Jak zacząć korzystać z Bitcoin: kupowanie, przechowywanie i wydawanie kryptowalut

Category: Pomocą Karty
17 lutego 2021

Dla już wtajemniczonych mówi się trochę o ziemi poza światem kryptowalut, gdzie legiony normalnych ludzi słyszą o Bitcoinie i są zainteresowani, ale nie wiedzą od czego zacząć. Jest to problem, biorąc pod uwagę, że twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, zaprojektował go jako elektroniczny system płatności peer-to-peer, z którego każdy może korzystać. Teraz, gdy Bitcoin jest w codziennych wiadomościach, a firmy i banki na całym świecie wdrażają technologię, która go obsługuje, wydaje się, że najwyższy czas, aby lepiej pomagać zainteresowanym nurkowaniem.

Co to jest Bitcoin?

Przy obecnie istniejących ponad 5000 różnych kryptowalut, ktoś nowy na scenie może być zrozumiały zaskoczony lub nawet zniechęcony przytłaczającą ilością informacji dotyczących zasobów cyfrowych. Na szczęście najpopularniejsze kryptowaluty nie są tak liczne, a ten, od którego wszystko się zaczęło, Bitcoin, jest tematem tego artykułu.

Podsumowanie tego, czym jest Bitcoin, w najprostszych słowach, można znaleźć w tym zasobie na Bitcoin.com, w którym stwierdza się: „Bitcoin to nowy rodzaj pieniądza cyfrowego i tak jak w przypadku wszystkich pieniędzy można je przechowywać, wymieniać i dokonywać płatności z tym. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych walut (fiducjarnych), w których płatności są kontrolowane przez banki centralne, Bitcoin daje Ci pełną kontrolę nad własnymi pieniędzmi.

Powodem, dla którego posiadacz bitcoinów ma kontrolę, jest zdecentralizowany system, który polega na matematyce i otwartym kodzie źródłowym – a nie na politykach, centralnych serwerach lub bankach – w celu rejestrowania, zabezpieczania i umożliwiania transakcji. Kiedy masz klucze prywatne do swoich monet, nikt nie może ich zabrać. Jest to wyraźne przeciwieństwo systemu takiego jak na przykład Paypal, w którym firma może zdecydować o wstrzymaniu twoich funduszy lub anulowaniu płatności do woli, za zgodą użytkownika lub bez niej.

Zdobywanie, przechowywanie i wydawanie monet

Pierwszym krokiem do wejścia do Bitcoina jest podstawowe zrozumienie tego, czym jest i co może zrobić. Po drugie, zdobądź część z nich. Ponieważ istnieje kilka „gałęzi bitcoinów (utworzonych przez podziały łańcucha zwane widłami), ważne jest, aby znać różnice. Jednak na potrzeby tego przewodnika nacisk zostanie położony na Bitcoin Cash (BCH), nazywany dalej bitcoinem, ponieważ jest on najbardziej zgodny z oryginalną wizją Satoshi Nakamoto dotyczącą elektronicznego systemu gotówkowego peer-to-peer.

Zdobywanie i zabezpieczanie portfela

Podobnie jak tradycyjne pieniądze, bitcoin musi być gdzieś przechowywany i wymaga portfela. Portfele kryptograficzne różnią się oczywiście od fizycznych portfeli, które przechowują papierowe pieniądze i monety, ale koncepcja jest zasadniczo taka sama. Istnieją portfele mobilne i portfele stacjonarne, a także inna odmiana zwana „chłodnią. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że portfel nie podlega powiernictwu, co oznacza, że ​​użytkownik ma pełną kontrolę nad środkami, a nie dostawcą portfela.

Aplikacja Portfel Bitcoin.com.

Gdy nowicjusz w świecie kryptowalut pobierze portfel bez zabezpieczenia, będzie musiał go zabezpieczyć. Odbywa się to głównie poprzez tworzenie kopii zapasowych, zapisywanie lub w inny sposób bezpieczne przechowywanie tak zwanej „frazy początkowej lub frazy odzyskiwania. Fraza początkowa to ciąg słów, których można użyć do przywrócenia portfela w przypadku jego zgubienia i można go wyświetlić w opcjach lub menu ustawień portfela.

Powiedzmy, że ktoś bierze telefon do łazienki i wrzuca urządzenie do toalety. Chociaż telefon może zostać zniszczony, nie oznacza to, że bitcoin w telefonie został spłukany. Gdy dana osoba otrzyma nowy telefon, po prostu ponownie pobiera aplikację i używa frazy seed, aby przywrócić portfel wraz ze środkami. Piękno bitcoina polega na tym, że pieniądze są zapisywane w rozproszonej, zaszyfrowanej księdze zabezpieczonej przez wiele stron (blockchain), więc utrata jednego urządzenia nie oznacza utraty gotówki.

Przykład 12-wyrazowej frazy początkowej. Ta fraza odzyskiwania nigdy nie powinna być udostępniana ani przechwytywana na ekranie, ponieważ każda osoba uzyskująca do niej dostęp może wydać bitcoiny z portfela.

Gdy fraza seed jest bezpiecznie przechowywana poza zasięgiem wzroku iw bezpiecznym miejscu, portfel powinien zostać zablokowany, aby do jego otwarcia potrzebny był kod PIN, hasło lub odcisk palca. Jest to bardzo ważne, ponieważ ktoś może odebrać telefon i swobodnie wydawać bitcoiny, jeśli telefon i portfel zostaną pozostawione bez opieki i odblokowane.

Ładowanie na Bitcoin

Neofita bitcoin może teraz rozpocząć ładowanie swojego portfela satoshi – nazwą najmniejszej jednostki bitcoina. Bitcoin można zdobyć na kilka sposobów. Można go kupić za pomocą karty kredytowej, kupić na giełdzie, sprzedać prywatnie, a nawet odebrać w niewielkich ilościach za darmo za pośrednictwem tak zwanego kranu bitcoin.

Portfele kryptograficzne wysyłają i odbierają pieniądze za pośrednictwem adresów bitcoin. Są to ciągi znaków, które oznaczają tożsamość portfela. Publiczny adres użytkownika może być udostępniany każdemu w celu otrzymywania funduszy, a także może być przedstawiony jako kod QR ułatwiający transakcje.

Na przykład, podczas nabywania bitcoinów za pośrednictwem Bitcoin Cash Faucet, użytkownik jest proszony na ostatnim etapie o podanie adresu bitcoin. Dobry, niezawodny portfel wyraźnie pokaże adres użytkownika, gdy zostanie wciśnięty przycisk „odbierz lub podobny przycisk w jego portfelu.

Każda wspomniana powyżej opcja zdobycia bitcoinów będzie wymagać portfela i adresu. Poniższy film pokazuje, w jaki sposób adresy kodów QR są wykorzystywane do otrzymywania bitcoinów, ponieważ właściciel sklepu w Wenezueli akceptuje BCH od klienta:

Mały sklep spożywczy zaczął przyjmować Bitcoin Cash w Maracaibo w Wenezueli. Teraz ludzie mogą kupować podstawowe produkty, jeśli posiadają BCH! 🙌 Więcej aktualizacji sprzedawców wkrótce przez InstaBitcoin (.) Net – Chcesz pomóc w sfinansowaniu całego tego wysiłku? Wyślij nam prywatną wiadomość #bch #bitcoincash pic.twitter.com/ylf7H5R9wa

Wydawanie monet

Po dokonaniu wszystkich odpowiednich przygotowań nadchodzi część zabawna: wydawanie bitcoinów jako elektronicznej gotówki peer-to-peer na praktycznie wszystko i wszystko. Niezależnie od tego, czy chodzi o podróże, cele charytatywne, jedzenie, ubrania, karty podarunkowe, czy cokolwiek pomiędzy, bitcoin może zostać użyty do wykonania zadania. Bitcoin Cash Map to przydatna aplikacja, która pokaże sklepy stacjonarne akceptujące bitcoiny w Twojej okolicy.

Proces wydawania jest tak łatwy, jak otrzymywanie. Wystarczy podać adres sprzedawcy lub innego odbiorcy (w postaci ciągu znaków lub kodu QR), a po sprawdzeniu, czy kwota jest prawidłowa, należy nacisnąć lub przesunąć przycisk wysyłania. Co więcej, portfele kryptowalut śledzą Twoje transakcje, ułatwiając prowadzenie dokumentacji i monitorowanie sald.

Wielu nowicjuszy w ekscytującym świecie kryptowalut zaczyna od wysyłania niewielkich kwot do przyjaciela lub nawet do siebie za pośrednictwem innego portfela, aby przyzwyczaić się do tego procesu. Może to być świetny sposób, aby naprawdę poczuć, jak działa bitcoin. Chociaż niektóre Crypto OG, wpływowe osoby i gadające głowy na Twitterze mogą wydawać się powściągliwe i poza zasięgiem ze względu na ich wyższą geekowość, ważne jest, aby pamiętać, że oni też byli kiedyś nowicjuszami w kryptowalutach. Ponieważ Bitcoin kontynuuje szybką ewolucję od niszowej technologii do elektronicznej gotówki peer-to-peer dla świata, możesz po prostu znaleźć się „bitcoin OG wcześniej niż myślisz.

Co zainteresowało Cię Bitcoinem? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Zdjęcia: Shutterstock, dozwolony użytek.

Kryptowaluta jest fajna i wiesz, że wszyscy chcą – nawet ci, którzy mówią, że tego nie robią. Pokaż światu, jaki jesteś nowatorski dzięki koszulce bitcoin, bluzie z kapturem, torbie, kółku na klucze, a nawet portfelowi sprzętowemu Trezor. Wysyłka na cały świat, wysokiej jakości towary i, oczywiście, system płatności, który sprawia, że ​​ludzie mówią „wow!