Rosja nie chce odpuścić dominacji gazowej. Zbudowała własny port LNG w Kaliningradzie

🕓 01.08.2019
📂 Finanse
👁 170
🗨
Gazoport LNG w Kaliningradzie. Rosja i dostawy gazu

Marszałek Wasilewski - tak nazywa się pierwszy ruski terminal importowy LNG przy Kaliningradzie. Wasilewski to faktycznie statek - platforma do odwiedzenia regazyfikacji LNG. Kilkanaście dób temu gazoport został uroczyście otwarty przez najwyższe władze Rosji. Oznacza to, iż Rosjanie, mimo licznych wypowiedzi krytykujących dostawy gazu skroplonego, również inwestują w taką infrastrukturę. W planach mogą mieć również budowę największego tego typu zakładu na morzu bałtyckim.

W uroczystym otwarciu gazoportu wziął udział Władimir Putin oraz Aleksiej Miller, prezes Gazpromu. Gazoport otwiera na rzecz obwodu kaliningradzkiego nową ścieżkę na dostawy gazu. Do tej pory rosyjska enklawa była zasilana przez gazociąg Mińsk-Wilno-Kowno-Kaliningrad. Była wówczas jedyna droga dostaw gazu, która przechodziła przez obszar Ue.

Foto: Gazprom

Marszałek Wasilewski - nowa strategia Rosji

Marszałek Wasilewski to w zasadzie na stałe zacumowany statek, który to jest chroniony od morza falochronem długości 728 metrów, który ma go ochronić przed największymi sztormami. Jest to jedyna takie konstrukcja w Rosji. Akwaria statku są w będzie zregazyfikować 3, 7 mld m/sześc. gazu. Instalacja funkcjonować będzie tym sposobem, że będą do niego podpływały statki z gazem LNG, po czym będzie on przerabiany na Wasilewskim i później tłoczony na ląd.

Foto: Gazprom Foto: Gazprom

Rosja rajcuje udział w rewolucji LNG, chociaż ją krytykuje

Jeszcze dwa lata temu szef Gazpromu krytykował pomysł inwestowania w LNG, ponieważ podkreślał, że dostawy prowadzone przez gazociąg są tańsze i stabilniejsze.

- Europa może zabierać gaz zewsząd, zważywszy jej inwestycje w terminale LNG, lecz gazociągi pozostają bardziej korzystne i wygrywają z LNG i tak też będzie w przyszłości - mówił wtedy Aleksiej Miller.

Miało to szczególne istota w momencie oddania do odwiedzenia użytku w 2015 r. gazoportu LNG w Świnoujściu. Prof. Politechniki Warszawskiej Konrad Świrski wskazuje, że mimo wielu zapowiedzi Rosja w żadnym wypadku nie zasypiała gruszek po popiele w sprawie LNG i chce być ważnym graczem na globalnym branży handlu tego typu gazem.

- Rewolucja LNG jak i również pojawienie się rynku dostaw za pomocą statków i terminali powoli przełamuje monopole rurociągów gazowych i pozwala na elastyczne dostawy gazu do morskich terminali. Rola wielkich, długoterminowych kontraktów kurczy się i nawet wielcy wytwórce muszą zmienić strategie i odnaleźć się w kuli ziemskiej konkurencji. Rosja, bez wątpienia, nie przespała rewolucji i bardzo aktywnie próbuje wyżywić swoją pozycję na rynku – co ma naturalnie efekt w silnym rozwijaniu rynku LNG - pisze prof. Świrski na własnym blogu.

Przytacza także przykłady takich inwestycji, jak Jamal LNG oraz Novatek Arctic LNG 2.

Największy gazoport na morzu bałtyckim - projekt Baltic LNG

W czerwcu 2017 r. Gazprom i Shell podpisały memorandum co do budowy Baltic LNG. Budowa gazoportu miałaby spożyć 18 mld dol. Do tego czasu w Ust-Łudze funkcjonuje port LPG. Jego rozbudowanie ma dać 10 mln ton skroplonego gazu na rok. Obie firmy zakładają także możliwość rozwoju gazoportu do 15 mln ton na rok.

Baltic LNG dzierży być największym gazoportem dzięki Bałtyku.

Polska w LNG widzi szansę na niezależność od momentu Rosji

Gaz LNG w strategi dywersyfikacji dostaw gazu do Polski stanowi niezwykle istotną funkcje. W tym roku PGNiG zrobiło krok milowy, jeżeli chodzi o dostawy tego rodzaju gazu do kraju. Cztery umowy podpisane z dostawcami z USA gwarantują, że od 2023 r. PGNiG będzie dysponować co najmniej 7, 45 mln dźwięk gazu skroplonego, co świadczy ponad 10 mld m3 gazu ziemnego.

W październiku PGNiG podpisało 2 wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG LLC. Oba kontrakty zapewnią rocznie łącznie 2 mln ton LNG, co daje po regazyfikacji dwa, 7 mld m3 gazu.

W listopadzie z kolei PGNiG podpisał umowę z amerykańską firmą Cheniere Marketing International. W obrębie 24-letniej umowy w czasach 2019-2022 łączny wolumen dostaw wyniesie ok. 0, 52 mln ton LNG, czyli ok. 0, 7 mld m3 gazu. Od 2023 r. PGNiG każdego roku kalendarzowego zakupi ok. 1, 45 mln ton LNG (ok. 1, 95 mld m3 gazu po regazyfikacji).

W grudniu PGNiG sfinalizował z kolei umowę spośród Port Arthur LNG, od czasu którego PGNiG kupi rocznie 2 mln ton LNG (czyli ok. 2, 7 mld m3 po regazyfikacji).

WSKAZANE JEST WIEDZIEĆ:

Autor: IanMFT
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Gartner: raport o sprzedaży komputerów i urządzeń mobilnych  Tech
Rok 2016 będzie drugim z rzędu, w którym na sektor trafi mniejsza liczba sprzętów komputerowych. Jedynymi kategoriami produktowymi, które notują zauważalny wzrost popytu, jest segment ultramobilnych laptopów klasy premium i prostych telefonów…...
Funt umacnia się w odpowiedzi na przemówienie Theresy May  Waluty
Brytyjska waluta umacnia się w odpowiedzi na przemówienie premier Wielkiej Brytanii Theresy May, która to przedstawia szczegóły rządowej strategii negocjacyjnej ws. Brexitu. Złoty we wtorek stracił dzięki wartości wobec funta…...
«FT»: Sukces Hiszpanii powinien okazać się przykładem dla strefy euro  Ze świata
Słony rachunek zbyt alkohol. Nowe przepisy dzięki popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Słońce może mieć duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera dzięki sile. Protesty w kilkunastu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...
Frank szwajcarski tanieje  Waluty
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom niełatwo wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...
Francja popiera polski pomysł europejskiej unii energetycznej  Informacje
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów na rzecz Polaków? "Podejrzewam, że niedużo się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał wydatki pracy w Unii Unia szykuje rewolucję…...
Flydubai zacznie latać z krakowskiego lotniska do Dubaju
Międzynarodowy Przystań Lotniczy Kraków-Balice zyskał nowe połączenia międzynarodowe. Od 04 przyszłego roku Flydubai rozpocznie latać ze stolicy Małopolski do Dubaju. To główna trasa z Polski niedrogiego przewoźnika ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.…...
Nie znaleziono