Dlaczego Twoja ocena kredytowa jest tak ważna?

17 lutego 2021

Pożyczkodawcy, ubezpieczyciele, a czasem nawet pracodawcy, sprawdzą tę liczbę, oprócz ogólnego raportu kredytowego, w celu określenia ryzyka jako pożyczkobiorcy, klienta i pracownika.

Twoja ocena kredytowa to tylko część całkowitego obrazu finansowego, ale może mieć ogromny wpływ na resztę. Pożyczkodawcy, ubezpieczyciele, a czasem nawet pracodawcy, sprawdzą tę liczbę, oprócz ogólnego raportu kredytowego, w celu określenia ryzyka jako pożyczkobiorcy, klienta i pracownika.

Co to jest ocena kredytowa?

Istnieją trzy niezależne agencje informacji kredytowej: Experian, TransUnion i Equifax, które wykorzystują własne modele scoringowe, aby podać liczbę od 300 do 850, która mierzy Twoją zdolność kredytową. Umieszczają w swoim modelu historię płatności, liczbę i wiek otwartych rachunków kredytowych oraz inne informacje finansowe, a na ich podstawie pojawia się Twoja ocena kredytowa.

Jeśli nie wiesz, jaka jest Twoja zdolność kredytowa, możesz poprosić o jeden bezpłatny raport rocznie od każdej z agencji.

Osoby z wysokimi wynikami kredytowymi płacą mniej za pożyczenie pieniędzy

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić dom, samochód, czy wrócić do szkoły z pomocą pożyczki studenckiej, pożyczka, którą otrzymasz, będzie w dużej mierze zależała od Twojej zdolności kredytowej. Ponieważ pożyczkodawcy postrzegają oceny kredytowe jako wskaźnik ryzyka, oferują pożyczkobiorcom z wysokimi wynikami niższe stopy procentowe, a pożyczkobiorcom z niskimi wynikami wyższe stopy procentowe.

Wyższe oprocentowanie może oznaczać zapłacenie tysięcy dolarów więcej za pożyczkę, niż musiałbyś w innym przypadku. Na przykład osoba z oceną kredytową 760 lub lepszą może otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości 200 000 USD przy oprocentowaniu 4,29%. Przez cały okres spłaty kredytu hipotecznego zapłaciliby 155 884 dolarów odsetek (to jest 155 884 dolarów oprócz pożyczki 200 000 dolarów). Alternatywnie, ktoś z oceną kredytową 620 może otrzymać te same 200 000 $ od tego samego pożyczkodawcy przy oprocentowaniu 5,5%. Osoba z niższą zdolnością kredytową zapłaci 208 808 dolarów odsetek w trakcie trwania pożyczki – to różnica 52 924 dolarów.

Jeśli Twoja ocena kredytowa jest zbyt niska, pożyczkodawca może całkowicie odmówić zaoferowania ci pożyczki.

Osoby z wysokimi wynikami kredytowymi mogą płacić niższe składki ubezpieczeniowe

Ponieważ ubezpieczenie jest regulowane na poziomie stanowym, w różnych stanach obowiązują różne przepisy dotyczące tego, co ubezpieczyciele mogą, a czego nie mogą stosować przy określaniu kosztu miesięcznej składki. Niektóre stany pozwalają ubezpieczycielom spojrzeć na twoją zdolność kredytową, nawet jeśli może się wydawać, że nie ma to nic wspólnego z twoim zdrowiem fizycznym. Tacy ubezpieczyciele zazwyczaj pobierają od osób z niską oceną kredytową wyższe miesięczne składki.

Osoby z niskimi wynikami kredytowymi mogą nie dostać pracy

Niektórzy pracodawcy sprawdzają oceny kredytowe kandydatów do pracy i raporty przed rozszerzeniem oferty pracy, ponieważ uważają, że są one dobrym wskaźnikiem wiarygodności pracownika, którego mogą być kandydaci.

Osoby z wysokimi wynikami kredytowymi uzyskują inne korzyści finansowe

Jeśli masz wysoki wynik kredytowy, możesz otrzymać karty kredytowe z nagrodami po niższych stopach procentowych lub z bonusami za podpisanie umowy. Możesz także otrzymywać oferty rachunków inwestycyjnych, które w innym przypadku nie byłyby dostępne, oraz lepsze warunki w usługach telewizyjnych, internetowych i komórkowych. Jeśli masz niski kredyt, być może będziesz musiał wpłacić depozyt, zanim dostawca usług założy Ci konto, a nawet możesz być zmuszony do przedpłaty za część usługi.

Najważniejsze jest to, że twoja ocena kredytowa jest tylko wskaźnikiem twojego ogólnego obrazu finansowego, ale lepszy wynik często prowadzi do lepszego obrazu finansowego. Może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze i lepiej zarządzać swoimi zasobami, abyś mógł nadal podejmować dobre decyzje finansowe.

Sugerowane czytania:

 • Finanse osobisteLauren Hargrave jest pisarką z San Francisco, która koncentruje się na technologii, finansach i zdrowiu. Podąża za komikami, tak jak większość ludzi śledzi zespoły i uważa, że ​​sesja potu na świeżym powietrzu może wyleczyć prawie każdy zły nastrój. Od tak dawna pisze też swoją pierwszą powieść, jej mama już o nią nie pyta.

  Zastrzeżenie: treści przedstawione w tym artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowią i nie mogą być traktowane jako porady podatkowe, inwestycyjne, prawne, księgowe lub dotyczące planowania finansowego ani zalecenie dotyczące określonego sposobu działania. Inwestorzy powinni zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi informacjami, w tym prospektami funduszu, oraz skonsultować się z odpowiednimi specjalistami ds. Podatków, inwestycji, księgowości, prawa i księgowości, stosownie do przypadku, przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji lub skorzystaniem ze strategii planowania finansowego.

  Żywy dziennik B.Dostarczane do Twojej skrzynki odbiorczej dwa razy w miesiącu

  Jesteś subskrybowany!Oczekuj przyjaznego powitania w swojej skrzynce odbiorczej.

  Musi czytaćCo to jest HSA? Kwalifikacje, składki, zastosowania i nie tylko

  Co to jest plan zdrowotny o wysokiej odliczeniu (HDHP)?

  HSA vs FSA: Jak wybrać między HSA a FSA dla opieki zdrowotnej

  HDHP HSA vs PPO: Czy HSA czy PPO jest lepsze?

  Zasady zwrotu kosztów HSA: Jak i kiedy otrzymać zwrot kosztów