W prekursorskim kwartale wzrosły ceny budynków, a kupujący przyjęli to bez sprzeciwu. Wyjaśniamy, dlaczego

🕓 06.07.2019
📂 Finanse
👁 114
🗨
Ceny mieszkań w III kwartale 2017 r.

Na rynku mieszkaniowym utrzymuje boom i wszelkie recenzje wskazują, że 2017 r. będzie dla deweloperów podobnie świetny, co poprzedni. I to mimo że średnie stawki nieco poszły po górę.

Z pewnością nie można powiedzieć, że ceny mieszkań nie powstają. Są większe, jednak nie zaakceptować jest to spektakularny skok, którego moglibyśmy oczekiwać. "Bańki" nie ma i poniekąd nie będzie, bo deweloperzy ustalają stawki wedle odmiennego, bardziej przemyślanego kryterium, jakim jest zapotrzebowanie klientów w innego typu lokale niźli dotychczas. Zresztą nie wyłącznie w tej kwestii spółki sprzedające nowe mieszkania wykazują się precyzją i rozsądkiem.

Tyle mieszkań się sprzedaje, ile deweloperzy wprowadzają na rynek

Z raportu firmy Reas, dotyczącego pierwotnego branży mieszkaniowego w Polsce w III kwartale 2017 r. powstaje, że na 6 największych polskich rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź) sprzedano łącznie 17, pięć tys. lokali. Dokładnie tyle samo nowych mieszkań spółki deweloperskie wprowadziły w naszym czasie do oferty.

Analitycy z Reas nazywają to zjawisko "aptekarską precyzją deweloperów", którzy "dostarczają tak wiele samo mieszkań w świeżych projektach, ile schodzi z rynku". Długo to jednak nie potrwa, bo:

Już za chwilę pozostaną mogły sobie na tek krok pozwolić tylko te firmy, które mają zapasy w bankach ziemi lub są w stanie konkurować finansowo o coraz trudniej dostępne, porządnie zlokalizowane grunty.

Deweloperzy budują więcej mieszkań na temat wyższym standardzie, bo tego chcą klienci

Kupujący mieszkania jakim sposobem na razie chętnie otrzymują to, co deweloperzy przyznają na rynek. Firmy wyprzedające lokale bardzo dokładnie egzaminują tendencje wśród potencjalnych klientów i na nie reagują.

Dowodem na to wydaje się m. in. tak nie problemowe przyjęcie, z jaką spotkał się wzrost cen mieszkań w ostatnim kwartale. Według Katarzyny Kuniewicz, szefowej działu badań i analiz rynku w Reas, deweloperzy, reagując na sygnały zmiany potrzeb mieszkaniowych Polaków, podjęli próbę "elastycznego dostosowania podaży". Co to znaczy? Po prostu zaczęli budować więcej lokali o nieco wyższym wyposażeniu, a co za naszym idzie po prostu droższe. I zostały one kupione. Jak tłumaczy Katarzyna Kuniewicz, szefowa działu badań i analiz rynku w Reas:

Deweloperzy, zdając osobiście sprawę, że program MdM za chwilę praktycznie przestanie mieć znaczenie, zaczęli wprowadzać do sprzedaży inwestycje o lepszym standardzie. To inwestycje lepiej zlokalizowane, przygotowywane głównie spośród myślą o tych nabywcach, którzy poprawiają swoją sytuację mieszkaniową lub kupują pod spodem wynajem. Są więc droższe. Jednocześnie w segmencie mieszkań popularnych stopniowo znika ograniczenie w postaci limitów MdM-owych, jakie możliwości może okazać się sygnałem do podniesienia cen lokali dotychczas tanich.

MdM wciąż oddziałuje na rynek mieszkaniowy. Jednak już niedługo

Dwa skrajne dane oddziaływania tego czynnika w rynek to z jednej strony Trójmiasto, a z drugiej Wrocław.

W tym pierwszym przypadku ceny nowych mieszkań wzrosły od czasu poprzedniego kwartału o 23 proc. (! ). Średnia cena za mkw. sięgnęła w Trójmieście 7, dziewięć tys. zł, czyli, i to przedziwne zjawisko, jest wyższa niż średnia stawka w Warszawie.

Trzeba jednak podkreślić, że większość tych mieszkań wówczas lokale o bardzo wysokim standardzie, w świetnych lokalizacjach (np. w Gdyni nad samym morzem) przygotowywane spośród myślą o inwestorach.

Na drugim biegunie wydaje się Wrocław, jedyne miasto, przy którym w III trymestrze ceny mieszkań spadły jak i również to o 4 proc. Jednak, gdy spojrzeć w to, jakie to domu, okazuje się, że przede wszystkim te z segmentu popularnego, o stawkach mieszczących się w limitach wymaganych po MdM-ie. Jak wyjaśnia Katarzyna Kuniewicz:

- Wrocławscy deweloperzy postanowili wykorzystać finalną szansę i zawalczyć o klientów, którzy planują zaczerpnąć z ostatniej puli dopłat w styczniu 2018 r.

I właśnie w styczniu skończy się możliwy wpływ programu Mieszkanie na rzecz Młodych na rynek mieszkaniowy w Polsce.

Autor: melovingwinds
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Centralny Port Komunikacyjny powstanie do 2027 roku
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
CE: mimo załamania rubla wprowadzenie kontroli przepływu kapitału mało prawdopodobne  Ze świata
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto tworzenie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...
Będziemy jeździć bez prawa przejażdżki i dowodu rejestracyjnego  Moto
Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się być propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i…...
Były przewodniczący KNF Andrzej J. usłyszał zarzuty
Zatrzymanemu w czwartek byłemu przewodniczącemu KNF Andrzejowi J., jak jak i również podległym mu urzędnikom, postawiono zarzuty. Dotyczą one niedopełnienia ciążących na nich przymusów. Prokuratura Regionalna po Szczecinie prowadzi śledztwo tyczące niedopełnienia…...
Bułgaria obawia się kłopotów spośród dostawami gazu, paliw i napływu rodaków z Ukrainy  Informacje
Sytuacja na Ukrainie świadczy zagrożenie dla Bułgarii, przede wszystkim pod względem gospodarczym a mianowicie oświadczyła Rada Bezpieczeństwa tuż przy bułgarskim premierze Płamenie Oreszarskim. Zaniepokojenie władz związane wydaje się być z ewentualnym zakłóceniem…...
Business Insider Polska. Poznaj naszą firmę i nasz serwis
O polskim debiucie największego strony biznesowo-informacyjnego na świecie twierdzi się od kilku miesięcy. Kiedy w 2007 roku Henry Blodget zakładał DWUPŁCIOWY US nie przyszło mu pewnie do głowy, że podczas niespełna…...
Budżet UE 2021-2027 - głosownie PE przeciw propozycjom KE
W środę (14 listopada 2018 r. ) członkowie Parlamentu Europejskiego wypowiedzieli się w głosowaniu na temat zaproponowanym za pośrednictwem Komisję Europejską cięciom zasobów na rolnictwo oraz politykę spójności w budżecie UE…...
Brytyjska firma Reflect Digital stosuje w praktyce czterodniowy tydzień pracy  Dla firm
Nowa opłata gwoli kierowców. "Najostrzejsze" przepisy w świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło przy brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...
Nie znaleziono