Dlaczego nigdy nie powinieneś brać pożyczek od rekinów pożyczkowych

Category: Stopa Procentowa
17 lutego 2021

Rekiny pożyczkowe lub „ wzdłuż, jak są powszechnie znane wśród Malezyjczyków, są nielegalnymi pożyczkodawcami pieniędzy, którzy zwykle atakują zdesperowanych i biednych. Wiadomo, że kuszą i usypiają poczucie bezpieczeństwa, będąc na początku przyjaznym i pomocnym, oferując pomoc finansową, gdy banki nie zaakceptują Twojego wniosku o pożyczkę – z powodu słabej zdolności kredytowej lub jeśli żądana kwota jest zbyt niska.

Ale pieniądze, które pożyczysz, będą miały bardzo wysoką cenę, nie wspominając o ryzyku. Możesz pomyśleć, że nie będzie tak źle, jeśli pożyczysz tylko niewielką sumę pieniędzy i zamierzasz dokonać spłaty w jak najkrótszym czasie, ale nie działa to w przypadku tych nielegalnych pożyczkodawców. Dlatego:

Niekończące się odsetki

Czy słyszałeś kiedyś o określeniu „ sepuluh-tiga lub dziesięć-trzy? Ci, którzy znajdują się w kręgu społeczności pożyczkodawców, dobrze rozumieją ten termin, ponieważ odnosi się do procentu odsetek naliczanych pożyczkobiorcom. Stopa procentowa Sepuluh-tiga oznacza, że ​​od każdego RM 10 pożyczonego od pożyczkodawców będą naliczane odsetki w wysokości 3 RM, co przekłada się na stopę procentową w wysokości 30% miesięcznie. To aż 360% odsetek rocznie!

Aby dać ci jaśniejszy obraz absurdalnej sumy, którą będziesz musiał im spłacić , powiedzmy, że pożyczysz 1000 RM od Along, będziesz musiał zapłacić 300 RM miesięcznie za same odsetki . Oznacza to, że do końca roku będzie pan płacił RM3,600 tuż za zainteresowanie, a na końcu 12-miesięczną kadencję pożyczki będziesz płacił RM4,600 spłacić RM1,000 że pożyczone. Nadal myślisz, że warto spróbować?

Sepuluh-tiga nie jest jedyną dostępną stopą procentową, choć jest śmiesznie wysoka. Istnieją również stopy procentowe sepuluh-empat (dziesięć-cztery) i sepuluh-lima (dziesięć-pięć) dla określonych kwot pożyczek lub sytuacji kredytowej pożyczkobiorcy. Jeśli uważasz, że oprocentowanie sepuluh-tiga jest już złe… no cóż, nie lubimy myśleć, jak wysokie mogą być stopy procentowe dla innych opcji.

Równocześnie są również przebiegli w swoim „marketingu, wprowadzili koncepcję dziennego oprocentowania niewielkich pożyczek – zwykle zaciąganych przez biedną i najbardziej zdesperowaną grupę ludzi, takich jak robotnicy, rolnicy, a nawet drobni handlarze. To dzienne zainteresowanie miejscowymi pożyczkami zwanymi „ hari-hari , co dosłownie oznacza „każdego dnia.

Pożyczkobiorców zwykle pociąga łatwość i prostota procesu składania wniosku o pożyczkę oraz fakt, że nie muszą udawać się do lichwiarza, aby dokonywać codziennych płatności. Rekiny pożyczkowe zatrudniają „kolekcjonerów, którzy robią codzienne obchody, aby zebrać dzienną spłatę, a to, czy masz pieniądze na spłatę, to zupełnie inna historia.

Smutne jest to, że ci pożyczkobiorcy o niskich dochodach często tkwią w niekończącej się grze o odsetki, w którą grają Alongowie, która wciąga ich głębiej w otchłań zadłużenia.

Ukryte koszty i aktualne warunki

W przeciwieństwie do banków i innych zarządzanych instytucji finansowych, lichwiarze niekoniecznie mają jasne i szczegółowe warunki przed podpisaniem umowy pożyczki, po prostu dlatego, że mogą . Nigdy nie masz pewności co do dodatkowych opłat i prowizji, które mogą się pojawić, jeśli na przykład przegapisz płatność. Jasne, mogą ci powiedzieć ustnie przed podpisaniem umowy, że opłaty i prowizje są minimalne. Albo, że jeśli masz jakiś problem ze spłatą, zawsze możesz omówić z nimi sytuację i szczęśliwie podpiszesz umowę, myśląc, że to najmilsza grupa ludzi, jaką kiedykolwiek spotkałeś.

To po prostu nie może być dalsze od prawdy. Podobnie jak banki, Alongs są znane z naliczania karnych odsetek i dopłat, jeśli spóźnisz się lub przegapisz płatność, z wyjątkiem tego, że kwoty są zwykle znacznie wyższe niż te, które bank może pobierać. Poza tym, o ile warunki nie są czarno-białe, lichwiarze mogą zmienić zasady i stopy procentowe w dowolnym momencie, jak chcą.

Ważne rzeczy osobiste traktowane jako „depozyt zabezpieczający

Twój paszport, karty bankowe, a nawet numer NRIC będą często przechowywane przez lichwiarzy jako „depozyt zabezpieczający, aby zapewnić, że będziesz nadal płacić za pożyczkę, nawet jeśli taka praktyka jest nielegalna. Jest to jeden z nielegalnych środków bezpieczeństwa podejmowanych przez lichwiarzy, aby zagwarantować, że nie uciekniesz do innej części kraju – lub świata – przed uregulowaniem z nimi długu.

Twoje osobiste dokumenty identyfikacyjne są Twoje zgodnie z prawem i mogą zostać zatrzymane przez organy ścigania wyłącznie w sprawach prawnych . Twoje dane osobowe powinny być chronione za wszelką cenę, aby uniknąć przypadków takich jak nielegalne powielanie tożsamości lub kradzież tożsamości. Wymiana paszportu lub NRIC na pożyczkę NIE jest warta żadnej kwoty, ponieważ mogą łatwo nadużywać twoich danych osobowych bez twojej wiedzy.

Brak opcji pełnego rozliczenia

Rekiny pożyczkowe rzadko pozwalają na spłatę długów w całości, nawet jeśli masz gotową gotówkę w swoich rękach. Ma to na celu utrzymanie wysokich odsetek, które są ostatecznie ich zyskiem.

Bądź zmuszony wziąć kolejną pożyczkę, aby zapłacić za drugą

Jeśli dasz im powody, by sądzić, że walczysz ze spłatą pożyczki, ci Alongowie będą naciskać na wzięcie kolejnej pożyczki od innego lichwiarza, aby w pełni spłacić pierwszą pożyczkę, aby „ uchronić cię przed płaceniem większych odsetek i opłat na dłuższą metę .

Nie daj się jednak zwieść. Dokładnie w ten sposób wabią cię do wikłania się w większy dług, z jeszcze wyższymi odsetkami.

Przemoc i nękanie

Kiedy nie jesteś w stanie spłacić swoich długów w Along , często zdarza się, że uciekają się do gróźb i prześladowań, które ostatecznie prowadzą do przemocy. Co gorsza, nie zastanowią się dwa razy nad zaangażowaniem członków rodziny w zmuszanie Ciebie lub Twojej rodziny do dokonywania płatności.

W styczniu 2016 roku starsza para była przez wiele miesięcy nękana przez lichwiarzy z powodu niespłaconego zadłużenia córki, a nawet podpaliła bramę domu pary. Nie trzeba dodawać, że wiadomość zszokowała cały naród, a pełną relację z tej historii można znaleźć tutaj.

Krótko mówiąc, najlepszym sposobem radzenia sobie z rekinami pożyczkowymi jest nie zajmowanie się nimi w ogóle. Poszukaj legalnych i licencjonowanych pożyczkodawców, jeśli nie możesz dostać pożyczki w bankach. Jeśli jeszcze nie poszło tak źle, porównaj najlepsze pożyczki osobiste, aby skonsolidować swoje długi tutaj!

Jeśli otrzymujesz pożyczkę na uregulowanie swoich problemów finansowych, takich jak długi na karcie kredytowej lub pożyczka osobista w banku, skontaktuj się z organami doradztwa finansowego, takimi jak AKPK i uzyskaj pomoc od profesjonalistów bez konieczności ryzykowania swojej – ani któregokolwiek z członków rodziny – .

Co myślisz o lichwiarzach? Podziel się swoimi opiniami i sugestiami, dlaczego nie powinieneś brać u nich pożyczki lub alternatyw dla rekinów pożyczkowych w sekcji komentarzy poniżej!