W co gra Wielka Brytania? Perspektywa brexitu staje się szybciej mglista

🕓 01.07.2019
📂 Finanse
👁 94
🗨
Brexit - propozycje opuszczenia UE przez Wielką Brytanię

Już za trzy kwartały Wielka Brytania ma oficjalnie opuścić konstrukcje Unii Europejskiej. Teoretycznie. W biznesi perspektywa ta staje się coraz bardziej mglista. Nie tylko dlatego, że sugestie opuszczenia UE przedstawione przez rząd Theresy May istnieją fatalne z punktu widzenia Zjednoczonego Królestwa. Ale także dlatego, że na tego typu układ nigdy nie zgodzi się Unia.

- Dla Uk nowa propozycja rządu May oznacza wybieranie najlepszych kąsków z przyszłej relacji z Unią obok jednoczesnym ograniczaniu wpływu Brukseli. Jest pewne, że na taką formę brexitu Unia się nie zgodzi, ale jest to dobry pozycja wyjścia dla dalszych negocjacji - uważa Konrad Białas, główny ekonomista DM TMS Brokers.

Brytyjczycy sugerują, że w ten strategia Theresa May wysłała znak, że jest coraz bardziej skłonna przyjąć warunki "miękkiego" wyjścia z Unii. Jednakże dymisje w miejscu ministra ds. brexitu Davida Davisa a także ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona sugerują zupełnie co innego.

- Oznaczają albo totalny chaos w brytyjskiej administracji, albo wyraźnie przeciwnie – sprytną grę na pozostanie we Wspólnocie - sugeruje Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz. pl.

Wielka Brytania strzela sobie w stopę?

Przypomnijmy: Boris Johnson ogłosił przy poniedziałek (9 lipca) swoją rezygnację w proteście przeciw przyjęciu przez rząd łagodnej retoryki w negocjacjach z Unią Europejską. Dzień uprzednio z rządu odeszło 3 ministrów, w tym David Davis.

- Zaproponowane w ubiegłym tygodniu za pośrednictwem rząd May rozwiązania "miękkiego brexitu" nie zadowalają stronników radykalnego odejścia z UE, którzy mogą dążyć w celu głosowania nad wotum nieufności dla obecnej premier. Kluczowe będą tu głosy 48 członków Partii Konserwatywnej – jeśli podpiszą się oni pod wnioskiem na temat wotum nieufności dla obecnej premier, jej pozycja w rządzie może ponownie powstać pod znakiem zapytania a mianowicie ocenia Ireneusz Budzisz, trader kantoru internetowego Rkantor. com.

Co chce Ogromna Brytania? Podstawową propozycją brytyjskiego rządu jest stworzenie areału wolnego handlu towarami pomiędzy Unią Europejską a Dużą Brytanią, ale bez włączania w to swobody obiegu ludzi, podległości pod ETS i wpłat do unijnego budżetu.

- Sęk w tym, że Zjednoczone Królestwo nie jest szczególnym beneficjentem w wymianie towarowej z Unią. Jego niedostatek handlowy z UE sięga niespełna 100 mld funtów (dane ONS za 2016 r. ), czyli w porządku. 5 proc. PKB. Zostanie fizycznej wymiany handlowej dzięki warunkach zbliżonych do tego, co obserwujemy obecnie, to bardzo słaba propozycja negocjacyjna, więcej jeszcze przysłowiowy "strzał po stopę" dla Londynu - ocenia Marcin Lipka. I dodaje:

Co fascynujące, w głównych założeniach praktycznie w ogóle nie ma mowy o dostępie do unijnego rynku usług. A wówczas właśnie za zakupach grupowych najbardziej powinno zależeć Londynowi, bo dzierży on tutaj wyraźne przewagi konkurencyjne nad Unią. W 2016 r. nadwyżka po brytyjskim handlu usługami spośród UE, pomijając podróże, wyniosła ponad 30 mld funtów. Dominowały w niniejszym przede wszelkim usługi finansowe i aktuarialne (nadwyżka ponad 20 mld funtów).

Wielka Brytania korzystała także z nadwyżki w usługach telekomunikacyjnych lub własności intelektualnej. - Kompletnie jednak nie wiadomo, z jakiego powodu usługi nie znalazły się w planie rządu, skoro to one generują duże przychody i nadwyżkę handlową - dodaje Lipka.

Będzie "miękki" brexit?

Szymon Juszczyk, dyrektor departamentu zarządzania portfelami RDM Wealth Management uważa, że Theresa May próbuje dryfować między bardzo konserwatywną częścią rządu natomiast tą bardziej liberalną, mając przy okazji w świadomości twardego negocjatora, jakim w tej sytuacji jest Unia europejska Europejska.

- W moim odczuciu do brexitu dojdzie, aczkolwiek będzie to raczej niesłychanie "łagodne" opuszczenie struktur europejskich, bo biorąc pod uwagę dotychczasowego negocjacje, to Unia europejska Europejska, co zaskakujące, twardo broni swojego stanowiska - dodaje ekspert.

Marcin Lipka uważa natomiast, iż zaprezentowana propozycja jest początkiem negocjacyjnych porażek Londynu. W koniec zostaną do doboru tylko dwa rozwiązania.

- Pierwsze z wymienionych to "twardy" rozwód wraz z Unią, co fatalnie będzie miało wpływ na nastroje gospodarcze w kraju i spowoduje załamanie kursu funta. Drugie to np. akceptacja wszystkich ważnych unijnych swobód, konieczność opłacania składek czy wyższości ETS nad krajowymi sądami. Rzeczywiście będzie to równoznaczne z pozostaniem Zjednoczonego Królestwa po UE - uważa specjalista.

Jarosław Niedzielewski, wódz departamentu inwestycji Investors TFI wskazuje z kolei, hdy wkrótce może się stać, iż wewnętrzna rozgrywka po Partii Konserwatywnej doprowadzi do zmiany na stanowisku przedstawienie premierowe i umocnienia skrzydła niechętnego jakimkolwiek ustępstwom.

- Trudno też wykluczyć harmonogram, w którym dochodzi w celu kolejnego referendum - nawet jeśli nie nad zapytaniem o wyjście z Starego kontynentu, to nad głównymi warunkami jej opuszczenia. Generalnie periodu jest coraz mniej jak i również nerwowość może być raz za razem większa, a takie jak ostatnio, chaotyczne działania coraz częstsze. W takich warunkach "życie" inwestorów nie jest i nie będzie nieskomplikowane - dodaje Jarosław Niedzielewski.

Autor: Абдул-азим
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Brexit. Brytyjski rząd spodziewa się utraty tysięcy miejsc pracy  Ze świata
Rząd Wielkiej Brytanii spodziewa się, że tysiące usług finansowych przeniesie się z Londynu do Unii Europejskiej wciąż przed brexitem. Przedstawiciele rządu zapewniają jednak, że wykonają wszystko, aby City pozostało ważnym centrum…...
Bogusław Kowalski rezygnuje z możliwości prezesa PKP. Co z odprawą?
300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...
BlueBorne - poważne niebezpieczeństwo po Bluetooth
Odkryto niebezpieczne podatności w inżynierii Bluetooth. Problem jest zauważalny. Bardzo poważny. Nawet, o ile dysponujesz zaawansowaną wiedzą z zakresu informatyki, infekcja może cię dotknąć. Jedyne wyjście to wyłączyć Bluetooth. Nie "ukryć widoczność"…...
BlackBerry - nowy smartfon w 2017 roku
Blackberry, mimo ogłoszenia, że przestanie rozwijać swój dział sprzętowy, zapowiedziało... powstanie kolejnego smartfona. Miałby, tak jak najbardziej klasyczne modele tej firmy, posiadać fizyczną klawiaturę. - Nowy smartfon zostanie wypuszczony…...
Bitcoinowy gigant musiał upaść? Byli pracownicy nie mają wątpliwości  Informacje
Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą dostosowania kryptowalut. "Mogą stanowić doniosłe ryzyko" Kryptowaluty gwałtownie gubią na wartości Jaki będzie 2018 rok w gospodarce krajowej? Sprawdź prognozy…...
BIG: zaległości polskich firm na końcu 2018 r. wyniosły 30 mld zł  Na rzecz firm
Zaległości wobec banków i kontrahentów polskich przedsiębiorstw na koniec 2018 roku wyniosły prawie 30 miliardów złotych a mianowicie wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w…...
Białoruskie MSW chce ograniczenia dyspozycyjności alkoholu  Ze świata
Ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Ogródki piwne wyłączone z zakazu Polska w unijnej czołówce wydatków na alkohol. Najświeższa analiza Eurostatu Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny Największa denominacja przy historii. Znikają…...
Bezpieczeństwo zabawek w Sejmie
Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...
Nie znaleziono