Opłata za obsługę kredytu mieszkaniowego SBI powróciła. Co to oznacza dla pożyczkobiorców

Category: Zakup Domu
17 lutego 2021

SBI wycofał obowiązującą obecnie ofertę zwolnienia z opłaty manipulacyjnej, co oznacza, że ​​pożyczkobiorcy będą musieli zapłacić przyzwoitą kwotę. – Ten hinduista

SBI wycofał obowiązującą obecnie ofertę zwolnienia z opłaty manipulacyjnej, co oznacza, że ​​pożyczkobiorcy będą musieli zapłacić przyzwoitą kwotę. – Ten hinduista

Chociaż opłata manipulacyjna może wydawać się niewielka, niemniej jednak jest to porządna kwota, której nie można zignorować.

Biuro badawcze BL

SBI niedawno wycofało zwolnienie z opłaty manipulacyjnej od kredytów mieszkaniowych, które do tej pory było częścią jego świątecznej oferty. Podczas gdy SBI i inne banki zabiegały o pożyczkobiorców atrakcyjnymi stopami procentowymi – uruchamiając w tym okresie świątecznym kredyty mieszkaniowe powiązane z repo – nagłe wycofanie się z wahań opłaty manipulacyjnej może zepsuć Twoje uroczystości.

Według raportów i wewnętrznego okólnika, SBI zrezygnował z opłaty manipulacyjnej od kredytów mieszkaniowych pozyskanych do 31 grudnia 2019 r. W ramach swojej świątecznej oferty. Jednak od 15 października ulga ta została wycofana, co oznacza, że ​​pożyczkobiorcy będą musieli spłacić rozsądną kwotę jako opłatę manipulacyjną w momencie zaciągania kredytu mieszkaniowego.

Więc ile dziury pali się w twojej kieszeni? Aby to sprawdzić, przyglądamy się opłatom manipulacyjnym pobieranym przez różne banki.

Opłata manipulacyjna

Opłata za obsługę kredytu mieszkaniowego to jednorazowa opłata pobierana przez bank za obsługę kredytu. Pokrywany jest w celu pokrycia kosztów załatwienia formalności związanych z kredytem, ​​w tym kosztów dokumentacji oraz oceny i weryfikacji kredytu. Banki niejednokrotnie rezygnują z tej opłaty, aby zwabić pożyczkobiorców. Zazwyczaj banki robią wszystko, aby oferować atrakcyjne oferty w okresie świątecznym, które obejmują tańsze oprocentowanie pożyczek, zerową opłatę manipulacyjną, oferty cashback, wyższą niż zwykle kwotę kwalifikowalności itp.

Chociaż opłata manipulacyjna może wydawać się niewielka – w porównaniu do kwoty kredytu mieszkaniowego – jest to jednak schludna suma, której nie można zignorować.

Na przykład, według strony internetowej SBI, bank pobiera 0,35 procent kwoty kredytu jako opłatę manipulacyjną. Opłata może wahać się od minimum 2000 ₹ do maksymalnie 10000 ₹ (bez podatku). Ponadto wydatki na wycenę, rejestrację CERSAI są odzyskiwane oddzielnie od pożyczkobiorcy. Oznaczałoby to, że może być konieczne spłacenie znacznej kwoty za zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, oprócz opłaty manipulacyjnej.

Inni gracze, tacy jak HDFC, pobierają 0,5 procent kwoty pożyczki (maksymalnie 10000 ₹ plus podatki) jako opłatę manipulacyjną.

W niektórych przypadkach opłata manipulacyjna w bankach i innych instytucjach finansowych może sięgać nawet 2% lub więcej – bez ograniczenia maksymalnej opłaty. Na przykład ICICI Bank pobiera 0,25 procent kwoty pożyczki plus należne podatki. Oznacza to, że być może będziesz musiał zapłacić wyższą opłatę manipulacyjną za pożyczkę / zakup domu o dużej wartości. Kotak Bank pobiera maksymalnie 2% kwoty kredytu jako opłatę manipulacyjną. Oznacza to wydatek w wysokości 1,2 lakh dla kredytu mieszkaniowego o wartości 60 funtów.

W większości przypadków opłata manipulacyjna nie podlega zwrotowi, nawet jeśli żądana kwota pożyczki nie podlega sankcjom. Dlatego przed złożeniem wniosku o pożyczkę lepiej jest dokonać porównania między instytucjami finansowymi i ich zasadami dotyczącymi opłat manipulacyjnych. Chociaż oprocentowanie pożyczek jest najważniejsze przy podejmowaniu decyzji, opłata manipulacyjna może być również znacznym wydatkiem, który należy wziąć pod uwagę.

Nawet jeśli instytucje pożyczkowe oferują ograniczoną okresowo ofertę zerowych opłat manipulacyjnych, korzyść można zneutralizować innymi opłatami, takimi jak opłata prawna lub opłaty dokumentacyjne.

Inne opłaty

Istnieją inne opłaty, które pożyczkodawcy pobierają z tytułu kredytów mieszkaniowych, takie jak opłaty związane z dokumentami, opłaty prawne, opłaty administracyjne i inne opłaty ustawowe. Ponadto instytucje finansowe mogą pobierać dodatkowe opłaty, nawet po zaciągnięciu pożyczki – za zmianę harmonogramu spłaty pożyczki, zmianę daty EMI itp.

Tak więc, oprócz oprocentowania i okresu trwania pożyczki, podczas zaciągania pożyczki śledź również inne opłaty.