W prekursorskim kwartale wzrosły ceny budynków, a kupujący przyjęli to bez sprzeciwu. Wyjaśniamy, dlaczego

🕓 06.07.2019
📂 Finanse
👁 207
🗨
Ceny mieszkań w III kwartale 2017 r.

Na rynku mieszkaniowym utrzymuje boom i wszelkie recenzje wskazują, że 2017 r. będzie dla deweloperów podobnie świetny, co poprzedni. I to mimo że średnie stawki nieco poszły po górę.

Z pewnością nie można powiedzieć, że ceny mieszkań nie powstają. Są większe, jednak nie zaakceptować jest to spektakularny skok, którego moglibyśmy oczekiwać. "Bańki" nie ma i poniekąd nie będzie, bo deweloperzy ustalają stawki wedle odmiennego, bardziej przemyślanego kryterium, jakim jest zapotrzebowanie klientów w innego typu lokale niźli dotychczas. Zresztą nie wyłącznie w tej kwestii spółki sprzedające nowe mieszkania wykazują się precyzją i rozsądkiem.

Tyle mieszkań się sprzedaje, ile deweloperzy wprowadzają na rynek

Z raportu firmy Reas, dotyczącego pierwotnego branży mieszkaniowego w Polsce w III kwartale 2017 r. powstaje, że na 6 największych polskich rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź) sprzedano łącznie 17, pięć tys. lokali. Dokładnie tyle samo nowych mieszkań spółki deweloperskie wprowadziły w naszym czasie do oferty.

Analitycy z Reas nazywają to zjawisko "aptekarską precyzją deweloperów", którzy "dostarczają tak wiele samo mieszkań w świeżych projektach, ile schodzi z rynku". Długo to jednak nie potrwa, bo:

Już za chwilę pozostaną mogły sobie na tek krok pozwolić tylko te firmy, które mają zapasy w bankach ziemi lub są w stanie konkurować finansowo o coraz trudniej dostępne, porządnie zlokalizowane grunty.

Deweloperzy budują więcej mieszkań na temat wyższym standardzie, bo tego chcą klienci

Kupujący mieszkania jakim sposobem na razie chętnie otrzymują to, co deweloperzy przyznają na rynek. Firmy wyprzedające lokale bardzo dokładnie egzaminują tendencje wśród potencjalnych klientów i na nie reagują.

Dowodem na to wydaje się m. in. tak nie problemowe przyjęcie, z jaką spotkał się wzrost cen mieszkań w ostatnim kwartale. Według Katarzyny Kuniewicz, szefowej działu badań i analiz rynku w Reas, deweloperzy, reagując na sygnały zmiany potrzeb mieszkaniowych Polaków, podjęli próbę "elastycznego dostosowania podaży". Co to znaczy? Po prostu zaczęli budować więcej lokali o nieco wyższym wyposażeniu, a co za naszym idzie po prostu droższe. I zostały one kupione. Jak tłumaczy Katarzyna Kuniewicz, szefowa działu badań i analiz rynku w Reas:

Deweloperzy, zdając osobiście sprawę, że program MdM za chwilę praktycznie przestanie mieć znaczenie, zaczęli wprowadzać do sprzedaży inwestycje o lepszym standardzie. To inwestycje lepiej zlokalizowane, przygotowywane głównie spośród myślą o tych nabywcach, którzy poprawiają swoją sytuację mieszkaniową lub kupują pod spodem wynajem. Są więc droższe. Jednocześnie w segmencie mieszkań popularnych stopniowo znika ograniczenie w postaci limitów MdM-owych, jakie możliwości może okazać się sygnałem do podniesienia cen lokali dotychczas tanich.

MdM wciąż oddziałuje na rynek mieszkaniowy. Jednak już niedługo

Dwa skrajne dane oddziaływania tego czynnika w rynek to z jednej strony Trójmiasto, a z drugiej Wrocław.

W tym pierwszym przypadku ceny nowych mieszkań wzrosły od czasu poprzedniego kwartału o 23 proc. (! ). Średnia cena za mkw. sięgnęła w Trójmieście 7, dziewięć tys. zł, czyli, i to przedziwne zjawisko, jest wyższa niż średnia stawka w Warszawie.

Trzeba jednak podkreślić, że większość tych mieszkań wówczas lokale o bardzo wysokim standardzie, w świetnych lokalizacjach (np. w Gdyni nad samym morzem) przygotowywane spośród myślą o inwestorach.

Na drugim biegunie wydaje się Wrocław, jedyne miasto, przy którym w III trymestrze ceny mieszkań spadły jak i również to o 4 proc. Jednak, gdy spojrzeć w to, jakie to domu, okazuje się, że przede wszystkim te z segmentu popularnego, o stawkach mieszczących się w limitach wymaganych po MdM-ie. Jak wyjaśnia Katarzyna Kuniewicz:

- Wrocławscy deweloperzy postanowili wykorzystać finalną szansę i zawalczyć o klientów, którzy planują zaczerpnąć z ostatniej puli dopłat w styczniu 2018 r.

I właśnie w styczniu skończy się możliwy wpływ programu Mieszkanie na rzecz Młodych na rynek mieszkaniowy w Polsce.

Autor: melovingwinds
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google zainwestuje 550 mln dolarów w koncern JD  Tech
Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do roboty w IT. Szef Yahoo przerwał urlop i osobiście zajął się sprawą Kobiety…...
Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty  Surowce
Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...
Ewa Latkowska prezesem spółek telewizyjnych ZPR Media
Grupa medialna ZPR Środowiska stawia mocniej na rozwój swojego biznesu telewizyjnego. Holding posiadający siedem kanałów postanowił skupić kierownictwo nad tym segmentem w jednych rękach. Jak dowiedział się Business Insider Polska, nowym prezesem…...
Eksperci o podatku od marketów
- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do odwiedzenia robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niepomyślne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz…...
«Economist»: korzystanie ze smartfona zmniejsza wydajność pracy  Lifestyle
Ekonomiści i szefowie firm coraz częściej zadają pytania o to, jak powstrzymać spadek produktywności pracowników biurowych, który to w ostatnich latach postępuje dzięki upowszechnieniu smartfonów a mianowicie donosi tygodnik "Economist". "Economist"…...
Draghi: EBC gotów na nietypowe kroki, by walczyć wraz z niską inflacją  Informacje
Europejski Bank Kierowniczy (EBC) gotów jest podjąć niestandardowe kroki, by wojować ze zbyt niską inflacją w strefie euro, która to we wrześniu spadła do poziomu 0, 3 proc. - powiedział…...
Dlaczego woda w morzu wydaje się ciemna, a gdzie indziej jasna
Pewnie niejednokrotnie zastawiałeś się, jadąc na wakacje gdzieś w egzotyczne miejsce, dlaczego woda w morzu czy oceanie jest faktycznie krystalicznie czysta i przedstawia się w pięknym turkusowym kolorze…...
Dane podatkowe największych firm pozostaną publikowane
Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Nie znaleziono