ją do Polski, natomiast chyba zapomniał, że wydaje się być swobodny przepływ kapitału, jednostek w Ue - zaznaczył Kowalczyk.

Jego zdaniem, nawet w ferworze rywalizacji wyborczej, Macron przesadza z tymi słowami. - Rozmyślam, że jeśli będzie prezydentem, to przyjdzie czas w refleksję - podkreślił Kowalczyk.

Ministerstwo Spraw Cudzoziemskich w oficjalnym komunikacie uznało, że po raz kolejny w trakcie kampanii prezydenckiej we Francji, kandydat ubiegający się o najwyższy urząd w państwie, używa niedopuszczalnych porównań i skrótów myślowych, które wprowadzają w błąd reputację publiczną.

W oświadczeniu czytamy:

Rząd RP nie jawi się być sojusznikiem pani Marine Le Pen. Wskazywanie na rzekomy sojusz między panią Le Pen a prezesem PiS jest manipulacją, a zaliczanie Jarosława Kaczyńskiego do odwiedzenia grona "łamiących liczne swobody przyjaciół Le Pen" nieprawidłowe i wysoce niestosowne.

Wartości i zasady wolnej demokracji są w Naszym narodzie przestrzegane. Do fundamentalnych zalety obecnych w polskiej tradycji i tradycji politycznej od kilkuset lat zaliczamy również szacunek i tolerancję na rzecz tych, którzy mają różne poglądy polityczne lub są innego wyznania. Chcemy oprócz tego przypomnieć, że ktokolwiek zna historię i wewnętrzną scenę polityczną w Polsce, nie dzierży prawa oskarżać Polaków na temat sympatię wobec imperialnej Rosji.

Oczekujemy, że przyszły prezydent Francji – bez względu od tego, który wraz z kandydatów wygra wybory – przed formułowaniem sądów odnoszących się polityki innych państw dokona pogłębionej analizy, an możliwe wątpliwości wyjaśni w kontaktach dwustronnych.

Le Pen: wyrwę Francję z dłoni elit

Tymczasem Marine Le Pen, która w poniedziałek zebrała kilka tysięcy zwolenników na wiecu w Parku Wystawowym w podparyskiej miejscowości Villepinte, obiecała, że "wyrwie Francję z rąk rzekomych elit, które ją konfiskują, łączą, sprowadzają na manowce".

Przywódczyni Frontu Narodowego, która po pierwszej turze zrezygnowała z funkcji partyjnej, żeby charakteryzować się jako "kandydatka ludu Francji", kilkakrotnie nazwała Macrona "reprezentantem finansjery".

Przypomniała, jak pięć lat wstecz jako kandydat w wyborach prezydenckich Francois Hollande ostrzegał przed swym "prawdziwym przeciwnikiem, który nie ma godności, nie ma oblicza, nie ma partii, nigdy nie będzie kandydował, jak i również który przecież rządzi. Ten przeciwnik to finansjera". Po czym krzyknęła "Tym wraz ma on imię, posiada twarz, ma partię i kandyduje, nazywa się Emmanuel Macron! "

Obserwatorzy zwracają uwagę, że ten element przemówienia populistycznej kandydatki skierowany był do wyborców odrębnego populisty, skrajnie lewicowego Jean-Luca Melenchona, który w czołowej turze wyborów prezydenckich otrzymał prawie 20 proc. głosów.

Następnie Le Pen zrobiła ukłon w stronę internetową wyborców kandydata centroprawicy Fillona, głosząc: jestem kandydatką Francji, która wcześnie rano wstaje, która pragnie ocalić materialne, ale i niematerialne dziedzictwo Francuzów. Francji, która manipuluje nad tym, by wolno było być dumnym wraz z kraju, który pozostawimy (przyszłym pokoleniom) Francuzom.

Podczas gdy sondaże znów pokazują na rosnącą przewagę Macrona, większość badanych uważa, hdy kampania po pierwszej turze jest "kiepska", a punkty zdobywa w niej Le Pen.

Według poniedziałkowego badania Instytutu OpinionWay na Macrona zagłosowałoby dziś 61 proc. a na Le Pen 39 proc. wyborców. W piątek sondaż tego instytutu dawał Macronowi 59 proc. głosów, a Le Pen 41 proc.

Tagi: Jarosław Kaczyński Francja decyzje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: Али Султан
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Emeryci i rencisci do 28 lutego muszą rozliczyć równoczesne dochody
Renciści a także emeryci, którzy przeszli w wcześniejszą emeryturę, mają do czwartku 28 lutego termin, aby rozliczyć się spośród ZUS-em z dodatkowych dochodów. Nie dotyczy to osób w wieku…...
Elastyczny czas pracy? «Lawiny skłonnych nie ma»  Informacje
Elastyczny okres pracy wprowadziło już 700 firm - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Najchętniej po nowe rozwiązania sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna. - Nie spełniły się czarne…...
Ekspert: od przyszłego roku ułatwienia w rozliczeniu straty podatkowej
"Absolutny rekord" po PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany w PIT, jednak z warunkami Coraz skromniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
Ekonomiści o propozycji ZBP w sprawie frankowiczów  Pieniądze
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć aż do rekordowego poziomu Coraz skromniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zyskać z bankami Przewalutowanie kredytów mieszkaniowych we frankach. Cymański: według kursie zaciągnięcia to…...
Nie znaleziono